Perakendeciler Ramazanda satışlarda yüzde 10 artış bekliyor

Perakende sektörünün beklentilerini anlatan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, ilk 10 gün kumanya ve hediye çeki satışlarında önemli bir artış yaşanmasını beklediklerini; önceki yıllara paralel olarak satışların yüzde 10'unun Ramazan Ayı hazırlığı, yüzde 5'inin kumanya, yüzde 15'inin ise hediye çeki yönünde olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Ramazan ayı ile birlikte perakende sektöründe de hareketlilik başladı. İftar ve sahur hazırlıklarıyla birlikte yardımlaşma için kumanya ve hediye çekleri satışları da başladı. Perakende sektörünün beklentilerini anlatan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, ilk 10 gün kumanya ve hediye çeki satışlarında önemli bir artış yaşanmasını beklediklerini; önceki yıllara paralel olarak satışların yüzde 10'unun Ramazan Ayı hazırlığı, yüzde 5'inin kumanya, yüzde 15'inin ise hediye çeki yönünde olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Altunbilek, öte yandan mahsullerin bollaşmasıyla birlikte birçok üründe fiyatların artmasını değil düşmesini beklediklerini ifade etti.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, son 3 yıllık verilere bakıldığında Ramazan ayının ilk 2 haftası satışlarda yüzde 20'lere varan bir artış yaşandığını son hafta ise satışların bir önceki aya paralel devam ettiğini söyledi.
Her yıl olduğu gibi 11 Ayın Sultanı Ramazanın bereketi ile birlikte geldiğini ifade eden Altunbilek, “Ramazan ayı genelinde gerçekleşen satışları bir önceki aya kıyasladığımızda ise ortalamada satışlar yüzde 10 artıyor. Yaz sezonu geldiği için son yıllarda tüketici alışveriş tercihlerinde değişimler yaşandı. Ramazan ayı süresince et ve et ürünleri en çok satanlar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Anadolu'da et tüketimi artarken, İstanbul'da yüzde 5 oranında azaldı. İstanbul'da sadece ette değil, sebze meyve reyonundaki satışlar da bir önceki aya kıyasla yüzde 8 oranında azalma yaşandı.
Geçen yıl Türkiye genelindeki sıcakların da etkisiyle su, meşrubat ve manav tezgahında karpuzun en çok satanlar listesinde ilk sıralarda yer aldığını ifade eden Altunbilek, “Peynir, süt ve süt ürünleri, kavun, domates, salatalık, bütün piliç, Ramazan’ın vazgeçilmezi olan ikramlık tatlı satışında önemli hareketlilik yaşandı. Bakliyatta ise Ramazan ayının en çok satanları pirinç, kırmızı mercimek ve bulgur oldu. Bayram döneminde ise tatlı, çikolata ve şekerleme reyonlarındaki satışlar yüzde 20 arttı” dedi.

Hediye çeki kumanyadan daha çok ilgi görüyor

Ramazan Ayı'nın ilk 10 günü kumanya ve hediye çeki satışlarında önemli bir artış yaşanmasını beklediklerini ifade eden Altunbilek, önceki yıllara paralel olarak satışların yüzde 10'unun Ramazan Ayı hazırlığı, yüzde 5'inin kumanya, yüzde 15'inin ise hediye çeki yönünde olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Altunbilek, “Öte yandan Ramazan Ayında hediye çeki ile kumanyalar hayır severler için önemli bir yardımlaşma aracı haline geldi. Geçtiğimiz 2 yıl Türkiye genelindeki yerel zincirlerimizde hediye çekleri kumanya paketlerine kıyasla daha çok rağbet gördü. Bunun başlıca nedeni, kumanyaların içerisindeki ürünler, kişilerin gerçek ihtiyacı olmayabiliyor. Hediye çeklerinde ise kişi rencide edilmediği gibi gerçek ihtiyacı ne ise onu alıyor. Hediye çeklerinde geçtiğimiz yıl 50-100 TL arası tercih edildi. Kumanyalarda ise çorba, hurma, zeytin, bulgur pirinç, yağ, un şeker, çay gibi temel gıdaların yer aldığı paketler alındı” dedi.

