Beyaz et sektörü Antalya’da buluştu

4. Uluslararası Beyaz Et Kongresi, Kaya Palazzo Golf Resort & Kaya Belek’te başladı. 


BESD-BİR Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği tarafından iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nin açılışı gerçekleştirildi. 30 Nisan'a kadar devam edecek kongreye dünyanın pek çok ülkesinden ve Türkiye’den çok sayıda önemli bilim insanı, uzman ve sektör paydaşları katılıyor.

Etkinlik, Antalya'da kongre başkanı Dr. Necmettin Ceylan'ın konuşmasıyla başladı. Ceylan, “Hayvan refahı ve tüketici hassasiyetlerini ön planda tutmak durumundayız” ifadesini kullandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş konuşmasıyla kongre devam etti.
33 farklı ülkeden misafir ağırladıklarını söyleyen Besd-Bir Başkanı Dr. Sait Koca "Kongrenin uluslararası boyutu da gelişiyor” dedi. Koca, “ FAO'ya göre 2025 yılında et miktarı 357,5 bin tona ulaşırken kanatlı miktarı 131,3 bin ton 36,5 payla en fazla üretilen et olacak. Dünyada her yıl 11 milyon insan açlık ve yetersiz beslenme sebebiyle ölüyor” diye konuştu. Türkiye'de kanatlı eti üretiminde yüzde 93 ile en büyük payını piliç etinin aldığını belirten Koca, hindi eti üretiminin düşük seyretmekte ve istikrarsız bir görüntü verdiğini söyledi. Koca sözlerine şu şekilde devam etti: “66 ülkeye ihracat yapılıyor. En çok ihracat yaptığımız ülke Irak. Yarısından fazlasını buraya ihraç ediyoruz. AB'ye ihracatta umudumuz kalmadı. AB'nin kapılarını kapalı tutması siyasi. Bakanlığın AB'ye ihracat konusunu askıya karar vermesi yanlış olmayacaktır. Böyle bir kararı destekleriz.”