Lactosan doğal aroma artırıcı peynir tozları etiketlemede kolaylık sa&

Bugünün tüketicileri gıda ürünlerinden daha fazlasını bekliyorlar. Daha fazla değer, kolaylık, otantik tat, doğal katkı maddeleri kullanımı ve doğru etiket. Ürün için doğru aromayı bulmak bir çok gıda ve aroma üreticisine zor anlar yaşatıyor.

Tove Kjær Beck / Lactosan Yeni Ürün Geliştirme Uzmanı
Tove.Beck@Lactosan.com

Bugünün tüketicileri gıda ürünlerinden daha fazlasını bekliyorlar. Daha fazla değer, kolaylık, otantik tat, doğal katkı maddeleri kullanımı ve doğru etiket.
Ürün için doğru aromayı bulmak bir çok gıda ve aroma üreticisine zor anlar yaşatıyor. Piyasada satılan pek çok ürünün etiket bilgileri istenmeyen katkılar içermekte. Diğer katkılar ise bazen tat sorunları çıkarmakta veya kullanım oranları kısıtlı oluyor. Mesela maya ekstreleri çoğu kere ürüne mayalı veya malt tadı veriyor, yerine kullanılabilen MSG ise etiketleme ve kullanım oranı açısından pek kullanılmak istenmiyor.
Peynir tozları ise yıllardan beri gıda üreticileri tarafından ürünlere peynir tadı vermek için kullanılıyor.
Lactosan'ın yeni nesil peynir tozlarından geliştirdiği Lactosan NCB-Natural Cheese Booster -Doğal Peynir Aroma Arttırıcıları ürün formülasyonunda ve aroma geliştirmesinde esneklik sağlayarak gıda ve aroma üreticilerine geleneksel aroma arttırıcıların yerine doğal alternatifler sunuyor.

Geleneksel Aroma artırıcılar

Tuzlu çeşnili gıda ve aroma üretimi için üreticiler yıllardır HVP-hidrolize bitkisel protein, MSG- glutamat amino asidi tuzu- maya ekstreleri, ribonükleik asitler gibi geleneksel aroma artırıcılara güvendiler. Tuzlu çeşnili tadı elde etmek zordur ve ancak bir çok aroma kombinasyonları sonucunda istenilen aroma elde edilebilir. Dolayısıyla otantik bir aroma elde etmek hem uzun süre araştırma hem de pahalıya mal olabilir. Geleneksel olarak bazı tatlar et konsantreleri, peynir, sosis veya soya sosu ile elde edilmekteydi. Daha sonraları yukarda bahsi geçen HVP, MSG, ribonükleik asitler veya maya ekstreleri gibi endüstriyel alternatifler oluştu.
Lactosan Firmasının geliştirdiği doğal aroma artırıcılar yüzde yüz peynirden elde edilmektedir.

Yeni nesil aroma artırıcılar

Lactosan'ın yeni nesil aroma artırıcıları, MSG, maya ekstreleri ve diğer geleneksel ve endüstriyel aroma artırıcıları kullanmak istemeyen gıda ve aroma üreticileri için iyi bir alternatiftir.
Ayrıca ürünlerinde tuz oranını azaltmak isteyen üreticiler NBC-doğal aroma artırıcıların düşük tuz oranından da yararlanacaktır. Ortalama yüzde 5 tuz ihtiva eden NCB yelpazesi, ürünlerinde düşük tuz ve sodyum hedefleyen üreticiler için idealdir. Müşterinin özel ihtiyaçları göz önüne alındığında Lactosan, vejetaryen ve helal sertifikalı doğal aroma artırıcıların yanı sıra normal peynir çeşitlerini de sunmaktadır.

Özenle seçilmiş hammaddeler

Lactosan NCB doğal tat arttırıcıları, yüzde yüz peynirden elde edilir, içinde aroma, maya ekstreleri, MSG, I&G veya enzim modifiye peynir bulunmaz.
Peynirler peptid, serbest amino asit, serbest yağ asidi ve süt proteini ve süt yağından elde edilen diğer aktif maddelerden oluşur ve dengesi sağlanmış bir şekilde özel olarak üretilir ve bir sinerji oluşturur. Bu da ”kokumi” adı verilen lezzetli, ağız dolduran ve dengeli bir tat etkisi yaratır. 

Lactosan NCB doğal tat arttırıcılarının avantajları:

Yüzde 100 doğaldır-doğal ve tam olgunlaşmış peynirden elde edilir-MSG, EMC, maya ekstresi ve I&G kullanılmaz
Zengin ve doğal bir aroma profili sağlar
E- numarası deklarasyonuna gerek yoktur- etiket bilgileri sorunsuzdur
Kullanma oranı kısıtlı değildir
Tuz oranı düşüktür
GDO'suzdur
Ürünün reolojisi üzerine etkisi çok düşüktür
Isıya dayanıklıdır
Tüm aromaları arttırma etkisi gösterir
Vejetaryen ve vejetaryen olmayan şekilde üretilebilir.
Kullanım alanları:
Lactosan NCB'leri doğal aroma artırıcı olduğu için bir çok üründe rahatlıkla kullanılabilir:
Tatlı unlu mamuller
Tuzlu ve çeşnili unlu mamuller
Çeşnili çerezler
Soslar
Dipler ve salata sosları
Bebek mamaları
Hazır yemekler
Dozaj ve etki:
Lactsan NCB'leri kullanım şekli ve ürünün reçetesine göre 2 şekilde etki eder.
Yüzde 1-4 oranında kullanıldığında geleneksel aroma artırıcılar gibi işlev yapar. Peynir dışı mamullerde mesela domates ve vanilya tadını ön plana çıkarır ve daha doğal ve zengin bir tat oluşturur. Yüzde 5'in üzerinde kullanıldığında zengin peynir tadını ön plana çıkarır.
Bu da aroma ve gıda üreticilerine ister peynir dışı ürünlerde aromayı artırıcı, ister peynirli ürünlerde peynir tadını artırıcı imkan sağlar. (Şekil 2)
Lactosan ürünleri toz halinde olup 12 ay raf ömrü vardır.
1950'li yıllarda kurulan Lactosan, peynir tozu konusunda dünyanın en tecrübeli firmalarından biridir. Konusunda uzman olan Danimarka firması gıda üreticileri için katma değeri yüksek peynir tozları üretiyor.
Danimarka, İngiltere, Rusya, Japonya, Çin ve Uruguay'da bölge ofisleri bulunan firmanın Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya ve Amerika'da pek çok mümessil ve distribütörü bulunuyor. Firma hakkında daha fazla bilgi www.lactosan.com sitesinden elde edilebilir.