Petra Thiele: Müşterilerimize Coloring Foods piyasasındaki en geniş ürün yelpazesini sunuyoruz

GNT Europa GmbH Genel Müdürü Petra Thiele ile yeni bir ürün grubu olan renklendirici gıdalar hakkında konuştuk.

GNT Group, Coloring Foods -renklendirici gıdalar- pazarında lider konumunda olan, yenilebilir meyve, sebze ve bitkilerden hiçbir çözücü ve kimyasal kullanmadan sadece ezme, sıkma ve filtreleme gibi tamamen fiziksel proses ile renklendirme amaçlı konsantreler üreten bir firma. Bu konsantreler EXBERRY® markasi ile 75 ülkeye gönderilmekte ve şekerleme, içecek, süt ürünleri, firıncılık ve atıştırmalık gibi sektörlerde çok çeşitli ürün gruplarında kullanılıyor.
GNT, 1978 yılında Coloring Foods sektöründe öncü olarak kurulmuş bir aile şirketi. Ve bugün Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da bulunan dünya geneline yayılmış ofisleri ile yiyecek ve içecek sektöründe 10 dünya devinin 7’si dahil olmak üzere 1400’den fazla firmaya ürün sağlıyor. GNT Europa GmbH Genel Müdürü Petra Thiele ile yeni bir ürün grubu olan renklendirici gıdalar hakkında konuştuk.

Ayşe Dinçer

Renklendirici Gıdalar (Coloring Foods) nedir? Tüketici tercihleri doğala doğru kayarken GNT renklendiricileri yönetmelik ve temiz etiket açısından ne durumda?

Coloring Foods, gıda renklendiricilerine doğal alternatiflerdir. Gıda renklendiricisinin aksine “renklendirici gıdalar”, yenilebilir meyve, sebze ve bitkilerden elde edilen ve elde edildiği kaynağın özelliklerini taşıyan ürünlerdir. GNT’nin sundugu EXBERRY® Coloring Foods herhangi bir çözücü olmadan sadece su kullanılarak gerçekleştirilen fiziksel bir proses ile elde edilir ve bileşenindeki hammaddelerin tat, koku ve besin değeri gibi karakteristik özelliklerini taşır. Ek olarak Coloring Foods’un üretildiği meyve, sebze ve bitki konsantreleri hazırlanırken selektif ekstraksiyon yapılmaz.
2014’te yayınlanan yönetmelik ile “renklendirme amaçlı gıda ekstraktı” olarak yeni bir sınıf tanımlandı ve AB yönetmeliklerini temel alan Çin Uluslararası Gıda Endüstrisi Birliği (CNFIA) renklendirme amaçlı gıda olarak Çin’de ilk grup standartını yayınladı.
Coloring Foods gıda olarak tanımlandığı için etiket beyanı da çok basit ve net oluyor; Meyve ve Sebze Suyu Konsantreleri (havuç, üzüm) gibi. Tüketici, ürünlerdeki rengin kaynağını kolayca anlayabiliyor ve bu da Coloring Foods’u temiz etiket (clean label) için ideal ürün olarak konumlandırıyor.

GNT 40 yıllık tecrübesi ile renklendirici gıdalar konusunda pazar liderlerinden biri. İçecek ve gıda firmaları için GNT firmasını özel yapan nedir?

GNT, Coloring Foods alanında öncü, globalde pazar lideri konumunda ve güçlü know-how ile gıda ve içecek üreticilerine destek olan bir firma. Ve sahip olduğumuz dikey entegrasyon, ürünlerimizde sürekli yüksek seviye kalite ve tüm yıl boyunca teslimat olanağı sağlıyor. Ayrıca dikey entegrasyon yeni ürün geliştirmede bizlere büyük bir esneklik katıyor ve bu sayede müşterilerimize Coloring Foods piyasasındaki en geniş ürün yelpazesini sunuyoruz. Müşterilerimiz neredeyse her ürün kategorisi için ayrı bir renk tonu ve yoğunluğu elde edebiliyorlar. 40 yıllık tecrübemiz sayesinde GNT olarak üreticilerin karşılaştığı zorlukları çok iyi anlıyor ve tecrübeli teknik ekibimiz ile müşterilerimize tüm ürün geliştirme adımlarında destek oluyoruz. Ayrıca renklendirici katkı maddelerinden Coloring Foods’a geçiş yapmak isteyen müşterilerimize ilgili mevzuatlar hakkında tümüyle destek oluyoruz.

