ProFood Tech 2017: Kuzey Amerika'nın yeni fuarı

ProFood Tech 2017, Amerika Birleşik Devletleri'nin Chicago kentinde 4-6 Nisan 2017 tarihleri arasında McCormick Place Fuar alanının Lakeside Center bölümünde düzenlenecek.

 Fuar, PMMI-Packaging Machinery Manufacturers Institute (Paketleme Makineleri Üreticileri Enstitüsü, IDFA-The International Dairy Foods Association (Uluslararası Sütlü Gıdalar Birliği) ve KoelnMesse işbirliği ile düzenleniyor. Kuzey Amerika'da ilk kez yer alacak olan gıda ve içecek işleme sanayiine yönelik tedarikçilerin katılacağı profesyonel ticari fuar, gıda teknolojisinin tüm alanlarını kapsayacak. Katılımcılar, içecek ve gıda işleme teknoloji ve çözümlerini ağırlıklı olarak ABD, Kanada ve Meksika'dan gelecek profesyonel ziyaretçilere sunacak. Fuar hakkında açıklama yapan KoelnMesse GmbH Başkanı ve Yürütme Kurulu üyesi Gerald Böse, ProFood Tech Fuarına henüz bir yıla yakın bir süre olmasına rağmen büyük ilgi gösterildiğini; bunun yeni, uluslararası ve öncü bir gıda işleme fuarı için beklenti ve hazır bir pazar bulunduğunun göstergesi olduğunu ve bölgede güçlü iş ortakları ile doğru yolda olduklarını bir kez daha kanıtladıklarını bildirdi. PMMI Başkanı ve CEO'su Charles D. Yuska, fuar hakkında ilk izlenimlerin ve katılımların çok memnuniyet verici olduğunu söyleyerek fuar hakkında görüşlerini şöyle dile getirdi: "Bize bu kadar erken ulaşan büyük talepler sektörün ne kadar heyecanlandığının göstergesi. Firmalar bu etkinlik için çok hevesli ve katılımcı sayısı da bunun bir kanıtı". IDFA Başkan Yardımcısı Neil Moran ise "ProFood Tech Fuarının bu ilk açılışındaki coşkuyu görmek çok heyecan verici. Katılımcılar; sektörün üst düzey yöneticilerinin bir araya gelerek yeni fikirler ve çözümler hakkında görüş paylaşması, inovasyonlar hakkında değerlendirme ve tecrübelerini aktarması ve bugün ellerinde olan ürün ve servisler hakkında bilgileri paylaşmalarına imkan tanıyacak bu fuarın farkındalar" şeklinde açıklamada bulundu.

Yeni fuara yüksek katılım

Fuara yüksek katılım bekleniyor. Şu ana kadar 13 ülkeden 280 firma fuara katılacağını bildirirken katılımcılar arasında Delkor Systems, GEA, Krones, Polypack, Serac, Tetra Pak, Trepko, Webber/Smith Associates, Webber Scientific, Veolia Water Solutions & Technologies North America gibi firmalar yer alıyor. NAFTA Bölgesinde kendilerini tanıtmak isteyen firmalar tarafından ilgi gören fuara katılanların yüzde 25'inin uluslararası firmalardan oluşması bekleniyor. Fuara Danimarka ve Türkiye'nin milli katılımı planlanıyor. Ayrıca Fransa, İtalya, Çin ve diğer ülkelerden de grup katılımları olacak. NAFTA Bölgesinde çok ilgi gören fuar hakkında konuşan Harpak-ULMA CEO'su Charlie Harl?nger,"Yıllardır bu bölgede geniş kapsamlı bir Gıda İşleme Fuarına ciddi ihtiyaç vardı. Şimdi fuarı organize eden 3 kuruluşun bu beklenen etkinliği sektörün taleplerine uygun olarak düzenleyeceğine eminim" dedi.

Beş temalı konferans

Fuar çerçevesinde bilgi transferi ve alışverişine odaklı destek programları da olacak. Fuar çerçevesinde; sektörün ihtiyaçlarına yönelik, NAFTA bölgesinin karar verici üst düzey yetkililerine ve Kuzey Amerika pazarlarının inovasyon ve eğilimlerini öğrenmek isteyen ve dünyanın her bölgesinden katılmak isteyen firma yetkililerine açık bir ticari konferans düzenlenecek. Gıda ve gıda teknolojisi konularında uzmanlar şu anda gıda sanayiini ilgilendiren 5 ana temada görüş ve tecrübelerini aktaracak. Bu konular şöyle: İş ve Liderlik Gelişimi, Tüketici Eğilimleri ve Marketing, Sağlık ve Yaşam Biçimleri, Mevzuat ve Gıda Güvenliği ile Gıda İşleme ve Teknolojisi.

Eğilim: Kaynak Verimliliği

"Gıda İşleme ve Teknolojisi" başlıklı temada ele alınacak konular arasında "Kaynak Verimliliği" yer alıyor. Dayanıklı bir rekabet için daha az enerji ve su kullanımını hedefleyerek üretim prosesini optimize etme ve gıda kayıplarını en aza indirme konusu önemli bir nokta olarak irdelenecek. Bu arada Mart 2018'de düzenlenecek gıda sanayiinin global öncü tedarikçi fuarı Anuga FoodTec'in de ana teması "Kaynak Verimliliği" olarak belirlendi. Her iki fuar da şu anda bilim, endüstri ve politikada yoğun bir şekilde tartışılan bu konuyu gündemlerine taşıyor. Bilindiği gibi 2016 Mayıs sonu Japonya'da yapılan G7 toplantısında "Kaynak Verimliliği" yetkililerin gündemine alınmıştı.

Fuar hakkında daha fazla bilgi www.profoodtech.com web sitesinden alınabilir.