MULTIVAC Grup CEO’su Hans-Joachim Boekstegers: “Artan dijitalleşmeyi bir fırsat olarak kullanıyoruz'

Otomasyon ve hat imalatı konusunda kapsamlı bir uzmanlığa ve aynı zamanda dijitalleşmeyle ilgili net bir stratejiye sahip olduklarını belirten MULTIVAC Grup CEO’su Hans-Joachim Boekstegers, şu anda kapsamlı olarak veri tabanlı hizmetler geliştirdiklerini söyledi.

MULTIVAC Grup CEO’su Hans-Joachim Boekstegers, hızla devam eden dijitalleşme karşısında, kapsamlı hat çözümleri için üst düzey kontrol fonksiyonlarının genişletilmesine odaklanacaklarını söyledi. 

Dünya Gıda’nın sorularını yanıtlayan Boekstegers, her türlü gıda maddesi, sağlık, tüketim ve sanayi ürünleri için A'dan Z'ye paketleme çözümleri üreten ve 75'ten fazla ülkede faaliyet gösteren MULTİVAC’ın müşterilerine tek bir kaynaktan entegre olarak işleme, porsiyonlama, dilimleme, otomasyon ve hat sonu için çözümler sunduğunu anlattı.

MULTIVAC 2017 yılını nasıl geçirdi? 2017'de firmadaki gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

2017 yılında, porsiyonlama makineleri konusunda faaliyet gösteren TVI şirketinin çoğunluk hisselerini ve VC999 şirketinin dilimleme makineleri bölümünü satın alarak sistem işimizi daha da geliştirip stratejik ortaklıklar kurduk ve böylece "Better Processing-Daha İyi İşleme'ye'' doğru genişleme sürecimizde önemli dönüm noktalarına ulaştık. Bugün ise üretim hattı ve otomasyon konusundaki geniş kapsamlı uzmanlığımız sayesinde, müşterilerimize tek bir kaynaktan entegre olarak işleme, porsiyonlama, dilimleme, otomasyon ve hat sonu için çözümler sunabiliyoruz.
Yeni iş alanlarının geliştirilmesine ek olarak, mevcut iş birimlerimizi de başarıyla geliştirmeye devam ettik. Örnek olarak, paketleme çözümlerinin otomasyonu konusuna odaklanan ''Sistem Bölümümüz'', artık on yıllık bir geçmişe sahip. Geçen bu son on yılda, müşterilerimiz için toplam 400 adetten fazla projeyi başarıyla tamamladık ve 600 adetten fazla robot kurulumunu gerçekleştirdik. Bu alandaki çözümlerimizi sadece gıda endüstrisi için değil, medikal ve ilaç endüstrileri ile birlikte endüstriyel ürün üreticileri için de optimize etmeye devam edeceğiz. Bu süreç, hızla devam eden dijitalleşme karşısında, kapsamlı hat çözümleri için üst düzey kontrol fonksiyonlarının genişletilmesine odaklanmayı içeriyor.

2017 yılında gerçekleştirilen INTERPACK fuarından beri biliyoruz ki MULTIVAC sadece "Better Packaging - Daha İyi Paketleme" için değil, aynı zamanda "Better Processing - Daha İyi İşlem" anlamına da geliyor. Bu kavram sizin için ne ifade ediyor?

