Paketsiz ve etiketsiz ‘organik’ ürünlerden uzak durun

Yasanın öngördüğü kriterlere göre ürünlere sertifika verdiklerini kaydeden ECOCERT IMO Satış Direktörü Tunç Kolatan tüketicileri uyardı: “Öncelikle paketsiz ve etiketsiz, dökme ürünleri asla organik diye satın almasınlar. Tüketicilerin bu tip ürünlerden uzak durmalarında büyük fayda var.”

Organik tarım ürünlerinin, gerek yönetmeliğinin keskin şartlarından, gerekse akreditasyon gerekliliklerinden, gerekse de kontrol sisteminin güvenilirliğinden dolayı kabul edilen en güvenilir alternatif tarım sitemi olduğunu belirten Ecocert Satış Direktörü Tunç Kolatan, söz konusu ürünlerin tüketiciler tarafından güvenle tüketilebileceğini söyledi. 

Yasanın öngördüğü kriterlere göre ürünlere sertifika verdiklerini kaydeden Kolatan tüketicileri uyardı:
“Öncelikle paketsiz ve etiketsiz, dökme ürünleri asla organik diye satın almasınlar. Tüketicilerin bu tip ürünlerden uzak durmalarında büyük fayda var. Denetimli organik pazarlar dışında organik ürünlerin bu şekilde bir satışı yok, orada da satıcıda organik sertifikası mutlaka bulunuyor, görmek istesinler.
Marketlerin organik reyonlarından, organik ürünler satan dükkanlardan, denetimli organik pazarlardan ve hatta internetten güvenle alış veriş yapabilirler. Fakat, mutlaka etiketleri dikkatlice okumalılar. Bakanlığın organik logosu ve kontrol kuruluşuna ait bilgiler etikette mutlaka olmalıdır” diye konuştu.

Özlem As 

Geçen yıllara göre organik ürün için başvuru yapan firma ya da kişi sayısında artıştan söz edebilir miyiz?

Organik ürün sertifikasyonu için başvuru yapan firma adedinde her yıl belli bir oranda artma oluyor. Pazardaki yüzde 10-15’lik genişlemeye paralel olarak sektöre giriş yapmak isteyen firma adedinde reel olarak yılda ortalama yüzde 10-yüzde 15 gibi bir artıştan söz edebiliriz. Bu arada sektöre yeni girenler olduğu gibi, aradığı pazarı ve hayal ettikleri karları bulamayıp çıkanlar da azımsanmayacak kadar çok. Ülkemizde henüz tüketim önemli bir noktaya gelemedi. Pazarın gelişimi çok yavaş ilerliyor.

Sağlıklı yaşam trendiyle birlikte organik ve doğal ürünlere talep artışı var. Bahçede vs yetişen her ürün pazarlarda organik diye satılabiliyor. Tüketici nelere dikkat etmeli?

Organik ürünlere karşı olan güvensizliğin temelinde bu konu yatıyor. Olur olmaz her yerde, pazarda, köyde , yol üstünde organik ibaresi ile satış yapmaya çalışanları görür olduk. Bu konuda “organik tarım kanununda” çok ciddi cezalar var.
Öncelikle paketsiz ve etiketsiz, dökme ürünleri asla organik diye satın almasınlar. Tüketicilerin bu tip ürünlerden uzak durmalarında büyük fayda var. Denetimli organik pazarlar dışında organik ürünlerin bu şekilde bir satışı yok, orada da satıcıda organik sertifikası mutlaka bulunuyor, görmek istesinler.
Marketlerin organik reyonlarından, organik ürünler satan dükkanlardan, denetimli organik pazarlardan (büyük şehirlerimizde var) ve hatta internetten güvenle alış veriş yapabilirler.Fakat, mutlaka etiketleri dikkatlice okumalılar. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın organik logosu ve kontrol kuruluşuna ait bilgiler etikette mutlaka olmalıdır.

Organik ürün sertifikası verirken ürün için aranan nitelikler nelerdir?

