Özmen Un, Endüstri 4.0'ı uygulayarak karanlık değirmen projesini hayata geçirdi

Un sanayisinde akıllı bir tesis kurduklarına dikkat çeken Özmen Un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Özmen, “Ülkemize gıda güvenliğinin en yüksek olduğu değirmenlerden bir tanesini kazandırdık. Endüstri 4.0'ı uygulayarak ülkemizdeki ilk karanlık değirmen projesini hayata geçirdik. Tesisimiz tamamen İsviçre ve Alman kültürü ile dizayn edildi” dedi.

HÜSNÜGÜL ŞURGUN-GAZİANTEP

Endüstri 4.0'ı uygulayarak Türkiye'deki ilk karanlık değirmen tesisini kuran Özmen Un sektörel ihtisaslaşmanın önemine inanıyor ve bu doğrultuda çalışıyor.
Un sanayisinde akıllı bir tesis kurduklarına dikkat çeken Özmen Un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Özmen, “Ülkemize gıda güvenliğinin en yüksek olduğu değirmenlerden bir tanesini kazandırdık. Endüstri 4.0'ı uygulayarak ülkemizdeki ilk karanlık değirmen projesini hayata geçirdik. Tesisimiz tamamen İsviçre ve Alman kültürü ile dizayn edildi. Hedeflediğimiz ve sektörde ezberleri değiştireceğini düşündüğümüz bu yatırımda öne çıkan en önemli konu ‘gıda güvenliği’ olsun istedik.18 bin metrekarelik hattımızı 15 ay içerisinde kurup üretime hazır hale getirdik. Özmen Un ve Lidaş Lisanslı Depolar için toplam 70 milyon TL civarında bir yatırım yaptık. Lidaş Lisanslı Depoların arazi hariç yatırım tutarı 20 milyon TL, Özmen Un değirmenlerinin ise arazi hariç yatırım tutarı 50 milyon TL civarındadır. Toplam 50 bin metrekare alana sahibiz. Bu alanın 30 bin metrekaresini un değirmenleri 20 bin metrekaresini ise lisanslı depolarımız oluşturmaktadır” dedi.

“Kişiye özel un üretiyoruz”

Türkiye’de ilk defa kişiye özel unlar üreteceklerinin altını çizen Özmen, “Biz Özmen Un olarak yıllardır tatlı ve baklava grubunda niş ürünler üretiyoruz. Buğday eleme sistemlerinin yabancı cisimlerin ve yabancı bitkilerin daha doğru temizlenmesi amacıyla optik okuyucular ile desteklendiğinde üretilen unların lezzetinin değiştiğini gördük. Ayrıca arıtma sistemimiz ile de buğdayların ph seviyesi 8 'in üzerindeki alkali sular ile yıkanması sağlanarak gıda güvenliğini tamamen sağlamış olduk. Tesisimizde buğdayları ayrı ayrı çalışıyoruz, böylelikle elimizde farklı unlar oluyor. Özel karışımlar yaparak kişiye özel unlar üretiyoruz.Bu Avrupa'da yapılıyordu fakat Türkiye'de ilk biz yapıyoruz” dedi.

“Özmen Un'dan 2018'de üç kat ciro artışı”

Yaptıkları bu yatırımla ve faaliyete aldıkları karanlık değirmenle emek yoğun çalışmaktan teknik ve teknoloji yoğun çalışmaya geçtiklerini söyleyen Özmen, “2017 yılındaki ciromuz 80 milyon TL civarında idi 2018 yılında ise 3 kat ciro artışı yaparak 240 milyon TL'ye ulaştık. Ve bu rakamlar gerçekleşirken bordrolu çalışan sayımız yarıya indi. 2019 yılında da gerek kişiye özel üretim modelimiz gerekse 30 civarındaki ürün çeşidimiz ile ciromuzun daha da artacağız bir yıl olacağına inanıyoruz. İhracat rakamlarımızın da yükseleceğpi bir yıl olacak. Ortadoğu, Afrika, Avrupa ülkeleri ve Amerika ülkeleri ile çalışıyoruz” dedi.
Özmen Un olarak marka bilinirliklerini daha ileriye taşımanın gayreti içerisinde olduklarını belirten Özmen, “Türkiye geneli bayilerimiz var. Yaklaşık 200 civarında bayimiz, tüm bölgelerde satış temsilcilerimiz ve İstanbul'da da satış merkezimizi kurarak değişen ve gelişen ülke şartlarını daha hızlı ve daha rahat görebilme imkanına sahibiz. Dolayısıyla, şirket stratejilerimizi gelişmeler ve beklentiler doğrultusunda hızlı bir şekilde revize edebiliyoruz. Kapıdaki güvenlik görevlisinden Yönetim Kurulu Başkanı'na kadar bütün çalışma arkadaşlarımızda ki perspektif sorumlulukların daha iyi nasıl yapılabileceği, şirketimizin ve Özmen un markamızın nasıl daha iyi ileriye taşınabileceği gayretindeyiz ” diye konuştu.
Son olarak 2018 yılında tanıtım ve fuarlara ağırlık verdiklerini dile getiren Oğuz Özmen , “ Dubai'de Gulfood ve nisan ayında IBATECH 2018 fuarına katıldık ve fuar firmamız adına çok verimli geçti” ifadelerini kullandı.