Peggy Krause: Çok başarılı bir fuar

KölnMesse'nin ISM ve Anuga gibi gıda ve içecek fuarlarının İletişim Müdürü Peggy Krause göreve yeni atandı. Fuara gitmişken Peggy Krause ile tanışma ve röportaj yapma imkanı buldum.

Ayşe Dinçer

Sanat ve Bebek Fuarlarından Gıda Fuarlarına

Peggy Krause 2006 yılında Kölnmesse ile çalışmaya başlamış. Uzun yıllar ART COLOGNE ve Cologne Fine Art (tüm sanat fuarları), Kind + Jugend (bebek ve genç ürünleri) ve EXPONATEC COLOGNE (Müze, tarihi eserler ve bu eserleri koruma fuarı) Fuarları çerçevesinde sorumlu olarak görev almış. 2017 Bahar aylarından itibaren portföyü pek de alışkın olmadığı gıda ve içecek fuarları olan ISM, ProSweets Cologne, Anuga and euvend & coffeena yönünde değişmiş. ISM ve ProSweets 2019 gıda sanayiindeki ilk fuarları. Yeni işini çok zorlu fakat bir o kadar da zevkli ve eğlenceli olarak niteliyor. Önümüzdeki yıllarda güzel anıları ve paylaşabileceği önemli bilgiler olacağını umuyor.

ISM 2019 nasıl geçti?

Bu yıl ISM nasıl geçti soruma gözleri parlayarak "Çok başarılı bir fuar oldu' dedi. Devamında da fuarla ilgili şöyle konuştu: Dünyanın en büyük tatlı maddeler ve atıştırmalıklar fuarını 140 ülkeden gelen 38 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi gezdi, yeni ürünleri gördü ve cazip etkinlik programlarını izledi. Yüzde 70 üzerindeki uluslararası ziyaretçi profili ISM'nin yükselen uluslararası ziyaretçi eğilimini oluşturdu. 76 ülkeden 1661 katılımcı (Geçen yıl 73 ülkeden 1656 firma) fuarda yeni ürünlerini tanıttı". Fuarda sergilenen eğilimler hakkında da bilgi veren Krause "Eğilimler çeşitli yönde. Organik, vegan, vejetaryen en belirginleri. Ayrıca, daha fazla protein ve daha az şeker yönündeki ürünler bu yılın yeni trendleri. Sonuçta bütününe baktığımızda ISM sektörün küresel buluşma noktası oldu" dedi.

Türk katılımı

Tabii benim için en önemli nokta fuarda Türk katılımı oldu. Sordum. "Çok büyük bir Türk katılımı oldu. 2.450 m² üzerinde 67 firma ürünlerini sergiledi" dedi. Tüm dünyanın ISM'de yer aldığını, fuarın bu nedenle çok özel olduğunu ve başka fuarlarda görülemeyecek yeniliklerin ve yeni ürünlerin bu fuarda yer aldığını vurguladı.

ISM'nin 50. yıl kutlamaları

Önümüzdeki yıl ISM'nin 50. yılı kutlanacak. Yarım asırlık fuar için 50. yılında neler yapmayı planladıkları hakkında Peggy Krause "Önümüzdeki yıl çok özel. ISM'nin 50 yılının en'lerini gösterime sunuacağız. Başından beri ISM'ye katılan firmalarımız var. Böylece ISM'nin neden bu kadar özel olduğunu vurgulayan kısa hikayeleri ve yıllar içindeki en ilginç oluşumları paylaşacağız. Tabii gelecek yıllarda tatlı maddeler ve atıştırmalıklar sektöründe neler olacak onları da ISM katılımcı ve ziyaretçilerine sunacağız. Önümüzdeki aylarda daha fazla sürprizlerle sizleri bilgilendireceğiz" dedi.