İtalyan mutfağında glutensiz beslenme dönemi başlıyor

Gluten hassasiyeti olan Çölyak hastaları dışında sağlıklı yaşamak ve zayıflamak isteyenlerin de son zamanlarda beslenme alışkanlığı haline gelen glutensiz beslenme, kısa sürede birçok kişi tarafından tercih edilmeye başladı.


Gluten hassasiyeti olan Çölyak hastaları dışında sağlıklı yaşamak ve zayıflamak isteyenlerin de son zamanlarda beslenme alışkanlığı haline gelen glutensiz beslenme, kısa sürede birçok kişi tarafından tercih edilmeye başladı. Diyet listelerinden sağlık programlarına, market raflarından yemek kitaplarına kadar etkisi hızla yayılan bu akım, çoğu kişiyi menüsünde ‘’glutensiz yemek bulunduran’’ restoran arayışına soktu.

Yemeklerde iştah açıcı bir etkisi olduğu bilinen glüten; yulaf, çavdar, arpa, ekmek, kek, makarna, buğday gibi tahıl grubuna giren birçok gıda içerisinde yer alıyor. Bu gıdalara kattığı lezzet ile damak tadına uygun ve sağlıklı görünen glüten Çölyak hastaları için büyük risk taşıyor. Gluten hassasiyeti yüksek olan bireylerde hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık olan Çölyak hastalığı, beslenmeye dikkat edilmediği takdirde bağışıklık sisteminde de çeşitli sorunlar doğuruyor.

Çölyak hastalarının yanı sıra sağlığı için gluten tüketmemeyi tercih edenler de dışarıda kendilerine uygun yiyecekler bulmakta zorlanıyor. Gidilen birçok restoranda yoğun gluten içeren alternatifsiz gıdaların yer alması hem Çölyak hastaları hem de bu gruplar için büyük sorun teşkil ediyor.

Çölyak hastaları ve glutensiz beslenmeyi tercih eden misafirleri için İtalyan mutfağına yeni bir soluk getirecek olan İtalyan Hükümeti tarafından İstanbul’un en iyi İtalyan restoranı seçilen La Mia Luce’nin İşletme Müdürü Abdullah Ardal, “Glutensiz beslenmeyi tercih eden misafirlerimiz için uzman desteği alarak deneyimli şeflerimiz eşliğinde glüten içermeyen İtalyan yemeklerine menümüzde yer vereye karar verdik. Özellikle İtalyan mutfağının favori lezzetleri arasında yer alan pizza ve makarnaları glutensiz şekilde sunarak memnun ayrılmaları sağlayacağız‘’ ifadelerini kullandı.