Mikla, dünyanın en iyi 100 restoranı arasına girdi

Mehmet Gürs'in şefi ve kurucusu olduğu Mikla, üçüncü kez dünyanın en iyi 100 restoranı sıralamasına girdi

Mikla, üçüncü kez dünyanın en iyi 100 restoranı arasına yer almayı başardı. Gastronomi alanında uzmanlaşmış 1040 üyeden oluşan “The World’s 50 Best Restaurants” (Dünyanın En İyi 50 Restoranı) bu yıl da dünyanın en iyi 100 restoranı listesinde Mikla’nın 51. sırada yer aldığını açıkladı. 2015 yılında listeye 96. Sıradan giren Mikla, 2016 yılında 40 sıra sıçrayarak 56. sıraya yükselmiş ve bu senede tırmanışı sürdürerek 51. sıraya gelmiştir. Mikla, listeye üç sene üst üste giren tek Türk restoranı oldu.
Çağdaş bir “İstanbullu” restoranı yaratma düşüncesiyle Ekim 2005’te kapılarını açan Mikla; vizyoner, rafine yemekleri, nefes kesen manzarası, modern sunumu ve ilham verici müziği ile kısa sürede İstanbul’un en iyi restoranı seçildi. Ağustos 2012’de yarattığı “Yeni Anadolu Mutfağı” ile Mikla, kaliteli yemek misyonuna bir artı daha katarak, yerel ve uluslararası platformda tuttuğu öncü çıtayı, daha da yukarı çekmeyi başaran ender restoranlar arasında bulunuyor. Menüsünde kullanıldığı her malzemenin özünde, Anadolu topraklarının ve insanlarının geleneklerini yansıttığına inanan Mikla, Anadolu’nun her köşesinden özenle seçilen, “genellikle mütevazı” ama “soylu” malzemeleri büyük bir saygı ile yeniden yorumlayıp masaya getiriyor…
5 Nisan’da Melbourne, Avustralya’da düzenlenecek olan törene, bu yıl da dünya genelinde binlerce restoran arasından sıyrılıp listeye 51. Sıradan giren Mikla adına, şefi ve kurucusu Mehmet Gürs katılacak.