Pol’s Gıda, 2019’a yeni markalarla girdi

Pol’s Gıda, yaptığı yatırımlar sonucu 2019 yılına iki yeni markayla girdi: Pol’s Helvart ve Pol’s Freeze Fresh.

“1988 yılına kadar Karaman’ın Ermenek İlçesinde kömür ve gıda ticareti yapan bir aile olarak sektöre adım attık” diyen Pol’s Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ali Polat, “Bu tarihte 2.nesil Polat Madencilik unvanı ile şirketleşerek ticaretimizin merkezini Konya’ya taşıdık. Mevcut faaliyetlerimiz devam ederken; 3.nesil akademik ve piyasa eğitimlerini tamamlayarak yeni yatırım planlamalarını Ankara’da oluşturulan merkezimizden yapmaya başladık. Ailemizin Ermenek’e olan bağlılığı kapsamında o bölgenin kalkınmasına da yardımcı olabilecek sosyal sorumluluk projesi niteliğindeki 2 projemiz geliştirildi. Hem bölge kalkınmasına destek veren, hem de yüksek katma değer yaratan işler haline geldi. 2017 yılında başlayan yatırımlarımızdan sonra 2019 başında üretime başladık” diye konuştu.

Üretimin yüzde 90’ı ihraç edilecek

Pol’s Helvart markasıyla helva üretimine başladıklarını ve yüzde 90’ını ihraç edeceklerini belirten Ali Polat şunları söyledi: “İlk yatırımımız bin beşyüz metrekare kapalı 8 bin metrekare açık alanı bulunan fabrikamızda, Ermenek bölgesine özgü üzüm, tahin ve çöven otu ile imal edilen Ermenek Pekmez Helvasının endüstriyel üretilmesidir. İçeriğinde şeker ya da başka bir katkı maddesi bulunmayan POL’S HELVART markasıyla piyasaya sunduğumuz helvamızın hammaddesi olan pekmez ve tahin de fabrikamızda üretilmektedir. Böylelikle, hammaddemizin güvenirliliğinden de emin oluyoruz. Üretimimizin yüzde 90’ı ihracata yönelik. Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine satışlarımız başlamıştır. Mevcutta üzüm, vişne ve hurma pekmezi ile yapılan üretimimize ilave muhtelif meyve pekmezlerinden üretim yapmak için Ar-Ge çalışmalarımız devam etmektedir.”

Dondurulmuş sebze-meyve ihracatına başladı

Bölge halkının ürettiği meyvelerin satın alınması ve ekonomik döngüde değerlendirilmesini amaçlayan yeni bir yatırım yaptıklarını anlatan Ali Polat, freeze dry teknolojisini kullanarak meyve-sebze kurutma fabrikası açtıklarını ve ihracata da başladıklarını söyledi. Polat, “Aynı bölgedeki diğer yatırımız, 5 bin metrekare kapalı, 17 bin metrekare açık alanı bulunan freeze dry teknolojisi ile meyve-sebze kurutma fabrikamızdır. Bu yatırım başlarken öncelikle bölge halkının ürettiği meyvelerin satın alınması ve ekonomik döngüde değerlendirilmesini amaçlamıştık. Yaptığımız araştırmalar sonrası, dünyada yeni bir teknoloji olan freze dry yöntemini kullanmaya karar verdik. Bu yöntemde kurutulmak istenilen ürün önce donduruluyor ve sonrasında özel makinasında kurutuluyor. Bu yöntemle kurutulan meyve ve sebzeler şeklini, hacmini ve aromasını koruyor. Yanı sıra zararlı bakterilerin üremesinin de engellendiği yöntem sayesinde içindeki besin değerleri de korunmaktadır. Dondurulmuş ürün alarak kurutma yapabilmek bir yöntemdi. Ancak, ziraat ekibimizle alım yapacağımız ürünleri tarlasında/bahçesinde görmek, incelemek ve alıma karar vermek istedik. Bu sebeple, kurutma öncesi dondurma ve soğuk hava depolarımızın da olduğu bir fabrika planladık. 2017 yılında başlayan fabrika yatırımımız devam ederken, çevre ilçedeki çiftçilere kontrollü ve sözleşmeli tarım eğitimleri verdik. Eğitimler sonrasında önder çiftçiler belirleyip örnek bahçeler oluşturduk. Kontrollü ve sözleşmeli tarım çalışmalarımız devam ederken, bölge ve çevre illerden alınan taze meyve ve sebzeler, tesisimizde işlenerek öncelikle donduruluyor ve sonrasında kurutma işlemi yapılıyor. Üretim sürecinde ve sonrasında hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yüzde 100 doğal sağlıklı atıştırmalıklarımız Pol’s Freeze Fresh markası ile 2019 yılında piyasaya çıktı. Üretimimizin yüzde 80’i ihracata yönelik olup, Amerika, Kanada, Japonya ve Avrupa ülkelerine satışımız başlamıştır. Ürün çeşitliliğimizde mevcutta elma, vişne, erik, çilek, böğürtlen, portakal, limon, mısır ve bezelye bulunmaktadır. Yeni ürünler için Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu.