“Sanal market uygulamalarının kritik noktası tedarik verimliliğidir”

Üçge Elektronik Proje Mühendisi Batur Çavdar “Sanal market operasyonlarını yürütmek için depo raflarına, toplama araçlarına, sevkiyat konveyörlerine, servis araçlarına ve elbette insana ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

Murat Küçük – Ümraniye Bölge

Günümüz teknolojileri güçlü iletişim ağlarıyla her girişimciye birkaç gün içerisinde sanal market ve e-ticaret sitesi kurma kolaylığını sunuyor. Kolay edinilen uygulamalar sayesinde mahalledeki bakkaldan tutun da en büyük market zincirlerine kadar hemen hepsinin artık bir e-ticaret sitesi ve sanal asistanı var. Bu büyük teknolojinin getirdiği sanal mağazacılığın fiziksel mağazacılığın geleceğine etkisi hakkında Üçge Elektronik Proje Mühendisi Batur Çavdar “Sanal market operasyonlarını yürütmek için depo raflarına, toplama araçlarına, sevkiyat konveyörlerine, servis araçlarına ve elbette insana ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu. Sanal market alışverişlerinde müşteriyi tedirgin eden en önemli kriterin ürün kalitesi olduğunu ifade eden Batur Çavdar sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle taze gıda ürünlerinde, marka güvenilirliğinin devreye girdiği bu noktada, oluşturulan soğuk tedarik zinciri ve saklama koşullarıyla ürün albenisini oluşturan paketleme ve etiketleme konularında markayı ileri taşımak, kullanılan elektronik cihazların otomasyon ve sürdürülebilirlik kalitesine aittir. Sanal market uygulamaları operasyonlarının kritik noktası tedarik verimliliğidir. Müşterinin korkularından biri de eve henüz varmadan siparişin gelmesidir. Perakende ürün ticaretinde; izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik kelimelerini daha sık konuşmaya başladığımız bilgi çağında, sanal marketlerden yapılan alışverişin sevkiyat izlenebilirliğini saniyeler içerisinde takip edebileceğimiz günler yaşıyoruz.”

Sanal market uygulamaları kapsamında konuşulması gereken en önemli konunun dünyanın geleceği için geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik olduğunu vurgulayan Çavdar, sanal market uygulamalarından yapılan alışveriş sonrası müşteri memnuniyetini ve alışveriş deneyimini en üst noktaya taşımanın farklılaşmak namına önemli olduğunu söyledi. Üçge Elektronik olarak verimlilik ve sürdürülebilirlik adına Japon teknoloji firması Digi/Teraoka çözümlerini, Türkiye pazarına sunduklarını belirten Çavdar, aynı etiket rulosu dâhilinde, 26 santimetreye varan farklı boylarda etiketler yazabilen Digi Taşıyıcısız Etiket Teknolojisi ile ürün ve kargo izlenebilirliğini, tüketici bilgilendirmesini üst seviyelere taşıyabildiklerini ifade etti. Çavdar Üçge Elektronik olarak verdikleri hizmetleri şu sözlerle anlattı: “Depo ve mağaza topografyalarına entegre olabilen, personelinize operasyonları süresince verimlilik ve motivasyon sağlayan yapay zeka destekli toplama araçlarından, yoğun dönemlerde sipariş ayrıştırma hızı sunan Matex sistemlere; elektronik raf etiketlerinin LED toplama optimizasyonu kapsamında depo operasyonlarını en aza indiren dijital çözümlerden, PC tabanlı ve yüksek kapasiteli manuel tartım sistemlerine kadar geniş bir yelpazede çözüm sunuyoruz. Teknolojik ürünlerin maliyetleri düşürmek uğruna geliştirildiği, klasik düzenleri verimlilik düzenine çevirdiği ve markaların yeni yatırımlarını gelecek 5-10 yıl için yapmaları gereken bir dönem içerisinde, sanal market uygulamalarına verdikleri teknolojik özen ve yatırımların, fiziksel mağaza ve depolarında da görme umudu içerisindeyiz.”