Kırmızı mercimekte üretim kaybı yaşanıyor

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, yerli kırmızı mercimeğin üretiminde ciddi bir üretim kaybı yaşandığını söyledi.

      

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, yerli kırmızı mercimeğin üretiminde ciddi bir üretim kaybı yaşandığını söyleyerek, Devletin bakliyat ve mercimekte yeni bir düzenleme yapmasının şart olduğunun altını çizdi. Başkan İhsan Duru, “Gün geçtikçe kırmızı mercimeğin ithalatı daha da artıyor. 2010-2016 arasında kırmızı mercimek ithalatında yüzde 175 artış söz konusudur. Yerli mercimek üretiminde ise 2006 senesinde göre 2016 da yüzde 40 üretim kaybı var” diye konuştu.

Çitçiyi üretim için desteklemek gerektiğini belirten İhsan Duru, “Bu konuda yapılacak olan çalıştaylarda firma olarak üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız. Üretim düşse de biz yerli kırmızı mercimekten asla vazgeçmeyeceğiz. Duru Bakliyat olarak yüzde 100 yerli kırmızı mercimeği kullanıyoruz. Yerli mercimek hem daha lezzetli hem de besinsel açıdan daha üstün. Anadolu’da doğduk, Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen ürünlerle büyüyoruz. Bu ürünlere her zaman sahip çıkacağız. Türkiye, dünyadan ithal ediyor ama Duru, Anadolu ürünlerini tüm dünyaya ihraç ediyor” dedi.