Lezzetin Sos Hali

Dünya gıda sektörü, nüfusun ve buna bağlı olarak gıda talebinin artışı ile büyümeye devam etmektedir. Gıda üretimi, dünya ekonomisinde geçmişte ve günümüzde her zaman için önemli bir paya sahip olmuştur. Türkiye’de de ekonominin önemli bir parçası haline gelmektedir.

Şebnem Tosun
Sos Ar-Ge Müdürü/ Aromsa

Dünya gıda sektörü, nüfusun ve buna bağlı olarak gıda talebinin artışı ile büyümeye devam etmektedir. Gıda üretimi, dünya ekonomisinde geçmişte ve günümüzde her zaman için önemli bir paya sahip olmuştur. Türkiye’de de ekonominin önemli bir parçası haline gelmektedir.
Tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını doğru anlamak, bu doğrultuda uygun ürünleri sunmak ve rakiplerden farklılaşan ürünler oluşturmak için üreticiler sürekli Ar-Ge ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmektedir. Gıda sektöründe tüketicilere farklı deneyimler yaşatmak, ürün çeşitliliğini artırmak ve yeni ürünler sunmak için sos kullanımı günümüzde artış göstermektedir. Gıda sektöründe tatlı soslar; süt ve süt ürünleri, fırıncılık ürünleri, sakız şekerleme ürünleri, çikolata ürünleri ve dondurma üretiminde lezzeti ve çeşitliliği arttırmak için kullanılmakta, oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.
İlerleyen teknoloji ile bilgiye erişimin kolaylaşması, her yaştan tüketiciyi daha bilinçli ve daha seçici olmaya yönlendirmektedir. Sağlık ve spor konusunda bilinçlenen genç kuşak, gluten içermeyen, omega-3, yüksek protein ve probiyotik içeren gıdaları tercih etmektedir. Yeni lezzetlere açık olan gençler, lezzet ve sağlığın birleşimi inovatif ürünlere yönelmektedir. Diğer taraftan, yediği ürünün içeriğini bilmek isteyen yetişkinler için ise ‘clean label’ kavramı global bir trend haline gelmiştir. Soslar, gıda sektörünün tüm kategorilerinde kullanılan, farklılık oluşturan ve yenilikçi bir ürün grubu olarak tanımlanmaktadır.
Aromsa olarak, sos kategorisinde tüm yenilikçi çalışmaları ve proaktif yaklaşımları bir adım önde takip ediyoruz. Ülkemizdeki ve global trendleri yakından izliyor, bu doğrultuda, konseptler belirleyerek, AR-GE merkezimizde bulunan laboratuvarlarımızda yenilikçi tatlar ve soslar geliştiriyoruz. Tüm uygulama alanındaki ürünler için, su bazlı tatlı sosları, karamelli, çikolatalı, fındıklı, fıstıklı, tahıllı, meyveli ve bu aromaların kombinasyonları olarak çeşitlendirmekteyiz.

Tüketicinin, lezzet ve sağlığı birleştirmeye yönelik arayışları, sektörü, inovatif çalışmalara yönlendirmektedir. Bu sebeple, şekeri azaltılmış gıdalar, chia ve kinoa gibi tohumlar içeren ürünler, özellikle süt ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Aromsa olarak, yenilikçi bakış açımızla, trendler doğrultusunda, şeker tadı arttırıcı aromalar ve şeker ikamesi fonksiyonel gıda maddeleri ile lif içeren soslar geliştiriyoruz. Chia ve kinoa gibi tohumları meyvelerle birleştirerek “temiz etiketli” doğal ürünler; mor meyveler, sarı meyveler, kırmızı meyveler serisiyle zengin tatları bir araya getirerek görselliği yüksek ve lezzetli ürünler oluşturuyoruz.
Aromsa’da tüm soslar, uygulanacak ürüne ve üretim sürecine göre tasarlanmakta, uygulama laboratuvarlarımızda deneme üretimi yapılmaktadır. Analitik değerlerin sağlanması için gerekli teknik bilginin yanı sıra, en iyi lezzeti yakalayabilmek için formül içeriğindeki hammaddelerin seçimleri, birleşimi ve işleme teknikleri de önemlidir. Hammaddelerin seçiminden başlayan zincir, üretimden satışa hatta tüketime kadar sürmektedir. Her zaman bu zincirin tüm halkalarını büyük bir özenle takip edip, stabil, yüksek kaliteli ürün elde etmeyi hedefliyoruz. Dünyada ve Türkiye’de “yaratıcı lezzet ortağı” olarak iş ortaklarımızın, ürünlerine lezzet katmanın, heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.