Paketleme, Proses ve Entegre Hat Çözümlerinin Lideri: MULTIVAC

MULTIVAC, et ve işlenmiş et ürünleriyle ilgili entegre paketleme ve proses çözümlerini 4-9 Mayıs 2019 tarihleri arasında Frankfurt’ta düzenlenecek olan, IFFA 2019 Fuarı’nda sergileyecek.


MULTIVAC Türkiye Genel Müdürü Ali Suat Öz, Uluslararası IFFA 2019 Fuarı öncesinde MULTIVAC'taki son gelişmeleri anlattı.

Et endüstrisi için dünyanın en önemli fuarı olarak kabul edilen Uluslararası IFFA 2019 Fuarı’na katılım sağlayacak MULTIVAC, fuarda hangi çözümlerini sergilemeyi planlıyor?

Uluslararası IFFA Fuarı, sizin de bahsettiğiniz gibi et endüstrisi için dünyanın en önde gelen fuarı. Frankfurt, Almanya’da üç yılda bir organize edilen fuar, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ''gerçek bir inovasyon platformu'' olmaya devam edecek. MULTIVAC olarak, 50 ülkeden 1.000'den fazla şirketin standları ile katılım sağladığı, 143 farklı ülkeden 63.000 ziyaretçiye sahip olan bu fuarda tüm ziyaretçilerimize, et ve işlenmiş et ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi için entegre çözümlerimizi sunmayı planlıyoruz. Ayrıca, sürdürülebilir paketleme çözümlerinin üretilmesi, dijitalleşme ve Endüstri 4.0 çözümlerimiz, etiketleme ve kalite kontrol alanındaki geniş ürün yelpazemizi de ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağız.

MULTIVAC standımız, “The DNA of Better Packaging and Processing- Daha İyi Paketleme ve İşlemenin DNA’sı‘‘ sloganı altında sergilenecek. Fuardaki ana odak noktamız, et ve işlenmiş et ürünlerinin paketlenmesi ile paketleme öncesi ve sonrasındaki inovatif proses çözümlerimizin yer aldığı tam otomatik entegre paketleme hatlarımız olacak. Kesim, dilimleme, porsiyonlama, paket işaretleme, kontrol, konveyör çözümleri ve otomasyon çözümleri(paketlerin otomatik olarak kartonlanması vb.) gibi paketleme öncesi ve sonrası tüm proses modüllerimiz, paketleme makinelerimize tam entegre olarak sunulmaktadır.

Ayrıca standımıza, sürdürülebilir paketleme çözümlerimize ilgi gösteren çok sayıda ziyaretçi beklemekteyiz. Fuarda, paketleme üretiminde ambalaj malzemesi tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunan çeşitli kavramların yanı sıra geri dönüştürülebilirlik açısından mevcut gereklilikleri karşılayan ambalaj üretimi konseptlerimizi de sergilemeyi planlıyoruz. Ziyaretçilerimiz, daha önceki Dünya Gıda Dergisi sayılarında da yer verdiğimiz; termoform paketleme makineleri ve hazır tabak kapatma makinelerinde MAP ve vakum skin paketlerin üretimi için çok çeşitli çevre dostu malzemelerden üretilen MULTIVAC PaperBoard portföyümüzü yakından inceleme fırsatı bulacaklar.


MULTIVAC olarak, kompakt bir termoform paketleme makinesi ve kompakt bir hazır tabak kapatma makinesinde; vakum skin paketleme üretimi için son derece beğenilen patentli MultiFresh ™ teknolojisindeki son yenilikleri de sergileyeceğiz. Belirtmek isterim ki bu makineler, paketlere promosyon etiketlerinin uygulanması için bir de etiketleme sistemi ile donatılmıştır. Ayrıca, etiketleme ve kalite kontrol alanında geniş bir ürün yelpazesi sunmayı planlıyoruz. Bu konuda sergilenecek en önemli çözümlerimiz arasında, doğrudan baskı sistemlerimiz ile ‘‘Full Wrap Labelling‘‘ adı altında birleştirdiğimiz; çok çeşitli paketlerin verimli bir şekilde paketin etrafında tam tur sarılarak etiketlendiği çözümlerimiz bulunmaktadır.

MULTIVAC standımız Salon 11 C11’de yer alırken, son teknoloji dilimleme ve porsiyonlama çözümlerinin canlı gösterileri, Salon 11'in önündeki MULTIVAC Processing Tent - Proses Çadırı'nda gerçekleştirilecek. Salon 12'deki ilave stantta ise geniş bir kompakt vakum makineleri yelpazesi sergilenecek. Ziyaretçilerimizin, sınırlı sayıdaki davetiyelerimiz için en kısa sürede bizimle iletişime geçmelerini belirtmek isterim. Davetiye talepleriniz için bizimle, MULTIVAC Türkiye LinkedIn sayfamız veya info@tr.multivac.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

