Kırmızı et alımında nelere dikkat etmeliyiz?

Sarp Et Şirket Sahibi Yasin Yalçın, “Et satışını gerçekleştiren tezgahtarlar, eti parçalayan kasapların kıyafetleri temiz olmalı, bone, maske, önlük, galoş ve eldiven kullanmalıdır."

Kırmızı et satın alınan yerin mutlaka temiz ve düzenli olmasının gerekli olduğunu söyleyen Sarp Et Şirket Sahibi Yasin Yalçın, “Et satışını gerçekleştiren tezgahtarlar, eti parçalayan kasapların kıyafetleri temiz olmalı, bone, maske, önlük, galoş ve eldiven kullanmalıdır. Etin hazırlandığı alanda kullanılan masat, bıçak sapları ahşap olmayıp kesinlikle plastik malzemeden olmalıdır. Kırmızı ve kanatlı etler kesinlikle reyonda birbirine temas etmemeli, hatta aynı ortamda, aynı tezgahta ve bıçakla parçalanmamalıdır” dedi. Kaliteli etin renginin pembe gül kurusu renginde, parlak, yapı sert ve beyaz renkte olduğunu belirten Yalçın, kas liflerinin yapısının ince, kendine has hafif asidik bir kokusu olduğunu kaydetti. Dondurulmuş köfte alımları ile ilgili de Yalçın şu sözleri söyledi: “Öncelikle aldığınız ürünün nerede saklandığına bakılmalıdır. Mümkünse map ambalajlı olmalı içindeki ürün canlı bir renkte, parlak görünümlü olmalıdır. Köftenin rengi değişmiş ise kesinlikle alınmamalıdır. -18 c'de muhafaza edilen ürünün ambalajında etiket bilgileri (üretici firma adı, üretim ve son kullanma tarihi, üretim onay numarası, saklama koşulları) mutlaka yazmalıdır.”

Yalçın, et ve et ürünlerinin muhafaza koşulları ile ilgili; “Taze et ve et ürünleri 0 - +4 C üzerinde belirtilen raf ömrü kadar saklanabilir. Şoklu ürünler de -18 C'de muhafaza edilmelidir. Şoklu ürünler blok halde evlerde şoklanmamalıdır. Porsiyonlar haline getirilip şoklanmalıdır. Şoklu ürün çözüldükten sonra tekrar şoklanmamalıdır” bilgilerini verdi. Etin vakum ambalajlarla vakumlanmasını ve muhafaza edilmesini söyleyen Yalçın, “Vakumlanan ürünlerin raf ömrü artmakta ve mikrobiyal bulaşma kesinlikle olmamaktadır. Map ambalajlar belirli büyüklükteki porsiyonlar için (ister kemikli ister kemiksiz) kullanılabilir. (Kıyma, kuşbaşı, dilimli antrikot, dilimli kontrafile vb..)” dedi.