Dünya Gıda Dergisi Sial'de

Sial'e bu yıl 104 ülkeden 6 bin 500’ün üstünde firma katılıyor. 250 bin metrekare üzerinde kurulan fuarı tahminen 194 ülkeden 160 bin profesyonel ziyaret edecek.

Gıda sanayiinin Paris’te buluşma noktası olan Sial Gıda Fuarı kapılarını açtı. Etkinlik, 16-20 Ekim tarihleri arasında Paris Nord Villepinte Fuar Alanında düzenleniyorİki yılda bir düzenlenen fuara bu yıl 104 ülkeden 6 bin 500’ün üstünde firma katılıyor. 250 bin metrekare üzerinde kurulan fuarı tahminen 194 ülkeden 160 bin profesyonel ziyaret edecek. Katılımcıların yüzde 85'i, ziyaretçilerin ise yüzde 71'i Fransa dışından gelecek. 

Sial Fuarında 20 ürün sektörü temsil edilecek ve 5 gıda sektörü ön plana çıkacak: Et, süt, tatlı ve tuzlu ürünler ve donmuş ürünler. Bu yıl fuarda 5 önemli etkinlik var. Sial Innovation, World Tour, Sial TV, Wine and Food Lab ve In Food Centre. Sial Gıda Fuarına katılan firmaların en inovatif ürünlerinin sergilendiği Sial Innovation'da yeni ürünler tanıtılacak ve profesyonel jüri tarafından seçilen ürünler ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Bu bölümde ayrıca yeni tüketici eğilimlerini ve dünya pazarlarındaki yeni ürünleri görme ve inceleme fırsatı bulunabilir.


Dünya Gıda Dergisi Sial'de
World Tour Yarışması, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 28 ülkenin gıda gıda pazarlarındaki eğilimlerin ve bu trendlerin en iyi örneklerinin görülebileceği bir alan. 2002 yılından bu yana Türkiye'den aday ürünleri Dünya Gıda Dergisi seçiyor. Bu yıl Türkiye'den yarışacak aday ürünler şöyle: Elvan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş: Today Croissant Spring; Toller Gıda San. ve Dış Tic. A.Ş: SoundyCandy®; Arbella Üzümçekirdekli makarna, Üretici Firma: Durum; Midye Dolma, Üretici Firma: Leroy.

Birincilik ödülünü kazanan ülke ve ürün 16-20 Ekim 2016 tarihleri arasında Fuar çerçevesinde yapılacak ödül töreninde açıklanacak. La Cuisine, bu yıl 10. kez düzenleniyor. Sıradışı mutfak aktiviteleri, kurslar, VIP restoranlar ve ünlü şeflerin gösterileri ile göze ve damaklara hitap ediyor. Sial TV ise yuvarlak masa toplantıları, paneller ve yeni gelişmelerin paylaşıldığı bir TV kanalı. Wine and Food Lab, şarküteri ve şarap tutkunlarının ve yeni lezzetler arayanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir bölüm. In Food Centre da yarı işlenmiş ürünler, hammaddeler, gıda işleme ve ekipmanları konusunda kongrelerin ve toplantıların yeraldığı bir bölüm. Bu yıl ilk kez glutensiz bölge adı ile yeni tüketici tercihlerinin sergileneceği bir bölüm de açılıyor. Ayrıca organik ve taze üretim bölümleri, içecek pazarı-özellikle bira ve sıcak içecekler ön planda olacak. "Tech" bölgesinde ise KOBİ'ler ve küçük sanayicilerin yeni teknolojilerini ve ekipmanlarını sergileyecekleri bir bölüm ayrıldı. Sial Fuarında "Made in France" bölgesinde Fransız sanayiine de geniş yer veriliyor.

Sial ile ilgili bilgilere Twitter, LinkedIn, Youtube ve www.sialparis.com - www.sial-group.com adresinden ulaşabilirsiniz.