MULTIVAC, uzun yıllardır salt paketleme makinelerinden çok daha fazlasını sunuyor. Birçok müşteri bunda çok büyük avantaj görüyor, çünkü tek bir kaynaktan gelen entegre paketleme çözümleri; proje tasarımı ve yönetimini kolaylaştırmanın yanı sıra, ekipman arayüzlerinin de netleştirilmesini sağlıyor. Bu da, teknik ve ekonomik risklerin azaltılabildiği anlamına gelmektedir.
Bildiğiniz gibi, son yıllarda çok çeşitli uygulamalarda ürünlerin beslenmesi için yarı otomatik ve tam otomatik çözümler geliştirdik. Gıda sektöründe, düz sosisleri beslemek için kullanılan santrifüjümüz ve dilimlenmiş ürünleri paket içine yüklemek için kullandığımız ''Horizontal Loader - Yatay Yükleyici'' ürün çözümlerimizdeki uzmanlığımıza ait mükemmel örneklerdir. Bununla birlikte, medikal ve ilaç endüstrileri için de yüksek verimlilikli sistemler geliştiriyoruz. Örnek olarak; dolu şırıngalar için otomatik besleme sistemini vermek istiyorum.
Ürün portföyümüzün, asıl paketleme sürecinden önceki aşamalara yönelik olan geliştirilmesi, stratejimizin mantıksal bir sonucudur. ''Porsiyonlama'' ve ''dilimleme'' süreçlerimiz aracılığıyla yeteneklerimizin genişlemesi, önemli bir dönüm noktasıdır. Bunu, et porsiyonlama sistemlerinin lider üreticisi olan TVI şirketinin çoğunluk hissesini alarak başarıyla gerçekleştirdik. Bu satın alma, özellikle hazır tabak kapatma makinesi portföyümüz göz önünde bulundurulduğunda çok mantıklı bir adım oldu. Çünkü söz konusu porsiyonlama sistemleri ile tipik et porsiyonları önce üretilip sonra tabaklarda paketlenmektedir.
Diğer taraftan geçen yılın sonunda VC999 şirketinin dilimleme makineleri bölümünü devraldık. Böylece; benzer çözümlere göre daha küçük yer kaplayan ve tamamen entegre dilimleme hatlarını müşterilerimize sunabilir pozisyona geldik.

2018 yılına ilişkin hedefleriniz nelerdir? Türkiye’deki faaliyetlerinizle ilgili olarak neler planlıyorsunuz?

Mart ayında yapılacak olan Anuga FoodTec 2018 Fuarı’nda hat otomasyonu alanındaki geniş tecrübelerimizi sunacağız. Burada ilk kez, otomatik paketleme hatlarına tam entegre olan porsiyonlama ve dilimleme sistemleri gibi geniş paketleme çözümlerimizi sergileyeceğiz. Ayrıca, dilimlenmiş taze et paketlenmesi için TVI porsiyonlama makinesinin entegre edildiği otomatik bir hazır tabak kapatma makinesi hattı sunacağız. Fuarda sergilenecek bir diğer önemli nokta da pek çok özelliği ile birlikte minimum yer kaplayan komple bir dilimleme hattı olacak. Dikkatimiz ise özellikle yeni jenerasyon termoform paketleme makinemiz olan ''X-line'‘ın sunumunda olacak. X-line, eksiksiz dijitalleşme, kapsamlı sensör sistemi ve MULTIVAC Cloud (Multivac Bulut) bağlantısı sayesinde paketlerin güvenilirliği, kalitesi, vuruş performansı ile geleceğe dönük yeni bir boyut yaratıyor.
MULTIVAC, Türkiye’de Multivac Ambalaj Makineleri San. ve Tic. A.Ş. ünvanlı şirketiyle satış, servis ve yedek parça konularında uzman kadrosuyla 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. Türkiye’ye ve Türk gıda sektörüne olan inancımız ve güvenimiz doğrultusunda, 2017 yılı sonunda MULTIVAC-Türkiye’de sermaye artışına gittik. Yine 2017 yılında müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için yeni ofis binamıza taşındık. Müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam edebilmek ve bu amaçla mevcut ekibimizin bilgi seviyesini en üst düzeyde tutabilmek için, periyodik eğitimlerimiz devam ediyor. İhtiyaç duyduğumuz alanlarda, aramıza yeni çalışma arkadaşları katmaya devam ediyoruz. Özetle; büyüyen Türkiye’yle birlikte biz de büyümeye devam edeceğiz.

Az önce belirtmiştiniz; MULTIVAC, kendi özel İş Birimi aracılığıyla dilimleme sektöründeki uzmanlığını genişletiyor. Bu ek bileşenlerin paketleme hattına bağlanabileceği göz önüne alındığında; elbette bu, maksimum işlem güvenilirliği, tekrarlanabilirlik ve verimlilik sağlayabilen, merkezi ve daha üst düzey bir kontrol paneli ile ilgili soruyu da gündeme getiriyor. MULTIVAC bu konuda hangi aşamadadır?

