Memet Makina 2019 yılında 10 milyon liralık yatırım planlıyor

Çikolata ve şeker üretimi için gereken makinelerin üretimlerini gerçekleştirdiklerini ve anahtar teslimi çikolata ve şeker fabrikaları kuran ve 2018 yılında 10 milyon dolar yatırım yapan Memet Makina, 2019 yılında da yatırımlarını sürdürecek.

Yıldız Doğruer Yemiş-Konya

2017 yılında gerçekleştirdiği 30 milyon liralık yatırımla yeni bir tesiste faaliyet yürüten Memet Makina, önümüzdeki iki yıl içerisinde gerçekleştireceği yeni makine yatırımları ve mevcut makine parkını geliştirmek için 20 milyon liralık yatırım planının 10 milyon liralık kısmını 2018 yılında gerçekleştirirken 10 milyon liralık kısmını 2019 yılında gerçekleştirecek.
Çikolata ve şeker üretimi için gereken makinelerin üretimlerini gerçekleştirdiklerini ve anahtar teslimi çikolata ve şeker fabrikaları kurduklarını aktaran Memet Makinaa Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükçiftçi, “3 ana başlıkta ürün gruplarımız bulunuyor: çikolata işleme makineleri, çikolata hattı ve jöle üretim hattı. Bilya çikolata değirmeni, pudra şekeri değirmeni, yağ eritme tankı, ön hazırlama mikseri, hızlı çikolata değirmeni, çikolata dinlendirme tankı, otomatik çikolata kabuk kalıplama hattı, otomatik çikolata kalıplama hattı gibi farklı üretimlere sahibiz. 202’ye yakın farklı makine üretimi gerçekleştiriyoruz. Günlük bir ton üretim kapasitesinden günlük 50 ton üretim kapasitesine kadar farklı ölçeklerde tesisler kurabiliyoruz. Son yıllarda çikolata üretiminde butik üretim yaygınlaşmaya başlasa da biz bu tarz tesisler için üretim yapmıyoruz. Daha çok endüstriyel çikolata üretimi gerçekleştiren tesisler kuruyoruz. Çikolataya dair ne varsa yapabiliyoruz” dedi.
2019 yılında üretimlerinin yüzde 90’ını ihraç etmeyi hedeflediklerini belirten Büyükçiftçi, “Şu an üretimimizin yüzde 80’ini yurtdışına yolluyoruz. Ağırlıklı olarak gelişmekte olan ülkelerle çalışıyoruz. Rusya, İran ve Hindistan gibi pazarlarda çok güçlüyüz. İşimizde hızlı hareket ediyoruz ve direkt hedef pazarlarımıza ulaşıyoruz. Üretimimizin yüzde 20’lik bölümünü iç piyasaya veriyoruz. Yurt dışından gelen müşterilerimiz için yurtiçinde kurduğumuz tesis ve makine örneklerini göstermek büyük bir avantaj yaratıyor. Dünya standartlarında üretimler yapıyoruz. İSO ve CE belgelerimiz var. Sektörümüzde en üst kalite olarak bilinen İtalyan makinelerden daha üstün özelliklere sahip kaliteli imalatlar yapıyoruz. Kalitemiz çok yüksek ve bu konuda iddialıyız” diye konuştu.
“Güçlü bir AR-Ge departmanımız var; kopya üretim yapmıyoruz”

Tersine mühendislik yaptıklarına dikkat çeken Büyükçiftçi, “Tersine mühendislikle üründen makineye gidiyoruz. İşimizi çok iyi biliyoruz. Çikolatayı çok iyi biliyoruz. Güçlü bir AR-Ge departmanımız var. Yeni makineler geliştirip hali hazırdaki makinelerimizi yenilemek için uğraşıyoruz. En önemli özelliğimiz yaptığımız Ar-Ge çalışmalarını çok hızlı hayata geçirip üretime dönüştürüyoruz. Sektörde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyime sahip özel eğitimlerle donatılmış profesyonel bir mühendis ekibine sahibiz. Kopya üretimler yapmıyoruz. Ar-Ge çalışmaları devam eden farklı ürünlerimiz söz konu. Müşterilerimize makinelerimizi çalışırken göstereceğimiz bir showroom alanını faaliyete geçirmeyi planlıyoruz” diye açıklama yaptı.
“Sektörde olmayan yeni teknolojiler geliştirmeyi ve yeni makineler üretmeyi seviyoruz” diye konuşan Büyükçiftçi, “Türkiye’de dünyada ilk olan bir makine ürettik. Daha önce tek vuruşlu (One Shout) makineler yapıyorduk. Geliştirdiğimiz teknoloji ile çift vuruşlu (two shout)makineler üretmeye başladık. Bu makine ile kapasiteyi ikiye katlamış olduk. Yeni makineler daha küçük bir alanda seri şekilde üretim avantajı yaratıyor. Ve şu an ciddi siparişler alıyoruz. 14 adet çift vuruşlu makine satışı gerçekleştirdik” dedi.
Genelde proje bazlı çalıştıklarını ama belli ünitelerden adetli üretip stok yaparak ilerlediklerini belirten Mehmet Büyükçiftçi, “2017’de 30 milyon liralık yatırımla Konya 4. OSB’deki toplam 20 bin metrekarelik alan sahip, 14 bin metrekarelik kapalı alandaki tesisimizde üretimlere başladık. 90 kişiye istihdam sağlıyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde 20 milyon liralık ek ekipman ve makine yatırımları gerçekleştirerek kapasitemizi artıracağız. Yatırımlar sonrasında çalışan sayımızı 100 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Sektörümüzün geleceği parlak. Yatırımlarımız devam edecek. Tüm sanayiciler gibi bizimde en önemli sorunumuz yetişmiş kalifiye eleman bulmak konusunda oluyor” diye konuştu.
12 yaşından beri sanayinin içinde olduğuna dikkat çeken Mehmet Büyükçiftçi, “1997 yılında 80 metrekarelik bir atölyede ilk firmamı kurdum. Bu firmam 2017 yılında 55 ülkeye çikolata ve şekerleme makineleri ihraç eder hale geldiğinde ortaklıktan ayrıldım ve Memet Makina'yı kurdum. Dünyanın en iyi 5 çikolata makinesi üreticisi arasına girmek hedefiyle çalışıyoruz. İtalyan ve Alman üreticiler sektördeki rakiplerimiz. Daha düzgün organizasyonlarla yerli üretim kalkınabilir. Devlet, üniversite ve sanayi işbirliği bunun için gerekli” dedi.