Lyon usulü Sote Tavuk

POULET SAUTÉ LYONNAISE Chicken sauté Lyonnaise Lyon usulü Sote Tavuk

4 Kişilik

Temel Malzemeler

1 bütün tavuk
50 g saf tereyağı veya 25 g tereyağı+25 ml sıvıyağ
tuz,biber
50 g un

Sos

1 soğan, ince kıyılmış
30 g tereyağ
1 bouquet garni
100 ml yoğunlaştırılmış et suyu
½ demet maydanoz


Dauphin Patates

1.2 kg patates
tuz
taze tane karabiber
5 diş sarımsak (4 tanesi ince kıyılmış, 1 bütün)
rendelenmiş muskat
750 ml süt
750 ml çırpılmış krema
50 g tereyağı

Sotelenmiş mantar

50 g kültür mantarı
50 g istiridye mantarı
50 ml sıvıyağ
50 g tereyağı
1 diş sarımsak
¼ demet maydanoz

Maydonoz karışımı

½ düz yapraklı maydanoz
1 diş sarımsak
1 tutam tuz
zeytinyağı

Dekorasyon

maydanoz filizleri
frenk soğanları
kızartılmış patates zinciri (isteğe bağlı)

Metot

1. Fırını 150°C’ye ayarlayın.
2. Tavuğu 8 parçaya ayırın ve buzdolabına kaldırın.
3. Dauphin patates: Her patatesi silindir şeklinde kesin, iyice durulayın. Mandolinde her silindir patatesi 2-3 mm kalınlığında daire olacak şekilde kesin. Tuz, karabiber, doğranmış sarımsak ve rendelenmiş muskatla çeşnilendirin. Isıya dayanıklı bir kalıbı tereyağ ve sarımsakla ovalayın; daire patatesleri, sütü, kremayı ve parçalara ayrılmış tereyağını ekleyin. Üstünü alüminyum folyo ile kapatın ve fırında 1½ saat pişirin.
4. Fırını 200°C’ye yükseltin. Geniş bir tavada saf tereyağını ısıtın. Tavuk parçalarını çeşnilendirin, unlayın ve unun fazlasını almak için sallayın. Tavukları, derileri aşağıya bakacak şekilde tavaya alın. Altın sarısı renk alana kadar pişirin; piştikten sonra diğer tarafını çevirin ve yine altın sarısı renk alana dek pişirin. Kapağını kapatın ve tavayı fırına koyun. Kanatları 12 ila 15 dakika, kalça için de bir 5 dakika daha pişirin. Tavuk parçalarını fırından alın ve sıcak tutun.
5. Sos: tavadaki yağın fazlasını alın; ince kıyılmış soğanları ve tereyağını ekleyin; terletin. Bouquet garni’yi ekleyin. Yoğunlaştırılmış et suyu ile deglaze edin, tavaya yapışmış karamelize olmuş parçaları tavadan çıkartmak için , 4-5 dakika kaynama noktasının altında pişirin. Maydanozu ve domates salçasını ekleyin. Kaynama noktasının altında pişirin. Çeşnisini kontrol edin, gerekirse taze karabiber ekleyin. Sıcak tutun.
6. Sote mantar: Mantarları temizleyin, durulayın ve süzün. Mantarları tüm suyu buharlaşana kadar sıvıyağda soteleyin, süzün. Servis etmeden hemen önce kıyılmış maydanoz, sarımsak ve tereyağla soteleyin.
7. Maydanoz karışımı: Maydanozun yapraklarını ayıklayın. Biraz sarımsak, bir tutam tuz ve biraz sıvıyağ ile blenderdan geçirin.
8. Servis etmek için: Her tabağa 2 parça tavuk ve Dauphin patates yerleştirin. Tavukları maydanoz karışımıyla kaplayın. Patateslerin etrafına sotelenmiş mantarları yerleştirin, maydanoz filizleri ve frenk soğanları ile süsleyin. Sosu tabağa alın. Kızartılmış zincir patates ile dekore edin.