Margarin yağları nedir?

Margarinin 25 derece ve altındaki sıcaklıkta kıvamlı ve katı halde olan bir yağ olduğu söyleyen Kadooğlu Yağ Fabrika Müdürü İsmail Yıldız, “Margarin birkaç yağın karışımından ya da tek bir çeşit yağdan da üretilebilir. Margarin; Palm, Pamuk, Kanola ve Ayçiçek Yağı gibi yağların karışımından da hazırlanabilir, sadece Palm yağından da üretilebilinir” dedi.

Büşra Sözen

Margarinin en kısa sözlük anlamı ile tereyağının yerine kullanılmak üzere üretilmiş çeşitli bitkisel yağlardan; doğal veya kimyasal olarak elde edilen bir yağ çeşidi olduğunu söyleyen Kadooğlu Yağ Fabrika Müdürü İsmail Yıldız, “1869 yılında, Fransız kimyacı Hippolyte Mege Mouries tarafından bulunmuş ve üretime başlanmıştır. O günden bu güne kadar çeşitli değişikliler ile günümüze kadar gelmiştir. Ortadoğu’nun en büyük bitkisel yağ fabrikalarından biri olma özelliğini taşıyan Kadooğlu Yağ olarak biz de 2014 yılı başında Bizce markası ile margarin tesisi yatırımımızı tamamlayıp Ayçiçek, Mısır, Pamuk, Omega 3 ve Karışım Yağlardan oluşan portföyümüze 200 ton/gün üretim kapasitesi ile hem iç piyasa hem de ihracata yönelik margarin üretimini faaliyetlerimize ekledik” dedi. Margarinin 25 derece ve altındaki sıcaklıkta kıvamlı ve katı halde olan bir yağ olduğu söyleyen Yıldız, “Gerçi son zamanlarda akışkan; sıvı ama kıvamlı olan margarinler de üretilmeye başlanmıştır. Margarin birkaç yağın karışımından ya da tek bir çeşit yağdan da üretilebilir. Margarin; Palm, Pamuk, Kanola ve Ayçiçek Yağı gibi yağların karışımından da hazırlanabilir, sadece Palm yağından da üretilebilir. İç piyasada Türkiye geneline ve uluslarası bağlamda 55’i aşkın ülkeye ihraç ettiğimiz Bizce margarinlerini ise bitkisel Palm yağından üretilmekteyiz” diye konuştu. Margarin yağlarının diğer yağlarda olduğu gibi vücudumuzun enerji kaynağı olduğundan dolayı faydalı bir yağ olduğunu ifade eden Yıldız, “Endüstriyel anlamda; bisküvi, çikolata , pasta, börek ve mutfaklarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Margarin, hidrojenize edilmiş katı yağ karışımından yapılmış ise içerisinde trans yağ asidi barındırır. Trans yağ asidi ise kalp rahatsızlığı olan insanlarda hastalığı tetiklediği için sık kullanımı tavsiye edilmez. Ayçiçek, mısır özü gibi yağlarda olduğu gibi, margarin de önce rafinasyon işleminden geçer. Daha sonra içine aroma ve katkı maddeleri katılır. Bizce margarinleri trans yağ içermez ve hidrojenize edilmemiş bitkisel yağlardan yapılır. Sulu margarinler ise süt veya su katılarak yapılır. Sırasıyla, soğutma, yoğurma silindirlerinden geçer ve paketleme için bir sonraki makineye yönlendirilir. Bazı ürünler 10 – 15 derecede katı halde paketlenir. Bazı ürünler ise 25 – 30 derecede akışkan bir şekilde paketlenir. Bütün ürünler paketleme sonrası 10 - 15 derece sıcaklıktaki soğuk hava deposuna konulur” ifadelerini kullandı.

“Margarinlerin bakteri üretmesi kolay olur”

Margarin yağ üretiminde hijyenin çok önemli olduğunu belirten İsmail Yıldız, “Margarin yağ üretiminde hijyen çok önemlidir. Kadooğlu Yağ fabrikasında hijyen en önemli önceliklerimizden biridir. Margarinler, süt ve su içermesi açısından bakteri üretmesi kolay olur ve çok hızlı bozulabilir. Biz, Bizce margarin kullanıcılarına yağı mutlaka soğuk ortamda muhafaza etmelerini tavsiye ediyoruz. Evlerde buzdolabında, endüstriyel alanlarda ise 20 derecenin altında, güneş ışığından uzak alanlarda tutulması gerektiğini söylüyoruz” dedi. İsmail Yıldız margarin yağlarının üretiminde kullanılan teknolojiler ile ilgili ise şu bilgileri verdi: “Diğer likit yağlarda olduğu gibi önce rafinasyon işleminden geçer.  Nöralizasyon, ağartma ve deodorizasyon teknolojileri kullanılır. Daha sonra katkı maddeleri katılır, soğutma ve yoğurma işleminden geçer. Kobinatör denilen kademeli soğutma ve yoğurucu silindir şeklindeki makiler ile yapılır. Kullanılan bütün makineler paslanmaz çelikten olmalıdır.”