Metal dedektörler ve X- Ray cihazlar müşteri memnuniyetini artırır

Gıda güvenliğinin ürün için en az kalite kadar önemli olduğunu belirten Veteriner Hekim, metal dedektörlerin üretim bandında yaşanan sorunların önüne geçtiğini söyledi.

Gıda tüketimin artması üretimde makine kullanımını zorunlu hale getiriyor. Metal ağırlıklı olan gıda işleme ve paketleme gibi üretim makinelerinden kopan parçalar müşteriye kadar ulaşabiliyor. Paketlerden çıkan ve genelde keskin olan bu metal parçacıkları tüketici sağlığını tehdit ediyor. Çocuklar için 7 milimetre altındaki parçaların ciddi yaralanmalara sebep olduğunu belirten Üçge Elektronik A.Ş Endüstriyel Ürün Grubu Satış Mühendisi Veteriner Hekimi Mehmet Bünyamin Dirlik, bu ölçünün üstündeki parçaların da yetişkinler açısından tehlikeli olduğunu ifade etti.

İyi Üretim Uygulamaları (GMP), Kritik Kontrol Noktaları ve Tehlike Analizleri (HACCP), İyi Hijyen Uygulamaları (GHP) ve ISO22000 gibi gıda güvenliği yönetim sistemlerinin, ürünleri ham maddeden teslimata kadar kontrol eden sistemler olduğunu belirten Mehmet Bünyamin Dirlik şunları söyledi:

“Metal taraması olan üretim bantları, her gün binlerce kişinin diş kırığı, dil ve dudak yaralanması gibi durumları yaşamasının önüne geçiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Gıda İlaç Dairesi (FDA) verilerine göre gıdalarda bulunan gıda dışı maddeler sebebi bile her yıl 20 bin kişi tıbbi yardım almak zorunda kalıyor ve 4 binden fazla kişi de boğularak hayatını kaybediyor. İşte tam bu noktada gıda güvenliği ve bu güvenliği sağlayacak ekipmanların gerekliliği ve önemi ortaya çıkıyor. Metal dedektörleri ve X-Ray cihazları bu gibi durumlarda nihai ürünlerin kontrol noktalarında devreye girerek gerçek bir hayat kurtarıcısına dönüşüyor. Üretimin ihtiyaçlarına göre metal dedektörleri demir, paslanmaz çelik hatta demir dışı metalleri bile ayırmakta, X-Ray cihazları ile de metal içeriği bulunmayan ancak üretilmiş ürün için sorun teşkil edecek harici cisimleri tespit edebiliyor. Bu cihazlar son tüketiciye yansıyabilecek ve memnuniyetsizlik doğurabilecek olan üretim hatalarına karşı en etkili tedbirlerdendir.”

Cihazların sadece sıvı besinler, et, peynir, şeker gibi gıda hattında kullanılmadığını belirten Dirlik, kozmetik sektörü ve bebek bezi gibi üretim hatlarına da metal taraması yapıldığının altını çizdi ve ekledi: “Prosesler ne kadar kaliteli yapılırsa yapılsın gıda güvenliği kontrolleri tam yapılmıyorsa sonuç koca bir sıfır olacaktır. Kapağı kırık bir konserve, metal içeren bir kıyma, içinden vida çıkmış bir tavuk, hiçbir tüketiciyi memnun etmeyecektir.”