Par-Tek, üretim kapasitesini artırarak ihracata odaklanacak

Par-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Halit Parlayan, kısa vadede bu yıl için olan en öncelikli hedeflerine ulaştıklarını belirterek “Yurtdışına ihracat antlaşmamızı yaptık. Uzun vadede ise ihracat sayımızı ve üretim kapasitemizi arttırmayı planlıyoruz. Bunun için Proje Geliştirme ve Ar-Ge ekibimiz çalışmalarına devam etmektedir” diye konuştu.

Par-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Halit Parlayan, 40 yıldır yağ sektöründe. Oğullarıyla kendi şirket ve atölyesini kurarak tüm işlemleri kendi bünyesinde yapmaya başladı. bu yüzden öncelikli olarak müşteri odaklı ve müşteri taleplerine yönelik çalışıyor. Bitkesel yağ sektörüne yönelik pres ünitesi, ekstraksiyon ünitesi ve komple rafine ünitesi ürünleri bulunuyor.
Par-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Halit Parlayan, kısa vadede bu yıl için olan en öncelikli hedeflerine ulaştıklarını belirterek “Yurtdışına ihracat antlaşmamızı yaptık. Uzun vade de ise ihracat sayımızı ve üretim kapasitemizi arttırmayı planlıyoruz. Bunun için Proje Geliştirme ve Ar-Ge ekibimiz çalışmalarına devam etmektedir” diye konuştu.

Par-Tek’in sektöre yönelik ürünleri, çözümleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ürünlerimiz; pres ünitesi, ekstraksiyon ünitesi ve komple rafine ünitesidir. 50 TPD kapasiteden başlayıp 1000 TPD kapasiteye kadar kontinü tesisler imalat, montaj ve devreye alma için yeterli ekipman ve tecrübeye sahibiz. Şahsi olarak 40 yıldır yağ sektörü içerisindeyim, oğullarımla 3 yıldır kendi şirket ve atölyemizi kurup tüm işlemleri kendi içimizde yapmaya başladık, bu yüzden öncelikli olarak müşteri odaklı ve müşteri taleplerine yönelik çalışmaktayız. Örnek verecek olursak en basiti müşterimizin hali hazırda binası var ise ve o binayı kullanmak istiyorsa yerleşimimizi, montajımızı ve imalatımızı müşterimizin talebine istinaden o şekle getirmek için çözümler üretiyoruz. Kısacası biraz daha özel terzi işi proje gücümüz daha fazla.

Ar-Ge çalışmaları, yenilikler sektörünüzün yaklaşımı göz önüne bulundurulduğunda gereken ilgiyi görüyor mu?

Tabii ki gereken ilgiyi görüyor, her üreticinin temel hedefi kaliteli ürünü daha ucuz maliyetle üretmek, bundan dolayı çalışmalarımızın büyük bir oranı ürün kalitesini arttırma yönünde iyileştirmeler üzerinedir.

Ar-Ge çalışmalarınıza ilişkin bilgi alabilir miyiz? Önümüzdeki dönem yeni ürün vs olur mu?

Ar-Ge çalışmalarımızın büyük bir kısmını Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ile yürütmekteyiz. Üretim Müdürümüz (Oğlum Tolga) şuan bu bölümde bitkisel yağlar üzerine master yapmaktadır. Bu bağlamda birçok bilimsel çalışmalara hem maddi hem de insan gücü olarak destek vermekteyiz. Yeni ürün çalışmalarını ise önümüzdeki yıla planlamaktayız.

Bitkisel yağ sektörü hammadde açısından dışarıya bağımlı. Bu nedenle etkilere oldukça açık bir sektör. Özellikle kur hareketlerinden etkilendiği ortada. Sizi nasıl etkiliyor bu durum?

Bu cümleye standart başlayabilirim ‘tabii ki de etkileniyoruz’. Düşünsenize ülkemizde imalat yapıyoruz, malzemelerimizin çoğunu ülkemizden tedarik ediyoruz fakat tedarikçilerimizin hepsi denebilecek kadar çoğunluğu ithalatçı. Böyle bir durumda dövizle alışveriş yapmak durumunda kalıyoruz. Tabii buna kıyasla da döviz ile teklif veriyoruz. Kendinizi müşterimiz olarak düşünsenize sizlere verilen teklif ile 2 gün sonraki teklif arasında TL bazında büyük değişiklikler var (Kur dalgalanmasından kaynaklı). Bu şartlarda da yatırımdan kaçıyorsunuz. Doğal olarak da ülke bazında kurdaki etkileri büyük bir sorun olarak hissetmiş bulunuyoruz.

Bitkisel yağ sektörünün makine ekipman vs ihtiyacını yurtiçinden mi karşılıyor? Gerekli her türlü ekipman vs Türkiye'de üretilebiliyor mu? Bu konuda neredeyiz?

Ürünlerimizin yüzde 15-20’lik kısmını yurtdışından karşılamaktayız. Maalesef ülkemizde üretimi bulunmamaktadır. ‘Ne kadar bu prosesleri dizayn ederken yerli teknolojilerimizi kullanmak adına çabalasak da bazı ürünler de (yüksek basınçlı buhar kazanı, jet vakum sistemi gibi) yurtdışı teknolojilerini tercih etmek zorunda kalıyoruz’. Devletimizin desteği ve değerli mühendis arkadaşlarımızın başarısı ile bu sorunun zaman içerisinde çözülebileceğine inanıyoruz.

Önümüzdeki döneme ilişkin kısa-uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kısa vadede bu yıl için olan en öncelikli hedefimize ulaştık, yurtdışına ihracat antlaşmamızı yaptık. Bu tarz hedeflerimizle hem şirketimizin hem de ülkemizin yararına birçok başarıya imza atacağımıza inanıyoruz. Uzun vadede ise ihracat sayımızı ve üretim kapasitemizi arttırmayı planlıyoruz. Bunun için Proje Geliştirme ve Ar-Ge ekibimiz çalışmalarına devam etmektedir.

Sektörünüzün gündeminde yer alan en önemli sorun ve buna karşı çözüm önerileriniz nelerdir?

Son bir yıldır sektörümüzü etkileyen en önemli sorun malumunuz döviz hareketliliği. Yatırımcı veya imalatçı bu sorun nedeniyle sıkı duruşlarını kollamak zorunda kalıyor. Böyle bir durumda da döviz hareketliliğinden kaynaklı piyasada nakit sıkıntısı yaşanıyor. Ülkemizin ve devletimizin bu sorunları en kısa sürede atlatacağına inanıyoruz.