MULTIVAC'ın ‘’İşlenmiş ve Taze Et Ürünlerinin’’ paketlenmesine yönelik çözümleri hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Taze et ürünleri sektöründe, kuşbaşı, kıyma, hazır köfte, biftek, sakatat ürünlerine; işlenmiş taze ürün kategorisinde ise sucuk, salam, sosis, burger gibi şarküteri ürünleri ile inegöl köfte, misket köfte, adana köfte gibi kaplama hattı ürünlerinden; geleneksel lezzetimiz olan dönere kadar birçok farklı ürün için paketleme ve bu ürünlerin üretim proseslerine yönelik(ön hazırlık ekipmanları , pişirme ve şartlandırma odaları, dilimleme, porsiyonlama vb.) farklı çözümlerimiz mevcut.
Bunların yanı sıra paketleme sonrasında, paketlerin otomatik kartonlaması ve paletlenerek sevkiyata hazır hale getirilmesine yönelik de çözümlerimiz portföyümüzde bulunmaktadır. Ayrıca paket üzeri yazdırma, etiketleme, nihai paket ağırlık ve metal cisim kontrolü gibi ekipmanlarımızı da ihtiyaç duyulan paketleme hatlarına entegre edebiliyoruz. Sunduğumuz bu, tek bir kaynak üzerinden her türlü gereksinimler için özel olarak projelendirilen eksiksiz “terzi işi’’ entegre hatlar ile hijyenik ve kontrollü bir paketleme süreci oluşturmanın yanı sıra müşterilerimizin yüksek kapasitelerde, maksimum verimlilikte ve standardize olmuş paketleme hatlarına sahip olmalarını sağlıyoruz.

MULTIVAC'ın gıda alanında ‘’İşlenmiş ve Taze Et Ürünlerinin’’ dışında diğer hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? 

Paketleme ve proses çözümlerimize gıda alanında özellikle taze ve işlenmiş et, kanatlı et ürünleri, süt ürünleri ile su ürünleri sektörlerinden büyük bir ilgi var. Bu alanlar dışında, tatlı ve unlu gıdalar, kuruyemiş, taze meyve ve sebze, zeytin, hazır gıda, catering sektörlerinden de yoğunluklu olarak talepler alıyoruz. Biraz daha detaylı olarak bahsetmem gerekirse;
Kanatlı et sektöründe bütün tavuk, tavuk göğsü, tavuk budu, tavuk kanadı ürünlerine,
Süt ürünleri sektöründe peynir, tereyağı, kaymak ve sütlü tatlı ürünlerine,
Su ürünleri sektöründe, taze ürünler (hamsi, tekir, istavrit, lüfer, levrek, çipura, palamut, somon), fümelenmiş bütün veya fileto ürünler (somon, alabalık, hamsi, sardalya), marine-salamura ürünlerine (hamsi, sardalya, somon),
Tatlı ve unlu gıdalar sektöründe ekmek, çikolata, bisküvi ve atıştırmalıklara yönelik olarak; paketleme, işleme, dilimleme, porsiyonlama, çok kefeli terazi, tartım, etiketleme ve hat sonu için otomasyon çözümlerimiz için talepler alıyoruz.
Bu konuda, bulundukları sektörlerde en önde gelen Türkiye’deki ve dünyadaki referans iş ortaklarımız hakkında bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Et endüstrisinde Türkiye’de gıda sektöründeki önemli şirketlerde, başarılı entegre paketleme ve proses hat çözümlerine imza atıyorsunuz. Bu projeleriniz hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Bugün MULTIVAC olarak, üretim hattı ve otomasyon konusundaki geniş kapsamlı uzmanlığımız ve global partnerlerimiz sayesinde, müşterilerimize tek bir kaynaktan entegre olarak işleme, dilimleme, porsiyonlama, çok kefeli terazi, tartım gibi proses çözümleri ile paketleme ve hat sonu için otomasyon çözümlerimizi ‘’terzi işi’’; yani sunmuş olduğumuz ücretsiz danışmanlık hizmetimizle müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine göre özel olarak sunabiliyoruz. Her bir müşterimize özel olarak projelendirilen ve tek bir kaynaktan gelen entegre paketleme çözümlerimiz sayesinde proje tasarımı ve yönetimini kolaylaştırırken, ekipman arayüzlerini netleştirmekte; böylece teknik ve ekonomik riskleri azaltabilmekteyiz.
Belirttiğiniz gibi son dönemde et ve işlenmiş et ürünleri alanlarında güzel projelere imza attık. Örneğin, geleneksel lezzetimiz olan döner ürünlerini paketlenmiş olarak her geçen gün daha fazla market raflarında görür hale geldik. Sunulan bu ürünlerin pratik olması tüketiciler tarafından da çok beğeniliyor. Ürüne olan talep arttıkça üreticiler de kapasitelerini doğru orantılı olarak arttırıyor. Bu da bereberinde üretim sürecinde otomasyona geçişi gerektiriyor. Döner paketlenmesi otomasyonunda en zorlayıcı proses ise şüphesiz ki ürünün istenilen gramajlarda otomatik olarak tartılması ve yüksek kapasitelerde verimli ve hijyenik olarak paketlenmesidir. Döner ürünü, doğası gereği paketleme sırasında çok kefeli terazi yüzeyine yapışabilen bir ürün olduğundan, ürünü hassas bir şekilde tartmak ve tartılan porsiyonları paketlere yüksek hızlarda doğru bir şekilde aktarmak oldukça zor bir prosestir. Biz burada çok kefeli terazi kullanımı gerektiren paketleme hatlarımızda çözüm ortağımız Cabinplant firmasıyla başarılı projelere imza attık. Üreticilerin talep ve ihtiyaçlarına göre en uygun çözümleri sunabilen Cabinplant, patentli ürün besleme sistemiyle; otomatik beslenmesi oldukça zor olan döner gibi ürünleri bile istenilen hassasiyet ve kapasitelerde tartarak porsiyonlayabilmektedir.

