İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde sağlıklı “Fit Cafe”

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Haluk Saçaklı, BESYO bölümünde öğrencilerinin ders verimlerini arttırmak ve sağlıklı yaşam yollarını öğrenebilmeleri için Fit Cafe’yi açtığını söyledi.

Öğrencilerine beslenme dersini anlatırken, büyük bir çoğunluğunun kahvaltı yapmadıklarını ve öğle yemeklerini de geçiştirdiklerini gözlemlediğini söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Haluk Saçaklı, “Kahvaltı yapmadıklarından algılama süreçlerinin uzadığını, dersin yarısına gelmeden dikkatlerinin dağılmasına neden olduğunu tespit ettim. Benim hazırladığım yemek tarifleri ile daha sağlıklı yemek tüketebilme şansına sahip oldular” dedi.

Büşra Sözen

40 yıldır mesleğinin içinde olan bir akademisyen olarak, haftada 2 gün öğretim üyesi olarak ders verdiği İstanbul Gelişim Üniversitesi BESYO bölümünde öğrencilerinin ders verimlerini arttırmak ve sağlıklı yaşam yollarını öğrenebilmeleri için Fit Cafe’yi açtığını söyleyen Öğretim Üyesi Dr. Haluk Saçaklı, “Zaman zaman şirketlere profesyonel anlamda bu tür destekler veriyorum. Ama buradaki amaç para değil öğrencilerimizin ve gençliğimizin yarınlarına doğru beslenme alışkanlıklarını kazanabilmelerini sağlamaktır” dedi. Öğrencilerine beslenme dersini anlatırken, büyük bir çoğunluğunun kahvaltı yapmadıklarını ve öğle yemeklerini de geçiştirdiklerini gözlemlediğini söyleyen Saçaklı, “Kahvaltı niye yapmıyorsunuz diye sorduğumda okul ve evleri arasının çok uzak olması şeklinde hiç de tatmin olmadığım bir takım yanıtlarla karşılaştım. Kahvaltı yapmadıklarından algılama süreçlerinin uzadığını, dersin yarısına gelmeden dikkatlerinin dağılmasına neden olduğunu tespit ettim. Benim hazırladığım yemek tarifleri ile daha sağlıklı yemek tüketebilme şansına sahip oldular. Diyet uzmanımız ve bizden mezun şefimiz ile bu işin uygulama aşamasını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Haluk Saçaklı sözlerine şu şekilde devam etti: “Margarin yerine tereyağı, ayçiçek yağı yerine zeytinyağı, beyaz un yerine tam buğday unu, şeker yerine meyve-bal-pekmez-kuru meyveler- ceviz- fındık- badem, şekerli hazır bisküviler yerine katkısız şekersiz doğal kurabiyeler kekler, gazlı içecekler yerine ayran-şalgam-özel bitki çayları, sentetik tuz yerine kaya- himalaya tuzu, kas yapıcı özel karışımlar, sağlıklı sebze yemekleri-çorbalar.. vs. her şey doğal bir o kadar sağlıklı. Öğrencilerimizin tepkileri ilk başta az da olsa tuz ve şekerin yasak olmasına karşı oldu. Ama derslerde bunların zararlarını anlattıkça bu tepki de azaldı.
Amacımız sadece BESYO değil Üniversitemizin tüm öğrencilerinin ve akademik personelin yararlanabilmesini sağlamaktır. Ayrıca Türkiye’mizdeki bütün Üniversitelerin bu konuya daha duyarlı yaklaşmalarını; sizlerin desteği ile basın yoluyla sağlayabilirsek daha da mutlu olacağız.”

Haluk Saçaklı Fit Cafe’de öğrencilere sunulan örnek kahvaltı menüsü de paylaştı:

Kahvaltı:
*Yumurta ( haşlama, gezen tavuk yumurtası)
*Otlu peynirli tahıl ekmekli tost
*Tahıllı beyaz peynirli yeşil sivri biber ve maydanozlu simit
*Tahıllı peynirli yeşillikli soğuk sandvinç
*Şişe pastörize ısıtılmış sıcak süt
*Porselen demlikte yeşil ve siyah çay

Kahvaltı Tabağı:
*1’er porsiyon (30 gr.) sert beyaz peynir, taze kaşar, burgu peynir
*4’er adet siyah ve yeşil zeytin
*Söğüş mevsim yeşillikleri
*1 adet haşlanmış gezen tavuk yumurtası
*2 tam ceviz
*2 adet natürel gün kurusu kayısı
*1 dilim limon
*1 adet küçük boy bal ve doğal reçel
*1 tatlı kaşığı (zerdeçal-çörek otu- sızma zeytinyağ- karabiberli) özel karışım.