Kahve siparişleri kahvaltı saatinde yoğun

Asya’dan Güney Amerika’ya, Okyanusya’dan Afrika’ya dünyanın dört bir yanında üretilen kahveler hayatımızın parçası. Bu lezzet macerası Yemeksepeti Vale üzerinden kahve sipariş edilebilmeye başlanmasıyla daha pratik bir hal aldı ve böylece kahve kokusu dijital dünyayı da sarmaya başladı.

Yemeksepeti Vale aracılığıyla kahveseverler 599 farklı çeşit kahveyle buluşabiliyor. Bugün İstanbul’da zincir markalardan 3. dalga kahvecilere kadar 140’ın üzerinde kafe ve restoran Vale üzerinden online kahve siparişi alıyor. Son bir yılın Vale verilerine bakıldığında kahve siparişlerinin her ay ortalama yüzde 25 oranında arttığı görülüyor. Vale’yi kullananların favorisi Cafe Latte. Kışın sıcak, yazın buzlu olarak servis edilen Cafe Latte, tüm kahve siparişlerinin yüzde 15’ini oluşturuyor ve en çok sipariş edilenler listesinin birinci sırasına yerleşiyor. Avustralya menşeli bir diğer sütlü kahve tarifi olan Flat White’ın da, Yemeksepeti Vale’de son bir yılda siparişini yüzde 75 artırarak, bu listede ilk 10’a girdiği görülüyor. Kahvesini sade tercih edenlerin vazgeçilmezi ise, listede 2’inci sırada olan Americano.
Yaz ve kış döneminde kahve tercihleri de değişim gösteriyor. Kışın daha yoğun lezzetler tercih edilirken, yazın soğuk kahvelere geçiliyor. White Chocolate Mocha, sıcak çikolata ve karamelli kahveler kış aylarında, Iced Latte, Cold Brew ve Frappe ise yaz aylarında sipariş oranlarını 2 katına çıkarıyor.
Kahve siparişlerinin en yoğun olduğu saat aralığı kahvaltı zamanına denk geliyor. Vale’de gün içindeki toplam kahve siparişlerinin yüzde 15’i saat 10.00 – 11.00 arasında veriliyor.