MULTIVAC olarak, çok erken aşamadan itibaren, ''bus'' sistemleri ile IPC tabanlı makine kontrol konseptlerini kullanmaya başladık ve bu konuda büyük bir tecrübeye sahibiz. Bu; komple üretim hattı kontrol sistemleri için teknik ön koşulları zaten oluşturduğumuz anlamına geliyor ve biz zaten bunları müşterilerimize sunuyoruz.
Dilimleme makineleri konusuna özellikle değindiğinizden, vurgulamak isterim ki; bir dilimleme hattı söz konusu olduğunda, tüm modüllerin ortak bir kontrol paneli olmasının özellikle hattın verimliliği üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Dondurucu ekipmanı, dilimleyici, yükleyici, paketleme makinesi ve hat sonu ekipmanının birlikte uyum içinde çalışması, performansta büyük bir artış sağlayabilir. Dolayısıyla, gelecekte kendimizi bu konuya giderek daha çok adayacağız.

Türkiye'de ambalaj sektörü her yıl büyüyen ve gelişen bir sektör. Bu büyümeye paralel ambalaj makinelerinde de bir gelişme ya da büyümeden söz etmek mümkün mü? Sektörü genel olarak değerlendirir misiniz?

Özellikle 2000’li yıllardan sonra şehirleşmenin artması, süpermarket sayılarındaki ve ambalajlı gıda tüketimindeki artış ile ambalaj sektörü, gerek malzeme gerekse paketleme makinesi alanlarında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye‘de de büyük gelişme gösterdi. Bu gelişme ile farklı paketleme teknolojileri üreten bir çok yerli ve yabancı makine üreticisi sektöre giriş yaptı. Seçeneklerin artması bir yandan makine üreticileri arasındaki rekabeti arttırırken diğer yandan gıda üreticisi firmaların, paketleme makinesi gereksinimlerinde doğru özelliklerde ve kalite gereksinimlerine uygun makine tedarikçisini belirlemesini zorlaştırdı. Paketleme makineleri sektöründe Türkiye’de her ne kadar bir büyüme ve gelişme gözlemlense de burada en kritik unsur kesinlikle devamlılık. Sektördeki gelişimin devamlığının sağlanabilmesi için; makine üreticilerinin, yüksek kalite standartlarında makineler üretmesi, sektör gelişimini ve pazar ihtiyaçlarını yakından takip ederek sürekli yeniliçi bir yaklaşım sergilemeleri gerekmektedir. Ambalaj sektörü sürekli değişimin gözlendiği bir sektör. Bu nedenle; “kopyala yap” felsefesinden uzak, sektördeki değişime ayak uydurabilecek kuvvetli bir Ar-Ge yapılanmasına sahip firmalar uzun vadede devamlılıklarını sürdürebilecekler gibi görünüyor. MULTIVAC, teknolojiye yaptığı yatırımların sürekliliği konusunda iddialı olmaya devam edecek.
Bir diğer önemli nokta ise; ürettiğiniz makinelerin müşterilerinizde kesintisiz çalışmasının sağlanarak, üretim ve kalite kaynaklı kayıpların önüne geçilmesi. Bu da ancak 7/24 servis, yedek parça desteği ve yetişmiş kaliteli teknik servis ekibi ile mümkün. MULTIVAC’ın en güçlü olduğu alanlardan birisi de bu.

MULTIVAC paketleme makineleri için akıllı makine kontrol arayüzü, başlıca hangi özelliklere sahip?

