“Sille yöresel yemekleri ile kültürümüze renk katmaktadır”

“Sille Konya kent merkezine yakınlığı ve kültürel detayların halen yaşatılabilmesine olanak sağlaması ile giderek gelişen ve belediyemizce sürekli desteklenen çalışmalar ile markalaşan bir bölgemizdir. Geçmişi eşsiz zenginlikler ile dolu bu kültür hazinemizi gelecek nesillere aktarmayı kendimize şiar edindik.”

5000 yıllık tarihi ve farklı kültürlerin bir arada uyum içinde yaşadığı önemli bir antik dönem yerleşim birimi olan Sille’nin, günümüze ulaşabilen yöresel yemekleri üzerine açıklamalarda bulunan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sille’nin kültür varlıkları, gelenek, görenek ve el sanatlarının yanı sıra yöresel yemekleri ile de Konya'nın önemli turizm zenginlikleri arasında yer aldığını dile getirdi. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Sille’de tarihi zenginliğin ortaya çıkarılması noktasında birçok fiziki ve kültürel projeyi hayata geçirdik. Böylece Sille sadece bir turizm merkezi değil, tüm yönleriyle ülkemizde ve dünya ülkeleri arasında yaşamın her anında ayrı bir yeri bulunan ve istifade edilmesi gereken en önemli yaşam merkezi haline geldi. Sille’nin tarihi kadar kültürel hayatını gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Bu kültürün önemli dalını oluşturan ‘mutfak’ kültürü üzerine de önemli bir çalışmalarımız oldu. Türk yemek ve mutfak kültürü üzerine geniş araştırmalar yapan ve son olarak Sille Mutfağı üzerine bu çalışmalar yapan belediyemiz ‘Geçmişin İzleri Sille Mutfağı’ isimli kitap ile Sille yemeklerini kayıt altına aldı. Yine bu çalışmada yemeklerle birlikte Sille’de günlük öğünler, geçiş dönemleri, kutsal ve neşeli günler, davet yemekleri, muhafaza metotları ve mutfakla ilgili kültürel özelliklere yer veriliyor. Sille Konya kent merkezine yakınlığı ve kültürel detayların halen yaşatılabilmesine olanak sağlaması ile giderek gelişen ve belediyemizce sürekli desteklenen çalışmalar ile markalaşan bir bölgemizdir. Geçmişi eşsiz zenginlikler ile dolu bu kültür hazinemizi gelecek nesillere aktarmayı kendimize şiar edindik. Bu bakış açımızın bir yansıması olan ve kültürümüzün temel taşlarından kabul edilen geleneksel yemeklerimizin yaşatılması ve yarınlara aktarılması için kadim kültürümüzü oluşturan detayları Sille’ye has yemek kültürümüz ile buluşturmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Yeşil mercimek

Yapılışı
Tencerede yağla soğanı sararıncaya kadar kavurup, kıyma ve salçayı ilave edip, çeviriniz. Mercimek, nohut, fasulye, düğürcük ve et suyunu ilave ediniz. Biberleri atınız. Kaynayınca kapağı örtüp, çok hafif ateşe alınız. Fasulye ve nohutlar yumuşayıncaya kadar yaklaşık bir saat pişiriniz. Tuzunu atıp, 10 dakika daha pişirdikten sonra biraz dinlendirilip, sofraya alabiliriz.

Not: İstenirse havuç ve patates de rendelenerek ilave edilebilir.

Göğce balığı kurması

Göğce balığı tuzlanınca su getirmez (sulanmaz) tuzun içinde pembeleşir. Ona borak yapılmaz. Kızılkanat ve yağ balığı da aynı şekilde kurulur.

Malzemeler

1 kg. gögce balığı, 1 Kg. tuz (Balıklara yetecek kadar), Taze veya salamura asma yaprağı, Suluca bulgur pilavı, Dimnit üzümü veya büzgülü üzüm

Yapılışı
Balıkları ayıklamadan, yıkamadan tuzlanır özellikle baş kısmını, kulak arasını boş yer bırakmadan tuzlanır. Küplere yerleştirilip üzeri tuzla doldurulur. Asma yaprakları üzerine konularak üzeri taşla kapanıp serin bir yerde muhafaza edilir.
Balıkların rengi kırmızıya dönünce yenmeye hazır hale gelir. Yemeden önce bol suyla yıkanıp, kabuğu soyularak servis yapılır.

Kaymak höşmerimi (Yayla höşmerimi)

Yapılışı
Tavada kaymakla sütü kaynatıp, unu karıştırarak ilave ediniz. Meyane kahve rengini alana kadar kavurunuz. Bir tavada tereyağını kızartınız. Höşmerimi kaşıkla bastırarak yerleştiriniz. Çok hafif ateşte altı kızarınca lengerin ağzını kapatıp, ters çeviriniz. Yüzüne petek balını veya pudra şekeri serpebilirsiniz.

Mıkla

Yapılışı
Tavada kavurma ile soğanlar sararıncaya kadar kavurunuz. Küçük bir tepsiye veya sahana alınız. Yumurta için kaşıkla iki yer açıp, yumurtaları kırarak, kapağı örtünüz. Çok hafif ateş üzerinde yumurtaların beyazları aklaşıncaya kadar pişiriniz. Karabiber, gerekiyorsa tuzu serpip sofraya çıkarabilirsiniz.