ProSweets 2017: Rekabetçi ve Bilgilendirici

ProSweets Cologne 2017 Uluslararası Tatlı Maddeler ve Atıştırmalık Sanayii Tedarik Fuarı 29 Ocak -1 Şubat tarihleri arasında ISM Tatlı Maddeler fuarı ile eş zamanlı olarak Koelnmesse Fuar alanında yer aldı.

ProSweets fuarında şekerleme ve atıştırmalıklar için makine ve sistemler ile ambalaj makine ve malzemeleri sergilenirken hammadde ve katkı maddesi firmaları da ürünlerini tanıttı. 12 bin metrekare alan üzerinde düzenlenen fuara 36 ülkeden 211 firma katılırken 73 firma Almanya'dan, 138 firma ise Almanya dışından geldi. 100 ülkeden 17 bin ziyaretçinin gezdiği fuarın profesyonel ziyaretçilerinin yüzde 65'i Almanya dışından katıldı.

Ayşe Dinçer

ProSweets 2017 Etkinlikleri

Fuarın önemli etkinlikleri arasında Reformulation-yeniden formülasyon, Speaker's Corner-konuşmacının köşesi, Yeni Gelen -Newcomer Area ve Future Lab - Geleceğin Laboratuvarı yer aldı.
Reformulation-yeniden formülasyon şu anda en yeni ve gelişmekte olan bir trend. Yağ, tuz ve şeker gibi hammaddelerin azaltılması,  hayvansal ürünlerin yerine alternatiflerinin kullanılması  gibi konular firmalar tarafından araştırma konusu. Bu bölümde şeker ikameleri; formüllerden şeker çıkarıldığında tat, tekstür ve duyusal kalite nasıl korunur gibi konular tartışıldı, fırsatlar ve alternatifler değerlendirildi.
Konuşmacının Köşesinde üretim, işleme ve paketleme konularını ele alan sunumlar yapıldı. Bazı başlıklar şöyleydi: Pazar Araştırması ve ürün geliştirme, Tatlı maddeler ve atıştırmalıklarda inovasyonu etkileyen 10 eğilim ve şekerlemeyi yeniden keşfetmek: 3D baskılı sakız. 
Future Lab'de 12 uluslararası tasarım öğrencisi tatlı maddeler ve atıştırmalıklar için ambalaj tasarımı çalışmaları yaptı. Fuara katılanların talepleri üzerine geliştirilen tasarımlar daha sonra Konuşmacının Köşesinde izleyicilere sunuldu.
Yeni Gelen -Newcomer Area'da bu yıl fuara yeni katılan 6 firma ürünlerini tanıttı.

ProSweets Kısa Kısa

-9. ProSweets 29 Ocak - 1 Şubat tarihleri arasında Almanya'nın Köln Kentinde KoelnMesse Fuar alanında ISM fuarına paralel olarak düzenlendi.
-Yüzde 65'i Almanya dışından, 36 ülkeden gelen 211 firma katıldı. Fuarı 100 ülkeden 17 bin profesyonel gezdi. Almanya'dan 73 firma katılırken Almanya dışından 138 firma katıldı.
-Paketleme Makineleri, Ambalaj Malzemeleri, Hammadde ve İngrediyenler gıda sanayii profesyonellerine tanıtıldı.
-Yeni gelen bölümünde ProSweets'e daha önce katılmamamış 6 firma kendini tanıtma fırsatı buldu.
- Reformulation-yeniden formülasyon bölümü çok ilgi çekti. Bu bölümde şeker ikameleri; formüllerden yağ, tuz, şeker gibi maddeler çıkarıldığında tat, tekstür ve duyusal kalite nasıl korunur gibi konular tartışıldı, fırsatlar ve alternatifler değerlendirildi.
- Future Lab'de 12 uluslararası tasarım öğrencisi tatlı maddeler ve atıştırmalıklar için ambalaj tasarımı çalışmaları yaptı. Fuara katılanların talepleri üzerine geliştirilen tasarımlar daha sonra Konuşmacının Köşesinde izleyicilere sunuldu.
-Speaker's Corner Konuşmacı Köşesinde sensörler, robotlar, ambalaj, inovasyon, sürdürülebilirlik gibi konularda konuşmacılar bilgi paylaşımında bulundular.

Önümüzdeki yıl ISM 2018 ve ProSweets 2018 eş zamanlı olarak 28-31 Ocak 2018 tarihleri arasında yer alacak.