Sizlerin de bildiği üzere, IPC08 makine kontrolümüz ve üçüncü nesil kullanıcı arayüzümüz HMI 3 ile, termoform paketleme makineleri için yeni bir kullanım kolaylığı dönemi başlattık. Bu yenilikçi konsept, yeni ''X-line'' makine nesliyle ile birlikte 2017 Interpack Fuarı'nda ilk kez sunuldu.
Yeni HMI, öncelikli olarak kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanıyor. Bu anlamda; kullanıcılar, karmaşık paketleme makinelerini veya paketleme hatlarını, akıllı telefonları veya tabletleri kadar kolaylıkla kullanabiliyor olmalılar. Kısaca özetlersek; yeni Multitouch kontrol paneli, büyük bir 18,5 inç ekran ve yüksek performanslı çok çekirdekli bir işlemci içerir. Kullanıcılar, hızlıca kaydırma, yakınlaştırma, animasyonlar ve aynı anda birden çok sayfanın görüntülenebilmesini sağlayan üst üste getirilebilen genel bakış sayfası (dashbord-gösterge panosu) gibi işlevlerle desteklenir. Bir başka yeni özellik ise, kullanıcı arayüzünün kişiselleştirilebilmesidir. Belli bir kullanıcının oturum açması için, HMI 3 ile standart olarak bir RFID kartı kullanılır ve ekran görüntüsü türü, tercih edilen dil ve bireysel yetkiler gibi kişisel ayarlar kartta da saklanabilir. Kullanıcı arabiriminin basit yapısı ve kendini açıklayıcı simgeler, kullanıcının sistem içinde çabucak dolaşmasını sağlar.
Makine kurulumunda veya yeni bir ürün reçetesi oluşturulurken, kullanıcılara adım adım yardımcı olunmakta ve süreç boyunca güvenle yönlendirilme sağlanmaktadır. Bu kontrol konsepti tasarlanırken, MULTIVAC'ın kapsamlı uzmanlık bilgisinin yanı sıra operatörlerin konsepti önemli derecede etkileyen önerileri dikkate alındı. Ayrıca farklı kullanışlı özellikler üzerinde çalıştığımızdan ve müşterilerimize düzenli aralıklarla yenilikçi güncellemeler sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Kısaca yeni ''X-line'dan'' bahsedelim. Bu yeni makine jenerasyonuyla, termoform makinesi ile paketlemeyi yeniden tanımlıyorsunuz...

Bu doğru. X-line, eksiksiz, yenilikçi ve benzersiz bir teknoloji dizisini bir araya getiriyor. Mükemmel bir dijitalleşme, kapsamlı bir sensör sisteminin yanı sıra MULTIVAC Cloud ile ağa bağlandığınızda bu makine; paketleme ve işlem güvenilirliği, paket kalitesi, performans, güvenlik ve işletme kolaylığı açısından yeni bir boyut yaratıyor.
''Multi Sensor Control - Çoklu Sensör Kontrolü'' kapalı kontrol devrelerini kullanarak, formlama, boşaltma ve yapıştırma gibi geniş proses değerlerini sürekli olarak tespit eder. İlgili tüm proses değerleri ve sıralarının tespiti; makinenin optimum çalışma noktasında sürekli olarak çalışmasını sağlar. Bu bilgiler ayrıca ''MULTIVAC Smart Services'' hizmetini sağlamak için değerli bir temel oluşturmaktadır. Bu terim, müşterilerimizin paketleme süreçlerini daha verimli hale getirmeye katkıda bulunan dijital servis paketlerini özetlemek için kullanılır. Bunlar, örneğin kestirimci bakım gibi hizmetler veya genel ekipman verimliliğinin kapsamlı analizini oluşturmaktadır.
Buna ek olarak, makineler süreçle ilgili bilgileri ''MULTIVAC Pack Pilot'' aracılığıyla Cloud'a aktarabilir. Burada, yılda 1.000 adetten fazla yeni paketleme çözümünden elde edilen işlem verileri sayesinde sahip olunan uzmanlık bilgisi mevcuttur.

Süt ve süt ürünleri, şarküteri ürünlerinin paketlenmesinde nelere dikkat edilmeli?

