MULTIVAC PaperBoard Teknolojisi: Sürdürülebilirlik noktasında fark yaratın

MULTIVAC pazar ve teknoloji lideri olarak, MULTIVAC PaperBoard ile geri dönüşüm taleplerinin tamamını karşılayan, kağıt lifi temelinde ambalaj üretimi için çok sayıda çözümler sunar.


Ambalaj üretiminde ambalaj malzemesinin azaltılması ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı, ambalaj endüstrisi ve nihai tüketiciler için çok önemli bir konudur. Gelecek yıllarda özellikle geri dönüştürülebilir ambalaj talebi belirgin oranda artacaktır. MULTIVAC pazar ve teknoloji lideri olarak, MULTIVAC PaperBoard ile geri dönüşüm taleplerinin tamamını karşılayan, kağıt lifi temelinde ambalaj üretimi için çok sayıda çözümler sunar.

Ali Suat Öz
MULTIVAC Türkiye Genel Müdürü

Ambalajlar, öncelikle ürünlerin korunmasını sağlarken, gıdaların geliştirilmiş kullanımı ve kullanım ömürlerinin uzatılmasına büyük katkıda bulunur. Bunun için, çoğunlukla gerekli bariyer özelliklerine sahip ve sorunsuz biçimde ambalaj makinelerinde işlenebilir plastik kompozitler kullanılmaktadır. 2019 yılında AB’de yürürlüğe girecek olan olan yeni ambalaj yasası ve AB’nin 2018 yılında yayınlanan ‘‘Plastics Strategy-Plastik Stratejisi‘‘ ile tüm dünyada aşırı derecede artan plastik üretimine karşı bir etki yapılması planlanmaktadır. Talepler, genel olarak plastik tüketiminin azaltılması ile ilgilidir.
Pazar ve teknoloji lideri MULTIVAC için ise, ‘‘sürdürülebilirlik‘‘ konusu yeni gündeme gelen bir konu değildir. MULTIVAC, daima yenilikçi makine konseptleri geliştirmekte, ambalaj kalitesi ve ambalaj verimliliği ile kaynakların korunması ve ambalaj atıklarının azaltılması açısından sürekli yeni kriterler belirlemektedir. Ayrıca şirket, alternatif paketleme malzemelerinin kullanımının gelecek için daha fazla sürdürülebilir beklentiler yaratacağına inanan bir bakış açısına sahiptir.

Multivac Paperboard ile alternatif ambalaj konseptleri

MULTIVAC PaperBoard ile kağıt lifi tabanlı malzemelerden oluşan ambalajların üretimi için farklı çözümler mevcuttur. Bunun için MULTIVAC, standart sistemlerle işlenebilen uygun ambalaj maddesi üreticileri ile birlikte çalışmaktadır. Burada termoform makineleri ve hazır tabak kapatma makineleri, müşterilerimizin ilgili performans taleplerine adapte edilebilir. Böylece ambalaj kalitesi, performans ve süreç güvenliği açısında gerçek bir ek değer sunulur. Bunun yanı sıra hatta besleme, çıkarma ve paketlerin etiketlenmesine yönelik modüllerin kombinasyonu ile verimlilik açısından talepleri tamamen karşılayan tam otomatik ambalaj çözümleri sunulabilmektedir. Böylece MULTIVAC sistemlerinde kağıt lifi tabanlı malzemelerden MAP ve skin pack ambalajları üretilebilmektedir. Burada taşıyıcı malzeme olarak rulo halinde formlanmaya hazır veya önceden üretilmiş hazır tabaklar da kullanılmaktadır. Tüm malzemeler nihai tüketici tarafından ayrıştırılabilir ve kağıt malzeme geri dönüşüm döngüsüne aktarılabilir.

Kağıt lifi bazlı ambalaj malzemelerinin avantajları

Fonksiyonel katmanların kullanımı, plastik kompozitlerin bariyer özelliklerine uygun kağıt bazlı ambalajların üretilmesini mümkün kılmaktadır. Bu sırada kağıt taşıyıcı veya komple kağıt kompoziti geri dönüşüm döngüsüne verilebilir; bunun için her ülkede dikkat edilmesi gereken farklı yönetmelikler mevcuttur. Kağıt taşıyıcıların bir başka avantajı da, üzerinde yazdırma konusunda serbest tasarım imkanı sunmasıdır. Bu, sıcak satış noktalarında ürünün rakiplerinden ayrışmasına büyük katkı sağlar. Kağıt taşıyıcı üzerinde büyük yüzeyli etiketlere ihtiyaç duyulmadan ürün bilgileri gösterilebilir.

Multivac yetkinlikleri

Optimum ambalaj sonucu elde etmek için MULTIVAC, müşterilerini, ambalajların bütünsel değerlendirmelerinin yapılabildiği kapsamlı ambalaj testleri ile destekliyor. MULTIVAC, sistem tedarikçisi olarak ambalaj makinelerinde işlenmeye uygun şekilde üretilmiş ambalaj malzemeleri sunmaktadır. Ayrıca gelişmiş üretim hattı bilgisi, performans ve süreç güvenliği açısından özel talepleri tamamıyla karşılayan otomatik çözümlerin geliştirilmesine imkan sunar. Başarıyla gerçekleştirilen müşteri projeleriyle MULTIVAC, kağıt tabanlı ambalajların kullanımında yeterli tecrübeye sahiptir. Gelecekte yenilikçi ambalaj konseptleri daha fazla odak noktası haline gelecektir.

Karton tabakların işlenmesi

MULTIVAC, karton tabakların MAP veya skin ambalajlara işlenmesine yönelik, tabakların beslenmesi ve çıkışı için ilgili modüllerle donatılabilen termoform makineleri ve hazır tabak kapatma makineleri sunar. Hazır tabak kapatma makinelerinde tüketimden sonra, tamamen türüne uygun olarak ayrıştırılabilen karton kompozitten oluşan tabaklar işlenirken, termoform makinesinde mono kartondan oluşan tabaklar kullanılmaktadır. Bunlar, kullanımdan sonra kartondan ayrılabilen, makinenin termoform kalıbında uygun bir plastik yapıştırma katmanı ile donatılır. Farklı ambalaj çözümlerine olan talepler, ilgili optimum sistemin seçilmesinde büyük rol oynar.

Karton taşıyıcıların işlenmesi

Karton taşıyıcı temelindeki skin ambalajlar, MULTIVAC termoform makineleri ve hazır tabak kapatma makineleri ile üretilebilmektedir. Hazır tabak kapatma makinesinde karton kesitleri işlenirken, termoform makinesinde rulodan çıkan malzeme kullanılabilir ve böylece bu teknoloji biçimlendirmeye göre çok daha esnektir. Rulodan çıkan malzemenin işlenmesi ile belirgin verimlilik avantajları ortaya çıkar.

Formlanabilen kağıdın işlenmesi

Ayrıca formlanabilen kağıttan MAP ve skin ambalajlar da gerçekleştirilebilmektedir. Burada farklı gramajlı ve farklı fonksiyon katmanları olan kağıt ve karton kompozitleri kullanılmaktadır. Böylece standart modeldeki MULTIVAC termoform makinelerinde 20 mm’ye kadar olan derinliğe sahip boşluklar üretilebilir. Daha önce belirtilen ambalajlarda olduğu gibi, bu ambalaj da kullanımdan sonra türüne uygun olarak ayrıştırılabilir ve kağıt katman geri dönüşüm döngüsüne verilebilir.