Keçi sütü, anne sütüne en yakın süt

Keçi sütünün değeri son yıllarda daha fazla anlaşılıyor. Anne sütüne en yakın süt olması keçi sütünü daha da değerli kılıyor. Yeni Zelanda’da keçi sütünden üretilen mamaları Golden Goat markasıyla Türkiye’ye getiren Kaprikorn Gıda’nın Genel Müdürü Süleyman Tunçer ve eşi Ahu Tunçer ile markaları ve keçi sütü hakkında...


Özlem Erol

Kaprikorn Gıda’dan bahsedebilir misiniz?
Süleymen Tunçer : Kaprikorn, 2007 yılında kuruldu. Şirket,  Golden Goat ürünlerinin ithalatını ve pazarlamasını  yapmak üzere kuruldu.  Faaliyete 2008 yılında başladık. 
Neden keçi sütünden bebek mamasını Türkiye pazarına getirdiniz? Bu fikir nasıl oluştu?
Ahu Tunçer: Ana fikir şöyle oluştu büyük oğlumuz Ege bebekken sağlık problemleri ile karşılaştık. Doğduğundan beri belirli nefes almasında hırıltılar vardı anne sütü aldıkça vücudunda kızarıklar egzamalar çıkmaya başladı.  Daha sonra yapılan testlerle anlaşıldı ki Ege’nin inek sütü proteinine alerjisi var. Doktorlar farklı formülde mamalar önerdi ancak fayda etmedi. Bu sırada diyetine çok dikkat ettik. Bir doktorumuz sayesinde keçi sütüyle tanıştık. Ancak Türkiye’de çok iyi kalitede keçi sütü bulunmuyor. O dönemde bebek ve çocuk beslenmesine yönelik keçi sütü bazlı bebek mamaları da ülkemizde yoktu. Araştırmalarımıza yurt dışında neler bulabiliriz diye devam ettik. Çünkü normal keçi sütünü çocuğumuz içemedi, ağır geldi.  Bir şekilde İngiltere’deki Golden Goat’ın versiyonuyla karşılaştık. Oradaki yazışmaların ardından bize örnek mama geldi ve çocuğumuzda işe yaradı. Mamayı kullandıktan sonra Ege çok daha rahat uyumaya, mama  yemeye başladı. Kısa süre sonra egzamalardan dolayı oluşan kızarıklar da kaybolmaya başladı. Daha fazla ürün almak istedik bizi ana üretici Daily Goat kooperatifine yönlendirdiler.  Gelişen ilişkiler ve çeşitli anlaşmalar sonucunda Türkiye’de dağıtımını biz aldık. Tabii önce ürünü kendimiz denemiş olduk.
Golden Goat sadece alerjik çocuklarda mı kullanıyor?
Süleyman Tunçer: Sadece alerjik bebeklerde kullanılmıyor. Alerjik olmayan bebeklerde de sindirim problemleri yaşanıyor. Anne sütüyle beslenen bebeklerde pek sorun olmuyor ancak formül sütlere geçildiğinde protein değişikliğinden veya inek sütüne hassasiyet varsa belli tolerans göstermeye başlayabiliyor. Zaten doğrudan doktor tavsiyesi olmadıkça alerjik çocuklara bu ürünü önermiyoruz. Bunun haricinde sindirim zorluğu ve tat değişikliği nedeniyle ürün avantaj sağlıyor.  Eğer bebek ileri derecede alerjik değilse bu ürünü tolere edebiliyorsa yüksek kalitede hayvansal protein almış oluyor. 
Keçi sütünün diğer avantajları neler? Ürünün sağladığı diğer etkiler neler?
Süleyman Tunçer: Keçi sütü anne sütüne en yakın süt, sindirim üzerinde çok güçlü etkileri var. Golden Goat ise Yeni Zelanda keçi sütünden üretiliyor ve tam yağlı süt kullanılıyor. Keçi sütü anne sütüne en yakın süt, inek sütünde yer alan ve probleme yer açan proteinler keçi sütünde minimum düzeyde.  Dolayısıyla bu proteinlere karşı bir intolerans olabiliyorsa, keçi sütünden yapılan ürünü bebekler çok daha kolay sindiriyor.  Besleyici özelliği de daha fazla çünkü; keçi sütü alındığında demir, kalsiyum gibi mikro besinlerin emiliminin daha fazla olduğu kanıtlanmış. İnek sütü formüllerinin bir çoğu inek sütü baz alınarak yapılır ve inek sütü belirli kimyasal ortamda ayrışmalardan ve belirli proseslerden geçer.  Golden Goat’ta bu kimyasal prosesler yok denecek kadar az. Çiftliklerden toplanan taze sütler fabrikaya getiriliyor. Sprey kurutma yöntemiyle sadece suyu alınarak kurutuluyor. Toz haline getirildikten sonra bitkisel yağ, vitamin ve mineral katkısından sonra formül hale getiriliyor. 

Ürünün Türkiye’deki tanıtımını nasıl yaptınız?
Bundan 6 sene önce keçi sütünü piyasada bile bulmak oldukça zordu. Bununla birlikte insanların keçi sütüne bakışı da oldukça farklıydı.  Doktorların bile keçi sütüyle ilgili çok bilgileri yoktu. Biz elimizdeki dokümanları bilgileri önce doktorlara aktardık. Bağımsız çalışmaları data olarak kullandık. Şu anda başladığımız döneme göre talep oldukça fazla. Kullananlar oldukça memnun. 5 senede talebimiz 10 kat arttı diyebiliriz. Sosyal medyadan ve internet sitemizden ebeveynlerin sorularını yanıtlıyoruz. Ürünle yapabilecek tarifleri veriyoruz. Özellikle sosyal medya ağlarını verimli kullandığımızı düşünüyoruz. Satışımız web sitemiz üzerinden ve eczaneler kanalıyla yapılıyor. Ayrıca bebek marketleri ve büyük marketlerde de satışız mevcut.