IFFA 2019 Fuarı’nda da sergilenecek olan ve önemli dilimleme çözümlerinizden S 800 Dilimleme makinenizin fark yarattığı noktalardan kısaca bahseder misiniz?

MULTIVAC S 800 dilimleme makinemiz ile otomatik di­limleme hatlarının kapladıkları alanı azaltırken; aynı zamanda yüksek performans ve kapasiteli dilimleme çözümleri sunabiliyoruz. S 800 dilimleme makinemiz, tam otomatik merkezi yükleme ile donatılmış olup, yalın ve hijyenik tasarımı ile daki­kada 800 dilime kadar yüksek dilimleme hızları sunuyor. Rakiplerinden farklı olarak, ‘‘eşit kuvvet uygulama prensibi‘‘ ile kesim yapabilen sıra dışı bıçak tasarımı sayesinde her bir dilimde aynı kesim kalitesini koruyor. Porsiyonlama ünitesi, kiremit(shingle), düz veya kule(stack) porsiyonlarda dilim­lerin hassas porsiyonlanmasından, ince kesilmiş dilimlerin ayrı ayrı katlanmasına kadar pek çok porsiyonlama göre­vini gerçekleştirebiliyor. Alçaltılıp yükseltilebilen servo tah­rikli porsiyonlama ünitesi, 80 mm yüksekliğe kadar kiremit ve kule porsiyonlar ile dökme paketler üretilmesini sağlıyor.

S 800 dilimleme makinemiz ile işlenmiş bir et ürünü olan salam dilimlemeye yönelik, Türkiye’de gıda sektöründeki en önemli şirketlerden biri olan Namet Gıda ve Tic. A.Ş. ile yakın dönemde bir projemiz oldu. Dilimleme makinesi, otomatik porsiyon gruplama bant sistemi, paketleme makinesi besleme, paketleme makinesi ve hat sonu gruplama ekipmanlarından oluşan bu entegre hattın performansı ile dilimleme makinemizin dilimleme kalitesi, müşterimiz tarafından oldukça beğenildi. Böylece müşterimizin, yüksek performans ve kesim kalitesi beklentisini karşılarken üretim verimliliklerini arttırdık. Aynı zamanda daha az iş gücü ile daha yüksek kapasitelerde üretim yapmalarına imkan sağladık. Paketleme ve proses çözümlerimizin kendini kanıtlamış teknolojisi ve kalitesinin yanı sıra güçlü global deneyimimiz, hizmetlerimizin ve çözümlerimizin MULTIVAC garantisi altında olması ve yurt çapında geniş bir ağa yayılmayı başarmış yetkili ve eğitilmiş bir satış sonrası hizmetler ekibine sahip olmamızın, müşterilerimizin gönül rahatlığıyla bizi tercih etmelerinde en önemli etkenler olduğunu düşünüyorum.

Paketleme ve proses çözümleri alanında her daim ilk akla gelen firma olmayı sürdürebilmek için en yüksek seviyede bir müşteri memnuniyeti deneyimi sağlamanın büyük önem taşıdığının bilincindeyiz. Müşterilerimizin üretim süreçlerinin kesintisiz olarak devamlılığının sağlanması için; güvenilir, deneyimli ve profesyonel MULTIVAC satış sonrası hizmetler uzman ekipleri, haftanın 7 günü 24 saat ulaşılabilir şekilde hizmet vermektedir. MULTIVAC olarak, 60 yıldan fazla deneyimi, yüzden fazla patent sahibi ve her yıl global ölçekte 1.000’in üzerinde tamamladığımız projelerimiz ile ülkemizde ve dünyada teknolojiye yaptığımız yatırımların sü­rekliliği konusunda iddialı olmaya devam ederek; iş ortağı olarak gördüğü müşterilerimiz için katma değer sunmaya devam edeceğiz.

Bu güzel sohbet imkanı ve Türkiye Gıda Sektö­rü’ne katkılarından dolayı Dünya Gıda Dergisi’ne teşekkür ederiz.