İntermak, ürün geliştirmeye yönelik ar-ge çalışmalarına devam ediyor

Ar-ge çalışmaları kesintisiz devam eden İntermak, yeni ürünler geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor ve Peynir şekillendirme makinaları çalışmaları da devam ediyor.

Yıldız Doğruer Yemiş

Konya


Ar-ge çalışmaları kesintisiz devam eden İntermak, yeni ürünler geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor ve Peynir şekillendirme makinaları çalışmaları da devam ediyor.
Gıda sektörüne ağırlıklı olarak da süt sektörüne, Milkol, İntem, Süper Maya, Provita markalarıyla makina ekipman, hijyen ürünleri üretimi ve katkılar üretimi gerçekleştirdiklerini belirten İntermak Genel Müdürü Hüsamettin Sönmez, “2016 yılını hedeflerimize yakın seviyede genel olarak iyi bir şekilde geçirdik. Ürün portföyümüze yeni ürünler eklemeye devam ediyoruz. Bu konuda Ar-ge projelerimiz devam etmektedir” dedi.
2017 yılının iyi başladığını ve iyi geçeceğine inandıklarını belirten Hüsamettin Sönmez, “Bütçe hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bu yıl üretimine başlayacağımız bir seri pompa ürünümüz bulunuyor. Eritme, krem ve kaşar peyniri makinalarına yeni versiyon makinalarımız eklendi. Peynir şekillendirme makinaları çalışmalarımızda devam etmektedir. 27 yıllık bir firmayız. Geniş ürün portföyümüz ve uzman kadromuzla tedarikçisi olduğumuz firmalara komple çözümler sunuyoruz. Bu kapsamda anahtar teslim tesisleri yurtiçi ve yurtdışında kurmaktayız. Sektörel tecrübe ve mühendislik birikimimizle müşterilerimize en uygun teklifleri sunmaktayız. Özellikle hijyen ürünlerinde kimyasalları ve ekipmanları kendimiz üreterek, ücretsiz keşif ve proje desteği ile komple endüstriyel çözümler üretmekteyiz” şeklinde konuştu.

İhracat yaptığımız ülkelerin sayısı her geçen gün artmaktadır diye konuşan Sönmez, “Yurtdışında balkanlardan Orta Afrika’ya, Asya’dan Avrupa’ya kadar birçok ülkeye mal satıyoruz. Yurtiçinde pazarlama kadromuz düzenli müşteri ziyaretleri yapmakta, yurtdışında ise fuarlar, müşteri ziyaretleri, montaj ve satış sonrası ekiplerimizle hedef pazarlarımızda etkin bir faaliyet sürdürüyoruz” dedi.
Şu anda üç ana grupta üretim faaliyeti yapıyoruz bunlar Makina üretim grubu, katkı maddeleri üretim grubu ve hijyen grubu bilgisini veren Sönmez, “Makina üretim grubunda Milkol markasıyla yine süt sektörü ağırlıklı olmak üzere süt sağım makineleri , çiftlik ekipmanları, süt soğutma tankları, süt alım ve işleme tesisleri kuruyoruz. Süt işleme tesislerini anahtar teslimi kuruyoruz. Yine bunun yanında da gıda sektörü için şekerleme, çikolata, bal, pekmez, reçel gibi üretim tesisleri de kuruyoruz. Süt sektöründe ülkemizde İntermak üretim yelpazesiyle tekdir. Bu özeliği ve güçlü pazarlama destek elemanları ile özellikle IPART ve diğer destekler kapsamında yatırım yapacak işletmelere danışmanlık ve sorunsuz destek vermekteyiz. Katkı maddelerinde Süper Maya ve Fermento markalı peynir mayaları başta olmak üzere Provita markalı katkıları da üretmekteyiz. Peynir mayamız mikrobiyal olup Helal belgelidir.

Sektör sorunlarına da değinen Hüsamettin Sönmez, şunları söyledi: “Uluslararası pazarlarda rekabeti Türk firmaları fiyatta yapmamalı, başka ülkelerle rekabet etmeliyiz. En önemli markamız ülke markasıdır. Yurtdışına mal satan her firmamız Türk Malı imajını yükseltecek kalite ve müşteri odaklı yaklaşımda olmalıdır. İç piyasada ise gıda sektörünün gıda ürünleri ihracatını destekleyecek hükümet politikalarına ihtiyaç duyulmaktadır.”