İstanbul’da Gastronomi buluşması

‘Contemporary İstanbul’ ile eşzamanlı olarak 1-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul’un fine food restoranlarında gerçekleşerek, şehrin sanatsal ve kreatif gastronomi buluşması olmaya hazırlanan ‘Contemporary Food Art Festival’ın açılışı Kanyon'da gerçekleşti.

Maksut Aşkar (Neolokal, Şef), Aylin Yazıcıoğlu (Nicole Restaurant, Şef), Tolga Germiyanoğlu (Dünya Barmen Şovu Kokteyl Şampiyonu) ve Serra Yılmaz’ın davetliler ve Kanyon misafirleriyle ‘Contemporary Food Art Festival’a özel hazırladıkları lezzetleri, sanatsal bir sunumla paylaştıkları etkinlikte, Edible Chocolate Art Show da büyük ilgi gördü. ‘Contemporary Food Art Festival’a katılan restoranların şeflerinin de ağırlandığı etkinlikte misafirler, 1-6 Kasım tarihlerinde restoranlarda tadıma sunulacak özel menülerin ön tadımını gerçekleştirme fırsatı da buldular.

TURYİD ve HYBRİD tarafından organize edilen; Coca-Cola, Renault, Unilever Food Solutions ve Kanyon partnerliğinde, ‘Contemporary İstanbul’ desteği ile gerçekleşen ‘Contemporary Food Art Festival’da hem şefler hem de gastronomi sektörünün yaratıcı insanları bir araya gelerek birbirinden farklı tabaklar ve lezzetler tasarlayacak.
‘Ben bu sanatı yerim!’ mottosu ile İstanbul’un seçkin lezzet noktaları; Mikla, Sunset, Escale, Frankie, Ferahfeza, Banyan, Dragon, 360 İstanbul, 1924 İstanbul ve Nicole’de gerçekleşecek olan ‘Contemporary Food Art Festival’, bu haftaya özel tasarlanan menülerin sınırlı süre zarfında tadılması ve misafirlerin bu özel haftada gastronominin sanatsal yönünü restoranlarda da deneyimlemesini öngörüyor.