Kanatlı yemekleri pişirildiği gün tüketilmeli

Kanatlı yemeklerini tüketirken dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Chef Akademi Kurucu Şefi Ali Açıkgül, sık tüketilen kanatlı yemeklerinin ızgara tavuk, sote tavuk, schnitzel, tavuk, kanat, bunlarla birlikte hindi yemeklerinin de sofralarımızda yer bulduğunu kaydetti.

Kanatlı yemeklerinin bozulmaya oldukça müsait yemekler olduğunu belirten Chef Akademi Kurucu Şefi Ali Açıkgül, “Kanatlı yemeklerinde bozulma olduğunda dokusu bozulur, rengi matlaşır ve kötü kokar. Basit fiziksel gözlemlerle de bunu rahatça anlayabiliriz. Kanatlı yemeklerinin catering firmaları için avantajları, herkes tarafından sevilen, kolay pişirme yolu olan yiyecekler olmasıdır. Farklılık ve çeşitlilik açısından da birçok pişirme yöntemi kullanılabilir” dedi.

Büşra Sözen

Kanatlı yemeklerini tüketirken dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Chef Akademi Kurucu Şefi Ali Açıkgül, “+4’te pişmiş veya çiğ olarak en fazla 2 gün muhafaza edilir, kısa süre içerisinde tüketilmelidir.+4’ten dışarı alınan yemekler en fazla 2 saat içerisinde tüketilmiş olmalıdır. Isıtılan yemekler tekrar ısıtılmamalıdır, gerekirse porsiyonlanarak tüketilmelidir” dedi. Ülkemiz insanlarının sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi amacıyla gereksinim duyulan hayvansal proteinin üretiminde en önemli kaynaklardan birinin de kanatlı hayvan etleri olduğunu söyleyen Ali Açıkgül, sık tüketilen kanatlı yemeklerinin ızgara tavuk, sote tavuk, schnitzel, tavuk, kanat, bunlarla birlikte hindi yemeklerinin de sofralarımızda yer bulduğunu kaydetti. Kanatlı yemeklerinin mümkünse pişirildiği gün tüketilmesini söyleyen Açıkgül, tüketilmediyse hızlıca soğutulup, buzdolabında muhafaza edildikten sonra 2 gün içerisinde tüketilmiş olması gerektiğinin altını çizdi. Kanatlı yemeklerinin bozulmaya oldukça müsait yemekler olduğunu belirten Ali Açıkgül, “Danger -zone olarak adlandırılan (+5-+60 C) ısı aralığı bakteri oluşumuna uygun ısı aralığıdır. Kısa sürede bozulma görülür. Kanatlı yemeklerinde bozulma olduğunda dokusu bozulur, rengi matlaşır ve kötü kokar. Basit fiziksel gözlemlerle de bunu rahatça anlayabiliriz” dedi. Açıkgül sözlerine şu şekilde devam etti: “Kanatlı yemeklerinin catering firmaları için avantajları, herkes tarafından sevilen kolay pişirme yolu olan yiyecekler olmasıdır. Farklılık ve çeşitlilik açısından da birçok pişirme yöntemi kullanılabilir. Soğuk ve sıcak şekilde ürünler hazırlanabilir. Bunun yanında dezavantajları da vardır. Catering için yemekler önceden hazırlanır gideceği yere taşıma yoluyla ulaşır bu sırada taşınan yemeklerin sıcak, nemli ortamlarda bulunmaması gerekir. Sıcak ortamda bakteri üremesi çok daha hızlı gerçekleşir ve besin zehirlenmelerine neden olur. Bu istenilmeyen bir durumdur. Ayrıca catering kurumları hazırlanan yemeklerin hijyen kuralları altında yapıldığına dikkat etmelidir. Yemeklerle direkt temas içerisinde olan kişilerden besin zehirlenmesine yol açan Shigella and Giardia bakterileri bulaşabilir. Bununla sonucunda catering düzenleyen kurum veya kuruluşların prestij kaybına yol açar.”