Sağlıklı bir Ramazan için maden suyu

“Ramazanda önemli olan ne kadar çok yediğiniz değil ne kadar çok sıvı tükettiğiniz” diyen Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan, özellikle vücudun su ve mineral kaybettiği bu dönemde sağlıklı bir Ramazan geçirebilmek için maden suyu tüketiminin önemine dikkat çekti.

Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan, özellikle vücudun su ve mineral kaybettiği Ramazan ayını sağlıklı geçirebilmek için yeterli oranda maden suyu tüketilmesini önerdi. Vücutta hücrelerin sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaç duyulduğunu ve maden sularının mineraller bakımından zengin besinler olduğunu dile getiren Ercan, sağlıklı kalp fonksiyonu, kas ve sinirsel yorgunluğun önlenmesi için de önem taşıdığını söyledi.

“Ramazanda önemli olan ne kadar çok yediğiniz değil ne kadar çok sıvı tükettiğiniz” diyen Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan, özellikle vücudun su ve mineral kaybettiği bu dönemde sağlıklı bir Ramazan geçirebilmek için maden suyu tüketiminin önemine dikkat çekti. 

Vücutta hücrelerin sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaç duyulduğunu ve maden sularının mineraller bakımından zengin besinler olduğunu kaydeden Ercan, “Mineral yönünden zengin olan Beypazarı Maden Suyu sağlıklı yaşam desteği ve sağlığı koruma, mineral eksikliğini giderme, bazı hastalıkların destekleyici tedavisi gibi öneme sahip. Özellikle osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesi ve tedavisinde etkili olan zengin mineralli maden suyu, kemik ve dişlerin güçlenmesinde yarar sağlıyor. Zengin mineral değerlerine sahip Beypazarı Maden Suyunda bulunan magnezyum, sağlıklı kalp fonksiyonu, kas ve sinirsel yorgunluğun önlenmesi için önem taşımaktadır” diye konuştu.
Maden suyunun içeriğinde bulunan demir, hastalıklara karşı direnci artırmaya, yorgunluğu azaltmaya ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlamaya yardımcı olduğunu ifade eden Ercan, “Doğal maden suları böbrek ve idrar yolarında taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum içerikli yüksek mineralli maden suları iltihabı geriletici etki göstermeye yardımcı olur. Boşaltım sistemi için ve birçok hastalığın da böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirme amacıyla bol miktarda doğal maden suyu içilmesi temel önlemlerdendir. Türkiye’de maden suyu bilinci istenilen düzeyde maalesef değil. İnsanlar sağlıklı yaşam için tüketilebileceğinin, vücudun sıvı ve mineral dengesini sağlayacağının bilincinde maalesef değiller. Türkiye de yıllık madensuyu tüketimi kişi başı 15 litre olarak açıklanırken bu oran Avrupa ülkelerinde yaklaşık çok daha yüksek. İtalya'da kişi başı madensuyu tüketimi 170, Belçika'da 136, Fransa'da 130, Almanya'da 120 ve İspanya’da 110 litre. Sektörde dünya birincisi olan Brezilya'da ise kişi başı madensuyu tüketimi ortalama 165 litre olarak biliniyor” dedi.
Tüketicinin tercihlerine dair bilgi veren Ercan, Türk halkının genellikle ekşi ve şekerli ürünlerde seçiciliğinin daha fazla olduğunu söyledi. Ercan “Limon ve benzeri ekşi olarak tabir ettiğimiz ürünler daha fazla tercih ediliyor.
Maden suyu senenin her dönemi çok rağbet görmekle birlikte en çok yaz aylarında tüketimi artıyor. Ter ile kaybedilen mineraller maden suyu ile dengelenmeye çalışılıyor. Sağlıklı yaşam trendinin artmasıyla birlikte maden suyunun da önemi anlaşılmıştır. Sağlıklı yaşamak ve yaşlanmak için her yaşta her zaman maden suyu içilmesi bilinci yurt dışındaki kadar olmasa da artmaktadır” diye konuştu.

Saatte 300 bin şişe üretim
Piyasada yüzde 30 paya sahip Beypazarı’nın saatte 300 bin şişe dolum kapasitesi ile birlikte üretimde lider firma olduğunu belirten Ercan sözlerine şöyle devam etti: “Beypazarı maden suyu olarak 61 senedir sektördeyiz ve işimizin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Maden suyu dolum tesisi olarak kalitemiz ve güvenilirliğimiz ile sektörde bir numarayız. Her zaman için kaliteyi bozmadan üretim yapmak birinci hedefimizdir. 1957 yılından bu yana sektörde olan firmamız doğallığı ve kalitesi beğenilerek tüketilen marka oldu. Şu anda saatte 300 bin şişe dolum kapasitesi ile çalışmaktayız. Pazar lideri olmak için öncelikle ürününüzden emin olmalı ve ürününüzün arkasında olmalısınız. Zirvede kalmak zirveye çıkmaktan daha zor. Bu nedenle firmamız her sene büyümeye devam etmektedir. Bu büyüme gerçekleşirken kalitemizden taviz vermiyoruz. Her sene için hem kapasite hem de satış anlamında artış yapmayı planlıyoruz. Bu yaz sezonunda 24 saatlik bir çalışma ile üretimimizi yüzde 100 arttırmış olduk. Üretim süremizi arttırmamızdaki en önemli neden tüketicimize daha iyi hizmet verebilmek.”
Yaklaşık 2 yıllık bir Ar-Ge süreci sonrası yeni gazozu piyasaya sunduklarını belirten Ercan yeni ürünün 2018’in favori içeği olmaya aday olduğunu söyledi. Ercan, “Mevcutta bulunan ve meyve aromalı ürünlerimizi ürettiğimiz hattımızda gazoz çeşidimizi de üretiyoruz. Gazozumuz tüketicilerin beğenisini kazandı diyebiliriz. İçimi daha hafif ve daha az şekerli olduğu için kolaylıkla tüketilebilmektedir. Karpuz – çilek aromalı ürümünüz de yazın renklerini ve heyecanını hissedeceğiniz bir içecek oldu diyebiliriz. 2018 yazının favori içeceği olmaya aday” dedi.