Bu konu ile ilgili her ülkenin kendi yönetmelikleri var. Ülkemizde T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Organik tarımın esasları ve uygulanmasına ilişkin yönetmelik” kapsamında bulunan kriterlere göre organik üretim yapılması gerekiyor.
Bitkisel üretim, hayvansal üretim, kanatlı üretimi, arıcılık ve doğadan toplama için ayrı kriterler var. Genel olarak bahsetmek gerekirse; bitkisel üretim, hayvansal üretim ve kanatlı üretimlerinde ürünleri üretmeye başlamadan önce yetiştiricilik alanlarının geçiş sürelerini tamamlaması gerekiyor. Ancak ondan sonra organik ürün üretilebiliyor.
Çok genel anlamda söylemek gerekirse;
Bitkisel üretimde sadece organik tarım yönetmeliğinin ekinde bulunan, insana ve doğaya zararı olmayan girdiler (ilaç, gübre vb.) kullanılabilir; bildiğimiz kimyasal gübre ve ilaçların kullanımı yasaktır. Çevresel bulaşma kriterlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir.
Hayvancılıkta barınak kriterlerine mutlak uyulması istenir. Hayvan refahı ön plandadır. Antibiyotik kullanımı yasaktır, ilaç ve aşılar izin verilen maddelerden ve kontrollü olarak sadece karantina şartlarında uygulanır.
Arıcılıkta, hastalıklara karşı naftalin veya kimyasal ilaçların kullanımı yasaktır. Kovanların boyanması yasaktır.
Ürünler kimyasal analizlerden geçirilir, kalıntı içermemesi istenir.

İyi tarım uygulamaları çerçevesinde çalışmalarınızdan söz edebilir misiniz?

ECOCERT IMO Denetim firması olarak organik tarım yanında tamamen ayrı bir yönetmeliği olan yine çevreci bir yönü olan İyi Tarım Uygulamaları konusunda da kontrol ve sertifikasyon yapıyoruz. İyi Tarım Uygulamaları (ITU) ile yetişen sebze ve meyveler yurtiçi pazarda, genelde büyük marketler tarafından talep görmektedir, kontrollü bir tarım şeklidir. ITU’da amaç; doğru tarım uygulamalarının üreticilere öğretilmesi, eğitimler verilmesi, kültürel faaliyetlerin kayıt altında izlenebilir şekilde tutulması, ilaç ve gübrelerin çok kontrollü ve usulüne uygun kullanımının sağlanmasıdır.

Organik ürün sertifikası veren firma sayısında da artış var. Bu alanda da her firmaya güvenebilir miyiz?

Ülkemizde organik tarım kontrol ve sertifikasyonu için yetki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın elindedir. Bakanlığımız bu amaçla koyduğu belli kriterlere uyan özel şirketlere yetki vermektedir. Bu şekilde organik tarım kontrol ve sertifikasyonu fiiliyatta özel şirketler tarafından yapılmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu firmalara yılda en az bir kez ofis denetimi vardır. İlçe müdürlüklerinden yetkililer, bu özel şirketlerinin arazi denetimlerine katılmakta ve denetimlerin nitelikli yapılıp yapılmadığını kontrol etmektedirler. Ayrıca akreditasyon firmalarının da kontrol firmalarına yaptıkları denetimleri mevcuttur. Bu nedenle organik tarım ürünleri, gerek yönetmeliğinin keskin şartlarından, gerekse akreditasyon gerekliliklerinden, gerekse de kontrol sisteminin güvenilirliğinden dolayı kabul edilen en güvenilir alternatif tarım sistemidir. Kesinlikle tüketiciler tarafından güvenle tüketilebilir.
Güvenilirlik konusunda bakanlığımız titiz çalışmakta, kriterlere uymayan firmaların kontrol yetkilerini iptal etmektedir.

Gıdada en çok hangi ürünlere sertifika veriyorsunuz?

ECOCERT IMO Türkiye ofisi ülkemizde ve çevre ülkelerde her türlü ürüne kontrol ve sertifikasyon hizmeti vermektedir. Volüm olarak baktığımızda bakliyat, tahıllar, üzüm, incir, kayısı, fındık, bal, yumurta ve süt başı çeken ürünlerdir.