“İstiridye mantarı, besin değerleri olarak kırmızı ete eş değer bir mantar türü”

Ülkemiz genelinde 1300 noktada istiridye mantarı üretimi yapıldığını söyleyen Miray Organik Tarım Firma Sahibi Yaşar Efe Kalkavan, “Yıllık 5 bin ton mantar üretilerek 2017 yılı itibariyle ülke ekonomisine katkıda bulunulmuştur. Dünya geneli mantar üretimi ve tüketiminde son sıralardayız. Söz sahibi olabilmemiz için öncelikle kanunlarla üreticimizin, tüketicimizin korunması gerekmektedir” dedi

Büşra Sözen

Mantarların doğal ortamları haricinde ticari amaçlı olarak daha çok verim alabilmek adına hazırlanan mantar ekim ortamına mantarhane denildiğini kaydeden Miray Organik Tarım Firma Sahibi Yaşar Efe Kalkavan, “Mantarhanelerin yetiştirilecek olan mantarın çeşidine göre farklılık gösteren nitelikleri olabilmektedir. Bu nedenle mantar üretimine başlamak isteyen kişilerin öncelikli olarak hangi mantar üretimi yapacağına karar vermesi gerekir” dedi. İstiridye mantarı için hazırlanacak olan mantarhanenin mantar yetiştirmeye elverişli olması gerektiğini söyleyen Kalkavan, “Yalıtma sistemi olan, ısı ve nemin ayarlanabildiği, oksijen seviyesi yüksek, güneş ışığının girmediği ortamlar istiridye mantarı için verimli yetiştirme alanlarıdır. Tabii ki sulama ve atık su gider sistemi de mantarhane için gereklidir” şeklinde konuştu. Ülkemizde mantar üretimi 40-50 yıllık bir geçmişe sahip olmasına karşın, mantarcılık alanındaki gelişme ve değişmelerin hızlı olduğunu ifade eden Kalkavan, “Ancak tüm bu gelişmelere karşın, ülkemiz açısından mantar üretimi ve tüketimi arzu edilen düzeylerde değildir. Ülkemiz genelinde 1300 noktada istiridye mantarı üretimi yapılmaktadır. Yıllık 5 bin ton mantar üretilerek 2017 yılı itibariyle ülke ekonomisine katkıda bulunulmuştur. Dünya geneli mantar üretimi ve tüketiminde son sıralardayız. Söz sahibi olabilmemiz için öncelikle kanunlarla üreticimizin, tüketicimizin korunması gerekmektedir” şeklinde konuştu. İstiridye mantarının yaprak, kavak mantarı gibi çeşitli isimleriyle tanınan doğada da yetişen mantar türü olduğunu söyleyen Kalkavan, bu mantarın doğada kavak ve kayın ağaçlarının gövdelerinde istiridye şeklinde çıktığı için ‘istiridye mantarı’ ismini aldığını ve kültür ortamında da yetiştiği için nadir mantar türleri içinde yer almadığını, güzel bir kokuya ve lezzete sahip olduğunu ifade etti. Kalkavan, “İstiridye mantarı, besin değerleri olarak kırmızı ete eş değer bir mantar türüdür, yüksek miktarda B vitaminleri içermektedir. Zengin miktarda folik asit içerdiğinden kansızlık vakalarının her türünde kullanılmaktadır. Karbonhidrat ve yağ oranı düşük olduğundan başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklarda tavsiye edilir. İçinde az miktarda şeker ve yağ bulunması nedeniyle 100 gr mantar yendiği zaman enerji değeri ancak 20-40 kaloridir. Bu da zayıflamak isteyen kişiler için mantarları ideal bir gıda niteliğine sokmaktadır” dedi.

Mantarların raf ömrünün kısa olduğundan dolayı tüketicilerin özellikle mantarın son kullanma tarihine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Kalkavan, “Beyaz istiridye mantarı özellikle bozulmaya yakın sarı renge dönmektedir sarı renge dönen istiridye mantarları alınmamalıdır. İyi yetiştirilme koşullarında üretilen bir istiridye mantarının sapları ince yaprakları geniş ve etli olmaktadır, tüketiciler sapları kalın olan istiridye mantarlarını tercih etmemeliler” diye konuştu. Yaşar Efe Kalkavan sözlerine şu şekilde devam etti: “Kese kağıdı istiridye mantarını uzun süre saklayabilmek için yapılması gereken bir işlemdir. Kese kağıdı kullanarak istiridye mantarını saklamak için buzdolabında muhafaza etmeniz gerekir. Ancak çok daha uzun süre muhafaza edebilmek için derin donduruculardan ya da buzluklardan yardım almanız gerekir. Kese kağıdı kullanarak istiridye mantarını saklamak için satın almış olduğunuz ya da toplamış olduğunuz mantarları kese kağıdının içerisine koymanız gerekir. Daha sonra kese kağıdının ağız kısmını iyice kapatarak mantara dolabın kokusunun geçmesini önleyin. Bu şekilde istiridye mantarını 9 güne kadar saklayabilirsiniz. Karton kullanımı da istiridye mantarlarının daha uzun süre dayanmasına olanak sağlar. Bu yöntemi de kese kağıdı yöntemi gibi uygulayabilirsiniz. Öncelikle mantarları karton bir kutunun içine özenle yerleştirin. Böylece mantarların birbirlerine zarar vermelerini önlemiş olursunuz. Daha sonra buzdolabına karton kutuyu yerleştirerek 10 güne kadar rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.
NOT: İstiridye mantarı 2 ila 5 derece arsında muhafaza edilmesi gereken bir besindir. Oda sıcaklığında kalması durumunda 24 saat içerisinde tüketilmelidir.”