“Fiyatlarda artış değil düşüş bekliyoruz”

Mahsullerin bollaşmasıyla birlikte birçok üründe fiyatların düşmesini değil düşmesini beklediklerini belirten Altunbilek, “Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak Ramazan aylarında gıda ürünlerinde fiyatları artıran, spekülatif hareket edenleri takip ediyoruz. Yerel zincirler olarak fırsatçılara geçit vermemeyi kendimize bir görev biliyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da TPF çatısı altında hizmet veren Türkiye genelindeki 3 bin 915 perakende satış noktasında gıda ürünlerinde fiyat artışı yaşanmayacak. Ramazan ayı yine bereketiyle geliyor. Mevsimlik ürünlerde fiyatlar standarda oturmaya başlıyor. Ramazan ayı süresince patlıcan, salatalık, biber, fasulyede fiyatların düşmesini bekliyoruz. Mahsullerin bollaşmasıyla birlikte bakliyatta da fiyat artışı değil, düşüş yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

Ramazan kolileri hazır

Metro Ramazan ayını 4 farklı erzak paketi ile karşılıyor. 45,99 TL ile 104,90 TL arası değişen fiyatlarla satışa sunulan kolilerde Ramazan sofralarının ihtiyacını karşılayacak ürünler bulunuyor. Toplam 13 çeşit ürün bulunan 1.paket 46,90 TL, 21 çeşit ürün bulunan 2.paket 79,90 TL, 22 çeşit ürün bulunan 3.paket 104,90 TL ve 6 çeşit ürün bulunan 4.pakette 45,90 TL'den satışa sunuluyor.

Migros, 13, 22 ve 30 adet ürünün bulunduğu 3 farklı ramazan kolisi seçeneği sunuyor. Ramazan kolilerinde yanında indirim çekleri yer alıyor. 13 üründen oluşan "Bereket" kolisi 29,90 TL’den satılıyor. Bereket kolisi, 4 kişilik bir ailenin iftar sofrası için ihtiyacı olan ürünleri içeriyor. 22 üründen oluşan “Lezzet"” kolisinin fiyatı ise 49,90 TL olarak belirlendi. 30 üründen oluşan “Ziyafet” kolisi 74,90 TL'den satılıyor.

Şok Market'in Ramazan Kolisi'nde evlerin temel ihtiyaçlarının tamamına yakınını karşılayacak. Koli içerisinde pirinç, bakliyat ürünleri, tuz, domates salçası, un, makarna, hazır çorba, puding, zeytin, şeker, yağ, çay, pötibör, reçel, Türk kahvesi ve gazoz olmak üzere 19 çeşit ürün yer alıyor. Koli 49,90 TL'den satışa sunuluyor.

Bizim Toptan olarak Ramazan ayına özel, içeriğinde 12, 18 ve 23 ürün çeşidinin bulunduğu “Standart”, “Büyük” ve “Mega” boy olmak üzere üç farklı Ramazan paketi hazırladı Bu yıl ki paketlerini kuru gıda ürünleri (makarna, un, bakliyat, şeker) ve sıvı yağ açısından daha da zenginleştiren Bizim Toptan Market, Ramazan paketleri ile minimum 4 kişilik bir ailenin temel gıda ihtiyaçlarının karşılamasının yanı sıra farklı içerikler ve fiyatlar ile hayırseverlerin bütçelerine uygun olması ve daha fazla ihtiyaç sahibine yardım ulaşabilmesini de hedefledi. 12 çeşitten oluşan “Standart Paket” 44.90 TL, 18 çeşitten oluşan "Büyük Paket"in fiyatı 69.90 TL, 23 çeşitten ve 29 parça üründen oluşan "Mega Paket” ise 99.90 TL fiyatla satılışa sunuluyor.