Pamyağ, Ar-ge Merkezi kurmayı hedefliyor

Gaziantep’te ayçiçek yağı, margarin, endüstriyel yağ ve pamuk yağı üretimi gerçekleştiren Pamyağ Gıda Ceo’su Nihat Özyurt, sürekli modernizasyon yatırımı yaptıklarını ve orta vadede Ar-ge Merkezi kurmayı hedeflediklerini söyledi.


Gaziantep'in Nizip ilçesinde “Karam” ve “Belkıs” markalarıyla ayçiçek yağı, margarin, endüstriyel yağ ve pamuk yağı üretimi gerçekleştiren ve bölgenin entegre tek tesisi olan Pamyağ Gıda, orta vade de Ar-Ge merkezi kurmayı hedefliyor.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in Türkiye'nin En Büyük 500 İhracatçısı Listesinde 483. sırada yer alan Pamyağ'ın, “Karam” markasıyla iç piyasadaki etkinliğini daha da artıracağını aktaran Pamyağ Gıda Ceo'su Nihat Özyurt, “24 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 40 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösteriyoruz. Günlük 500 ton sıvı yağ ve margarin üretim kapasitesine sahibiz. Firmamız, bölgenin yağlı tohumdan nihai ürün üreten tek entegre yağ tesisidir. Yurt içinde Karam markasıyla yurt dışında Belkıs markası başta olmak üzere 12 adet markamız ile varız. Karam markasını iç piyasa çok iyi biliyor. Bu nedenle 2014 yılında tüketici algısının yüksek olduğu bu markayı bünyemize ekledik. İç piyasada var olan etkinliğimizi Karam markasıyla daha da artıracağız. Geçen yıl bir önceki yıla göre satışlarımızı altı kat artırdık. Endüstriyel ürünlerimizle pazarda önemli bir konumdayız. Çok sayıda ulusal yağ markasına da önemli oranlarda üretim yapıyoruz. Tesisimizde 110 kişiye istihdam sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sürekli modernizasyon yatırımı yaptıklarını söyleyen Özyurt, üretimlerinde Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini hatta orta vadede Ar-ge Merkezi kurma hedeflerinin olduğunun altını çizdi.
Üretiminin yüzde 50'sini ihraç eden Pamyağ'ın yıllık 35 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştığını vurgulayan Özyurt, “Afrika, Asya ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 30'u aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de yağ sektöründe kapasite fazlalığı olduğu için ihracat pazarları önem kazanıyor. Afrika ülkeleri başta olmak üzere Asya ülkeleri ve Amerika, sektörümüz için önemli pazarlar. Bizler yurt dışı pazarlarımızı artırmak için başta fuar organizasyonları olmak üzere çok sayıda etkinlik içerisinde yer almaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Irak pazarının Türk yağ sektörü için çok önemli olduğunu ancak devlet destekli yerli üretimin başlamasıyla Türk firmalarının sıkıntıya girdiğini aktaran Nihat Özyurt şu bilgileri paylaştı; “Irak’ın nüfusu 40 milyon, Kürt bölgesinin nüfusu 4 milyon. Türkiye'den Irak'a resmi giriş Habur kapısından yapılıyor ancak Arap tarafına geçerken bir daha gümrükten geçilip ödeme yapılıyor. Bu sorunun hükümetler arasında çözülmesi gerekiyor. Bu sadece yağ sektörünün değil tüm Türk üreticilerinin sorunu.”