Gıda sektöründe bir ürün üretilirken, o ürünü oluşturan hammaddeler bir araya gelir ve bir dizi prosesten geçerek nihai ürün formuna ulaşılır. Paketleme ise, genel olarak tüm bu üretim aşamalarının sonunda gerçekleşir ve ürünün tüketim tarihine kadar aynı tazelikte ve bozulmadan saklanabilmesini sağlar. Gıda güvenliğini sağlayabilmek ve ürünün belirlenen raf ömrünü karşılayabilmesi için, öncelikli olarak üretim süreçlerindeki kritik kontrol noktalarının belirlenmesi ve bu noktalardaki risk faktörlerinin değerlendirilerek kontrol altında tutulması gerekir. Ancak bu kontroller sağlandıktan sonra ürüne uygun paketleme çözümü belirlenerek, tüm raf ömrü boyunca maksimum güvenlikli ürünler sunulabilir. Bu durum, süt ve süt ürünleri ve şarküteri ürünleri için de geçerlidir. Ürün ile ilgili tüm önlemlerin alınmasının ardından şarküteri ürünlerinin paketlenmesinde öncelikli olarak doğru paketleme malzemesi ve teknoloji seçimi büyük önem taşır. Şarküteri ürünlerinde ki bozulmalar, çoğunlukla yağ oksidasyonu ve küf oluşumu şeklindedir. Bu bozulmaların önüne geçebilmek için şüphesiz ki öncelikli olarak oksijen ile temasın engellenmesi gerekir. Bunun için oksijen bariyeri özelliği olan EVOH içerikli ambalaj malzemeleri tercih edilir. Paketleme teknolojisi olarak ise MAP ve vakum uygulamasına olanak sağlayan thermoform paketleme makineleri şarküteri ürünlerinin paketlenmesinde oldukça yaygındır. Thermofom paketleme makinesi teknolojisi ile blok şarküteri ürünlerinde olduğu gibi paket içerisinde havanın tamamı vakum ile alınarak oksijen teması engellenebileceği gibi, dilimli ürünlerde olduğu gibi paket içerisindeki hava alınıp yerine N/CO² gazlarından oluşan bir karışım gaz basılarak modifiye bir atmosfer (MAP) oluşturularak da oksijen temasının önüne geçilebilir.
Paketlemede raf ömründen başka dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise paketin “tüketici dostu “ olmasıdır. Nihai tüketici için paketin kolay açılabiliyor olması ve tüketim sorasında geriye kalan ürünün saklanabilmesine yönelik tekrar kapatabilme fonksiyonun olması önem arz etmektedir. Bunun için yine doğru malzeme ve paketleme teknolojisi seçimi yapılmalıdır. Tekrar kapatılabilir katmanlı filmler ve bu filmlerin kullanılmasına olanak sağlayan paketleme makinelerine talep gün geçtikçe artmaktadır.

Dijitalleşmeyle ilgili olarak hangi konuların zorluklar getirebileceğini düşünüyorsunuz?

Şöyle ifade edeyim; MULTIVAC, otomasyon ve hat imalatı konusunda kapsamlı bir uzmanlığa ve aynı zamanda dijitalleşme ile ilgili net bir stratejiye sahiptir. Bir makine üreticisi olarak bu konuda karşılaştığımız en büyük engel; müşterilerimizin paketleme prosedürü dahilindeki verilerine çok yüksek bir güvenlik seviyesinde, her iki tarafın yararına olacak şekilde, erişim izni sağlamamıza onları ikna etmektir. Şu anda kapsamlı olarak veri tabanlı hizmetler (Örn. genel ekipman etkinliği; bakım ve makine ayarlarına ilişkin tavsiyeler vb.) geliştiriyoruz. Bu veri tabanlı hizmetler, özellikle karmaşık üretim hatlarında müşterilerimize büyük fayda ve katma değer getirecektir.

Son olarak geleceğe bir göz atalım. Endüstri 4.0 ve dijitalleşme ile ilgili olarak yakın gelecekte MULTIVAC'tan neler bekleyebiliriz?

MULTIVAC'ın, artan dijitalleşmeyi bir fırsat olarak kullanmaya devam edeceğinden ve üretim hatlarının daha karmaşıklaşmasına sebebiyet veren daha yüksek çıktı talepleri ile, kolay kullanım, hatasız üretim ve daha iyi kalite ihtiyacı arasındaki zor dengeyi başarıyla yöneteceğinden emin olabilirsiniz.
Bu güzel sohbet imkanı için ve Gıda Sektörü’ne katkılarından dolayı Dünya Gıda Dergisi’ne teşekkür ederim.