“Makarna açlık hissini en aza indirir”

Arbella Makarna Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Arslan Hazar, iftar vakti ve özellikle sahurda makarna yemenin sağlıklı ve gerekli olduğunu söyledi.


Arbella Makarna Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Arslan Hazar, iftar vakti ve özellikle sahurda makarna yemenin sağlıklı ve gerekli olduğunu söyledi. Hazar, 2018 yılında bahar mevsiminin sonuna denk gelen Ramazan ayında makarna tüketiminin önemine dikkat çekti. Oruç süresince oluşan açlık nedeniyle metabolik hızın yavaşladığını belirten Hazar “Vücut kilo almaya ve yağ depolamaya daha fazla eğilim kazanıyor. Alınan enerjinin yağa dönüşmeden yakılması önemli. Sahurda tok tutma özelliği yüksek olan proteinli besinlerin ve vücudun temel enerji kaynağı olan kompleks grubunda yer alan besinlerin tüketimi açlık hissini aza indirdiği gibi metabolik hızı da arttırmakta. Uzmanlar yaz mevsimine rast gelen Ramazan’da aç kalınan süre uzadığından ötürü daha da dikkatli olunması konusunda uyarmaktadır. Makarna doyurucu bir besindir, tokluk etkisi uzun sürer. Metabolizmamızın çalışması için gerekli olan B vitaminleri açısından da özellikle tam buğday makarnası, zengindir. Bu nedenle iftar vakti ve özellikle sahurda makarna yemek sağlıklı ve gereklidir” dedi.
Ramazan ayında hazırlanan erzak kolilerinin olmazsa olmazlarından birinin de makarna olduğunu söyleyen Hazar, satışların arttığını dile getirdi. Hazar, “Makarna temel gıda ürünü olarak Ramazan ayında satın alınan yiyeceklerin başında geliyor. Türkiye ve dünya tüketicisinin talep ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz. Ürün yelpazemizde toplamda 67 çeşit makarnaya ek olarak tam buğday makarnası, glutensiz mısır makarnası ve çocuklu aileler için vitamin ve mineralli, sebzeli çeşitlerimiz bulunmakta. Tüketicimize Türkiye’de ilk kez üretilen Lazanya ve Tagliatelle çeşitlerini de sunmaktayız. Ramazan ayında en çok raflardan tüketilen ürünümüz burgu ve spagetti çeşitlerimiz olurken ayrıca Türkiye’nin ilk aç- kapa spagettilerini ve dengeli beslenmeye katkı sunmak üzere porsiyonlara ayrılmış spagettilerini ürettik. Son olarak geçtiğimiz aylarda yeni iki ürünümüzü tüketicimizin beğenisine sunarak ürün yelpazemizi genişletmeye devam ediyoruz. Yeni iki ürünümüz ise mercimekli makarna ve nohutlu makarna olarak raflarda yerlerini aldı” dedi.