Sebzeli makarna üretimiyle yola çıktı 5 çeşitten 200 ürüne ulaştı

Bebek ile çocuklar başta olmak üzere tüm ailenin sebze tüketmesine yardımcı olacak bol sebzeli makarna üretmek için kadın girişimci kredisi ile yola çıkan gıda mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu, 5 ürün çeşidi online başladığı satışlarında talep üzerine bugün 200 üzerinde ürünü tüketicilerine ulaştırıyor.

Tuğba Bayburtluoğlu, gıda mühendisi.Bir kadın girişimci. Doğum yapıp işinden ayrıldıktan sonra girdiği arayış onu hamurunda bol sebze olan makarna üretmeye yöneltiyor. Kadın girişimci kredisi ile de yola çıkıyor.

Ama Tuğba Bayburtluoğlu, “Ailemizin beslenmesine eğlenceli bir şekilde daha çok nasıl sebzeyi eklerim?” sorusuyla başladığı sebzeli makarna üretimiyle yetinmemiş. 5 makarna çeşidi ve 3 çalışanla başladığı faaliyetininde bugün sayıları katlamış durumda; internet sitesinde 200’den fazla ürünün satışını yapmakta. Ve gıda mühendisi bir anne olarak tecrübelerini Bilge Mutfağım isimli bir kitapta bir araya getirmiş durumda.
İşte Tuğba Bayburtluoğlu’nun ilham veren girişimcilik hikayesi.

Özlem As

İlk işi kurma fikri nereden çıktı?

Esasında tamamen para kazanma ihtiyacı ile farklı bişiler yapmalıyım fikirleri birleşti. Eşim çok sebzeci bir insan değildir. “Ailemizin beslenmesine eğlenceli bir şekilde daha çok nasıl sebzeyi eklerim?” soruma cevap hamurunda bol sebze olan makarnalarım ile oldu, önce eşim sonra dostlarımız çok beğendi. Bu sırada işten ayrılmış ve kızımızı kucağıma almıştım. Ek gıdaya geçtikten sonra sebzeli makarna fikri “Bir şeyler yapmalıyım, üretmeliyim” fikri ile birleşti ve bebek ile çocuklar başta olmak üzere tüm ailenin sebze tüketmesine yardımcı olacak bol sebzeli makarna üretmek için kadın girişimci kredisi ile yola çıktım.
 
Neler üretiyorsunuz? Ve ürünlerinizin öne  çıkan özelliği nedir?

Başladığımızda 2013 idi ve e-ticaret müşteriye aracısız ulaşmak için yeterince gelişmişti. Makarnalutfen.com sitemizde 5 makarna ile satışa başladık, üretimhaneyi kurup geliştirdik 3 çalışan ile. Şimdi tam 6. senemize girdik. Satışları da çalışanı da katlayarak büyüdük, sitemizde bir gıda mühendisi annenin rahlesinden geçmiş 200’den fazla ürün var. İş makarnadan çıktı yani çoktan. Soslar, bakliyatlar, çorbalar, kek ve poğaça karışımlarımız, mantı, erişte ve tabi ki makarnalar var. İyi markalardan al sat da yapıyoruz ama heryerde bulunan harc-ı alem ürünler değil özel ürünlere yöneliyoruz. Bir ulusal gıda ve güven markası olma yolunda sağlam adımlar ile ilerliyoruz.
 
Nasıl satış yapıyorsunuz? Kimler sizi daha çok tercih ediyor?

Tamamen internetteyiz. Vizyonu geniş, araştıran, sorgulayan ebeveynler özellikle tercih ediyorlar. Ürünlerimizin aynı zamanda organik sertifikası olduğu için çocuk yapmaya karar veren çiftler daha sağlıklı beslenmeye karar veriyorlar ve bize ulaşıyorlar. Tüm ailenin 7'den yetmişe sağlıklı beslenebilmesi için her türlü temiz gıda var sitemizde.

Hammaddenizi genel olarak nerelerde alıyorsunuz? Ve neye dikkat ediyorsunuz?

Bu soruya saatlerce detaylı cevap verebilirim çünkü çok çok önem verdiğimiz bir konu. Herkesin her ürününü almıyoruz. Sertifika, analiz kontrolü, üretimhane ziyaretleri filan çok vakit alsa da bizim içimize böylesi siniyor. Rafine olmayan, iyi ürünler, yüksek kalitede üretim tesadüfen ortaya çıkmıyor. Bir taraftan da anlatılmaları gerekiyor. Bu yüzden hem sosyal medyadan hem epostalar ile güncel gıda trendlerini, doğru bilinen yanlışları devamlı müşterilerimize aktarıyorum. Hatta Ekim 2018'de tüm bu yazılar kitaplaştı Bilge Mutfağım adı ile Felisbus Kitap'tan çıktı. Devamı da ek gıdalar ile gelecek inşallah. Tüm hassasiyetimizi aktardım kitaba, mutfağa bir şekilde giren herkesin ilgisini çekecek bilgiler ve biraz da tarif içeriyor.

Diyet yapanlar ya da sağlıklı beslenmek isteyenler genellikle karbonhidratlardan uzak durur. Sebzeli ürünleri tercih etmenizin nedeni bu mu?

Evet sayılır ama ana sebep esasında hızlı şehir yaşamında çok da fazla sebze tüketmediğimizi fark etmem oldu. Sadece makarnalarda değil, çorbalarda da bolca sebze kullanıyoruz. Lif iyidir, vitamin iyidir. Sağlıklı beslenmek için hem salata hem bu tip kuru sebzeli ürünlerin tüketilmesinin çok dengeli olduğunu belirtiyor tüm dünyadan uzmanlar.