MIKS Lounge Cafe Restaurant, sektöre iddialı bir giriş yaptı

Gaziantep’te yeme-içme sektöründe faaliyet göstermenin çok zor olduğunu belirten MIKS Lounge Cafe Restaurant sahibi Mustafa İhsan Kursav bunun nedenini ise Gaziantepli ev hanımlarının çok iyi birer aşçı olmasına bağladı.


Seda Er-Gaziantep

Gaziantep’te yeme-içme sektöründe faaliyet göstermenin çok zor olduğunu belirten MIKS Lounge Cafe Restaurant sahibi Mustafa İhsan Kursav bunun nedenini ise Gaziantepli ev hanımlarının çok iyi birer aşçı olmasına bağladı.

Mekan olarak Gaziantep'te şık ve nezih bir ortam sunan MIKS Lounge Cafe Restaurant, zengin menüsü ile müşterilerine doyumsuz lezzetler sunuyor.
4 katlı mekanda hizmet verdiklerini söyleyen MIKS Lounge Cafe Restaurant firma sahibi Mustafa İhsan Kursav, “Mekanımız 4 kattan oluşmaktadır. Her katımızda farklı dizayn edilmiş özel salonlarımız var. En üst katta bulunan salonumuz VIP adını verdiğimiz özel bir dizayn şekline sahip ve 30 kişi kapasitelidir. Burada aile toplantıları, iş toplantıları ve özel günler yapılmakta ve özel menüler hazırlanmaktadır. Üçüncü katımız çoklu grup toplantıları için dizayn edildi. 150 kişilik kapasiteye sahip. Burası iş, okul ve hanımlara özel gün toplantıları için kullanılıyor. Konuklarımız burada sinevizyon gösterisi ve benzeri imkanlardan faydalanabiliyor. Ayrıca bu katımızda çocuk oyun alanımız var. İkinci kat giriş katımız olduğu gibi cafe ve restaurant tarzı hizmet veriyoruz. İtalyan ve Fransız tarzını birleştirdiğimiz ahşap ve metalin buluştuğu bir konsept oluşturduk” dedi.
120 metrekare alan üzerinde bahçe dizayn ettiklerine değinen Kursav, “Etrafı çimlendirilmiş, küçük bir havuzu olan bahçemiz var. Kısacası bütün beklentileri tek konseptte topladık. Müşterilerimizden güzel tepkiler alıyoruz. Tüm beklentilere cevap veren anlayışla hizmet veriyoruz. Öncelikli hedefimiz müşterilerimize rahat ve huzurun buluştuğu lezzetli ürünler sunmaktır” diye konuştu.

“Mutfağımızı tüm müşterilerimize açık tutuyoruz”

25 kişilik bir ekiple çalıştıklarını belirten Mustafa İhsan Kursav, "Kendi alanında usta isimler ile çalışıyoruz. Mutfağımızı tüm müşterilerimize açık tutuyoruz. Dileyen istediği zaman mutfağımıza girip bakabiliyor. Neredeyse tamamını bünyemizde doğal olarak ürettiğimiz yöresel serpme kahvaltılarımız içerisinde; özenle hazırlanmış ev yapımı reçel çeşitleri ve Antep dürümü, gözleme, katmer ile çorba çeşitleriyle güne merhaba diyebilirsiniz. Bunun yanı sıra vejetaryen müşterilerimizi de unutmadık. Beef salata, hellim peynirli salata, haşlama salata, ton balıklı ve sezar salatalarımızı, müşterilerimizin damak tadına göre hazırlamaktayız. Beyaz et konusunda tercihlerini kullanan müşterilerimiz için branzino griglia, salmone spinach, kremalı limon soslu somon ve levrek buğulamasının yanı sıra batufa pollo, köri soslu tavuk, Çin usulü tavuk, chicken parmesan, şinitzel ve chicken alfredo gibi menülerimiz kendileri için özenle hazırlanmaktadır.
“Kırmızı et olmazsa olmaz” diyen misafirlerimizin isteklerine göre, steak porçini, steak con patate, steak diana, dana lokum, kuzu pirzola, ızgara köfte ve ayrıca kiremitte mantar sote, tavuk sote ve et sote farkını göreceklerdir” ifadelerini kullandı.
Gaziantep’te yeme-içme sektöründe faaliyet göstermenin çok zor olduğunu kaydeden Kursav bunun nedeninin ise Gaziantepli ev hanımlarının çok iyi birer aşçı olmasına bağlayarak şunları söyledi: “Evlerde o kadar güzel yemekler yapılıyor ki, bu nedenle Gaziantep’ in neredeyse tamamı gurme olmuş. Böylesi bir şehirde insanlara yemek beğendirmek gerçekten çok zor. Damak zevkine hitap edemezseniz zaten Gaziantep’te bu sektörde ayakta kalamazsınız.”