Osman ustadan, Ramazan’a özel pide tarifi

Alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından olan Bakery Masters’ta Türkiye’nin gururu olan Osman Gündüz, yarışmaya özel hazırladığı Ramazan pidesi tarifini meslektaşları ile paylaştı.

Dünyanın en prestijli fırıncılık yarışmalarından Bakery Masters’ta Türkiye’yi temsil eden ilk Türk fırıncı olan Osman Gündüz, Ramazan ayında müşterilerini memnun etmek isteyen meslektaşlarını, yarışmaya özel hazırladığı pide tarifini paylaşarak destekliyor.

Osman ustanın tarifini uygulayacak fırıncılar, Ramazan’da müşterilerinin vazgeçemeyeceği bir lezzet sunarken, raflarına besleyici özelliği ile ön plana çıkan ve yöresel lezzetlerle zenginleştirilen özel bir çeşit daha ekleyebilir.

İşte, Osman Gündüz’den Ramazan’a özel pide tarifi...

Malzemeler (yaklaşık 36 adet pide için)
Hamur için

Un - 10 kg
Su – 7,0 / 7,5 kg
Inventis Rustik Mayalı Ekmek Karışımı - 400 gr
Tereyağı - 500 gr
Bal - 300 gr
Tuz - 150 gr

İç Malzemeleri
Pastırma - 2 kg
Kaşar Peyniri - 1 kg
Yeşil soğan – 300 gr

Hazırlanışı

Tüm hamur malzemelerini karıştırarak pide hamurunu hazırlayın. Yoğurmanın bitimine 1 dakika kala, iç malzemeleri (tamamı doğranmış ve rendelenmiş) hamura ilave edin ve 1 dakika daha yoğurun.
Hamuru 30 dakika oda sıcaklığında bekletin. Daha sonra yaklaşık 550-600 gr’lık parçalara ayırarak kestiğiniz hamurları yuvarlayın. Bu haliyle de 30 dakika daha beklettikten sonra üzerine iki elinizin parmak uçlarıyla enine ve boyuna tırnak atın. Pideleri yağlanmış fırın tepsisine dizin ve 25-30 dakika kabarması için bekletin. 240-250 derecelik fırında pideleriniz kızarana kadar pişirin.