Kitchenette'in kış menüsüne Hazer Amani dokunuşu

Kitchenette’in menüsü, şef Hazer Amani’nin hazırladığı inovatif ve taze lezzetler ile yenilendi. Mekan, özgün bistro tarzını rahat yemek keyfi ile birleştiren menüsüyle iddialı.

“Birlikte Daha Lezzetli” sloganı ile menüsü de kış ayları için yenileyen Kitchenette’in mevsimsel lezzetler ile hazırladığı kış menüsü, ilk olarak Kanyon’da, daha sonra da tüm şubelerinde deneyimlenebilecek.

Kitchenette’in yenilenen menüsünde özel kahvaltı ve paylaşımlık başlangıç sunumlarından, yeniden yorumlanan et, tavuk ve balık yemeklerine kadar pek çok farklı alternatif bulunuyor. Yenilenen Kitchenette menüsünde, sağlıklı taze salata çeşilerinden mantıya, kavanozda sunulan enfes tatlı çeşitlerinine kadar pek çok yeni lezzet misafirlerin beğenisine sunuluyor.

Kitchenette, kahvaltı menüsüne erken kahvaltı severler için “Early Bird“ kahvaltı alternatifini ekledi. Kitchenette’de ilk defa sunulacak ve mantı severlerin vazgeçemeyeceği “Mantı Aşkına” bölümünde ise Kitchenette’e özgü mantının yanı sıra “Kızarmış Özbek Mantı” ve “Tam Buğdaylı Vejeteryan Mantı” gibi farklı mantı çeşitleri de ilk defa sunuluyor.