Matmah Group, Cafe ve Restaurant anlayışına farklı bir bakış açısı getirdi

Elit, saygın, çok fonksiyonlu, cafe ve restaurant yapısını bir arada topladıklarını belirten MIKS Lounge Cafe & Restaurant sahibi Mustafa İhsan Kursav, “MIKS, sağlık, kalite, saygınlık, huzur, enerji, hijyen, soluk alınan bir pitstop noktasıdır. Ayrıca lezzet, zarafet, tebessüm ve sıcaklıktır” dedi.

Seda ER/GAZİANTEP

Matmah Group, 2009 yılında kurulmuş olup, farklı sektörlerdeki başarılı yükselişinin ardından, UNESCO Tarafından “Gastronomi Şehri” olarak tescillenen, Gaziantep şehrinin doğuştan gurme sakinlerine, damak tadına uygun lezzetler sunmak amacıyla, Matmah Fastfood ve Restaurant bünyesinde farklı konseptlerde işletmeler açarak Gaziantep halkının beğenen mekanlarından oldu.

“MIKS Lounge Cafe ve Restaurant çok sevildi”
Geçen yılların deneyimleri ardından, AVM çatısı altındaki işletmelerin dışında; “Elit, saygın, çok fonksiyonlu, cafe ve restaurant yapısını bir arada topladıklarına değinen İşletme Sahibi Mustafa İhsan Kursav, “İstanbullu bir mekan özlemi sonucu, MIKS Lounge Cafe ve Restaurantı hayalden gerçeğe dönüştürülerek, hizmete açtık. 2016 ylında hizmete açtığımız MIKS’i özetlemek gerekirse; sağlık, kalite, saygınlık, huzur, enerji, hijyen, soluk alınan bir pitstop noktasıdır. Ayrıca lezzet, zarafet, tebessüm ve sıcaklık’tır. Kısacası yaşam koşuşturmacasındaki şarj istasyonunuz diyebiliriz” diye yorumladı.

“Özel günlerinizin adresiyiz”
MIKS Lounge Cafe & Restaurant zemin kat ile birlikte 3 katlı bir işletme olduğunu söyleyen Kursav, “Giriş katımızda ön bahçe, iç salon ve nargile alanı var. 1. katta 80 kişilik cafe ve restauranttan oluşmaktadır. 2. katımız 120 kişiliktir ve toplantı salonu ile çocuk oyun alanı mevcuttur. 3. kattımızda 30 kişilik VIP salonumuz vardır. Çok amaçlı salonlarımızda Yönetim kurulu tolantıları, kurumsal toplantılar, kahvaltı etkinlikleri, toplu aile yemekleri, özel gün toplantıları yapılabilmektedir” dedi.

“Müşterilerimize dünya mutfağını sunuyoruz”
Müşterilerine dünya mutfağından yemekler sunduklarına söyleyen Mustafa İhsan Kursav sözlerine şöyle devam etti; “Mutfağımızda alanında usta isimler ile çalışıyoruz. Neredeyse tamamını bünyemizde doğal olarak ürettiğimiz yöresel serpme kahvaltılarımız içerisinde; özenle hazırlanmış ev yapımı reçel çeşitleri ve Antep dürümü, gözleme, katmer ile çorba çeşitleriyle güne merhaba diyebilirsiniz. Bunun yanı sıra vejetaryen müşterilerimizi de unutmadık. Beef salata, hellim peynirli salata, haşlama salata, ton balıklı ve sezar salatalarımızı, müşterilerimizin damak tadına göre hazırlamaktayız.Beyaz et konusunda tercihlerini kullanan müşterilerimiz için branzino griglia, salmone spinach, kremalı limon soslu somon ve evrek buğulamasının yanı sıra batufa pollo, köri soslu tavuk, Çin usulü tavuk, chicken permasan, şinitzel ve chicken alfredo gibi menülerimiz kendileri için özenle hazırlanmaktadır. Kırmızı et olmazsa olmaz diyen misafirlerimizin isteklerine göre, steak porçini, steak con patate, steak diana, dana lokum, kuzu pirzola, ızgara köfte ve ayrıca kiremitte mantar sote, tavuk sote ve et sote farkını göreceklerdir” ifadelerini kullandı.