Simya Ambalaj Almanya yatırımıyla pazar ağını genişletecek

2019 yılında yurtdışı yatırımını tamamlayarak Avrupa pazarına Almanya merkezli üretimden hizmet vermeyi planlayan Simya Plastik bu yatırım ile pazar ağını genişletecek.

2015 yılında Simya Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd Şti. olarak Karaman OSB’de kurulan ve PET menşeili bisküvi, çikolata ve seperatörleri gibi ambalaj üretimi gerçekleştiren ve şu anda üretimine Konya’da devam eden Simya Plastik, yeni dönemde yurtiçi ve yurtdışı operasyonları ile mevcut üretim kapasitesini 2 katına çıkaracak. Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerine ihracat yapmakta olan Simya Plastik Genel Müdürü Mehmet Ateş “Toplam üretimimizin yüzde 25’ini ihraç eder durumdayız. Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan firmamız artan iç ve dış taleplere daha sağlıklı cevap verebilmek için kapasite artışına bağlı olarak üretim ve ticari merkezini Konya’ya taşıdı. Gıda üreticisi firmalar başta olmak üzere yurtiçi piyasada farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların ambalaj tedarikçiliğini yapmanın yanı sıra toplam üretim kapasitemizin yüzde 25’ini ihraç eder duruma geldik. Yıl sonu hedefimizi yılın ilk 3 çeyreğinde yakaladık’’ diye konuştu.

Ateş, “Üretimini yapmakta olduğumuz ürünleri avantajlarından bahsetmek gerekirse; Avrupa'daki ürünlerin yüzde 50’den fazlası plastik malzemeyle ambalajlanmakta olup bu plastikler paket ağırlığının yalnızca yüzde 17'sini oluşturmaktadır. Dahası bu ağırlık geçen 10 yılda yüzde 28 oranında azaltıldı. Hafif ambalaj, navlunun azalması veya aynı adette ürün için daha az nakliye bedeline katlanılması anlamına gelir. Nakliyede harcanan enerjinin, emisyonların ve maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca üretilen atık miktarının azaltılmasına da yardımcı olur. Plastik ambalaj, kolay bozulur gıdaları daha uzun süre korur. Gıdanın lezzetini ve besleyici değerini korurken atık üretiminin ve koruyucu madde kullanımının azalmasına yardımcı olur. Plastik ambalajlar gıda ve ilaçları kirlenmeye karşı koruyarak üretim, dağıtım ve teşhir esnasında mikropların yayılmasının önlenmesine yardımcı olur. Şeffaf ambalajlar sayesinde tüketiciler gıdaları dokunmak zorunda kalmadan seçebilirler, böylece zedelenme ve diğer hasarlar önlenmiş olur” dedi.
Hammadde üretimini de kendi bünyelerinde yapmak için yatırım planladıklarını söyleyen Ateş, yeni dönemde ise yumurta viyolleri üretimini de ürün portföyüne alacaklarını açıkladı. Ateş “Üreticiye ve ürüne özel üretim anlayışımız sayesinde sektörde farklılık ortaya koyan işletmemiz için beraber çalışmış olduğumuz firmalara değer katmak önceliğimizdir. 2017 yılından itibaren gıda ürünleri üreticisi firmaların gıda endüstriyel ürünleri tedarikçiliği de yapmaya başlayan işletmemiz; bayilikler ve doğrudan ithalat yoluyla mevcut müşteri portföyünün önemli hammadde tedarikçisi durumuna gelmiştir. ‘Lezzetli Her Üründe Bizimde Katkımız Var’ sloganıyla tedarikçiliğini yapmakta olduğu firmaların ambalaj ve endüstriyel hammadde gruplarında çözüm ortağı olma idealini bir adım ileriye taşımış bulunmaktadır” dedi.