Küresel gıda fiyatlarında süt çıkışı

Küresel gıda fiyatları, FAO Gıda Fiyat Endeksi’nin önceki aydan yüzde 1.7’lik artış ve biraz da süt fiyatlarındaki keskin çıkışın etkisiyle ortalama 167.5 puan kaydederek Şubat ayına yükselişle başladı.

Gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan endeks, şu an Ağustos 2018’den beri en yüksek seviyesinde; ancak geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında neredeyse yüzde 2.3’lük bir düşüş gösterdiği görülmekte.
FAO Tahıl Fiyatı Endeksi, sabit kalan mısır fiyatlarının etkisiyle Şubat ayında ortalama 169 puan seviyesinde kalarak, Ocak ayından itibaren az bir yükseliş gösterdi.
FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, yüzde 1.8’lik artışla 133.5 puana erişerek, Ekim 2018’den itibaren en yüksek seviyeye ulaştı. Şubat’taki yükselişin ana sebebi palm yağı, soya yağı ve ayçiçeği yağlarındaki yüksek fiyatlandırma olarak değerlendirildi.
FAO Et Fiyatı Endeksi  büyükbaş ve domuz eti fiyatlarındaki artış ile az bir yükseliş gösterdi.
FAO Süt Endeksi işlem görmüş Yağsız Süt Tozu, Yağlı Süt Tozu ve peynire olan güçlü ithalat talebiyle Ocak ayından itibaren yüzde 5.6’lık yükseliş gösterdi. Tereyağı üretiminde beklenen mevsimsel düşüş aynı zamanda tereyağ fiyatlarında artışa sebep oldu.
FAO Şeker Endeksi Ocak ayından itibaren bazı üretici ülkelerdeki fazla üretim tahminlerine dair endişeler sebebiyle yüzde 1.2’lik bir yükseliş gösterdi.