Probiyotikler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor

Diyetisyen Elvan Odabaşı, Ramazan Bayramı öncesinde seyahate çıkacaklara ve sindirim sistemi hassas olanlara bazı önerilerde bulunuyor.

   

Sindirim sistemi; seyahat, hava, değişen yeme düzeni gibi birçok etkene bağlı olarak olumsuz etkilenebiliyor. Ayrıca zengin bayram sofraları da aynı sorunlarla karşılaşılmasına neden olabiliyor. Diyetisyen Elvan Odabaşı, Ramazan Bayramı öncesinde seyahate çıkacaklara ve sindirim sistemi hassas olanlara bazı önerilerde bulunuyor. Hem bayram ziyaretlerinde sunulan ikramların çeşitliliği hem de seyahatler nedeniyle sıkça karşılaşılan sindirim sistemi problemlerini dost bakteriler olarak adlandırılan probiyotiklerle aşmanın mümkün olduğunu söyleyen Diyetisyen Elvan Odabaşı, “Çift kaplama teknolojisine sahip probiyotikler ile bağırsak florasını 100 kat ve daha fazla yararlı bakterilerle buluşturun” dedi.

Her insanın bağırsaklarında yararlı ve zararlı olmak üzere yaklaşık 100 trilyon bakteri bulunuyor. Sağlıklı bir bağırsak florasında hayati rol oynayan mikroorganizmalar olan probiyotikler de yararlı bakteri üretimine yardımcı olarak bağırsaklardaki yararlı ve zararlı bakteri oranını dengeliyor. Probiyotiklerin günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden olduğunu belirten Diyetisyen Elvan Odabaşı, probiyotiklerin seyahatte yaşanan sindirim sistemi sorunlarınada destek olduğunu ifade ederek “Probiyotikler her zaman söylediğimiz gibi sindirim sisteminde önemli bir rol oynuyor. Özellikle çift kaplama teknolojisi ile seyahatler için üretilmiş probiyotikler seyahatte tüketilen, farklı gıdaların sindirilmesine yardımcı olan patojen bakterilerle savaşan 2,3 milyar canlı bakteri barındırıyor. Bağırsak florası için büyük önem taşıyan bu probiyotikler diğer probiyotiklere kıyasla bağırsaklara 100 kat ve daha üzeri oranda canlı dost bakterileri ulaştırıyor. Çift kaplamalı probiyotikler bu sayede sindirim sistemini korurken bağışıklık sisteminin güçlenmesine de destek oluyor” diye konuştu.