GNT ürünleri, tüketici eğilimleri doğrultusunda vegan ve vejetaryen diyetlerde veya helal ürünlerde kullanılmaya uygun mudur?

Ürünlerimiz meyve, sebze ve bitkilerden üretiliyor. Helal gerekliliklerini yerine getirmekle birlikte vejeteryan ve vegan beslenme tarzları için de uygun. Bilindiği gibi tüketici trendleri daha doğala doğru gitmekte. Coloring foods; içecek, süt ürünleri, şekerleme, fırıncılık ve çorbalar, soslar, et ve et alternatifi ürünlerin dahil olduğu savory ürün gruplarında hiçbir kısıtlama olmadan ürünlere renk katmayı sağlıyor. EXBERRY® Coloring Foods tüm formları (sıvı, toz, mikronize toz yada yağda çözünebilir) çeşitli diyet ve beslenme tarzları için uygunluk gösteriyor.

30 Haziran 2013 tarihinde yayınlanan Gıda Katkı Maddeleri yönetmeliğine göre E numaralı bir çok gıda boyası bazı gıda maddelerinde kullanılamıyor. Sizin ürünlerinizin Türkiye'deki kullanım durumu nasıl?

Coloring Foods renklendirici değil gıdadır ve etikette elde edildikleri hammaddelerin adı ile belirtilirler. Örneğin: Meyve ve Sebze Suyu Konsantreleri (havuç, üzüm). Tecrübelerimize dayanarak çoğu ülkede EXBERRY® ürünlerinin gıda hammaddesi olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Türkiye için de aynı cevap geçerli. Ürünlerin özellikleri ve bileşenleri nedeniyle EXBERRY® ürünleri gıda hammaddesi olarak kabul edilir yani katkı maddesi olarak sınıflandırılmazlar. Türkiye’de ulusal bir kısıtlama olmadıkça EXBERRY® Coloring Foods tüm gıda ve içecek ürünleri için uygundur.

Üretici neden renklendirici gıda kullanmalı?

Birçok tüketici katkı maddelerinin kullanımına artan bir hassasiyetle tepki gösteriyor ve gelişen tüketici bilinciyle bileşenlerini bildikleri, anladıkları ve basit işleme yöntemi kullanılarak üretilen ürünlere yöneliyor. Kısa süre önce yaptırdığımız global tüketici araştırması, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin yüzde 60’ının yapay renklendiriciden arınmış ürünlere büyük önem verdiğini gösteriyor. Coloring Foods tüketicilerin “doğal” terimi altında kavramış olduğu ve katkı maddesi sınıfındaki renklendiricilere alternatif olarak bildiği temiz etiket (clean label) sağlayan bir ürün grubu. Ayrıca bilindiği gibi sentetik renklendiricilerin beyanındaki düzenleyici değişiklikler gıda endüstrisine damga vurdu. Beklenen vakit geldi ve Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) Bölgesi’nde 2017’den itibaren Allura red (INS 129), Sunset Yellow (INS 110), Azurobin/Karmosin (INS122) yada Tartrazin (INS102) içeren tüm gıda ve içeceklerde “Çocukların aktivite ve dikkati üzerinde olumsuz etkileri bulunabilir” ibaresi yazılması zorunlu kılındı. GSO 2500/2015 yönetmeliğinin yürürlülüğe girdiği ilk ülke Suudi Arabistan oldu ve Körfez İşbirligi Konseyi bu ifadeyi tüm bölge için zorunlu tutarak çözüme gitti. Avrupa Birliği Regulasyonu’nda ise 2010’da benzer bir değişiklik yapılmıştı. Buna göre “Southampton Renkleri” olarak bilinen yukarıda adı geçen dört azo boyar maddeye ek olarak Kinolin Sarısı (E104) ve Ponzo 4R (E124) içeren tüm gıda ve içecekler için benzer bir beyan AB için de zorunlu tutuldu. Sonuç olarak bu ülkelerde üretimi yada ticareti olan firmalar, gıda ve içecek pazarındaki bu talebi karşılamak ve yeni potansiyeller oluşturmak için harekete geçmeliler.