Sirha İstanbul 2016 için geri sayım başladı

Sirha İstanbul, 4. yılında yenilikçi içerikleri ile otelcilik ve yiyecek içecek dünyasına yön vermek için ziyaretçilerini bekliyor.

Bünyesindeki sıradışı etkinlikleri ve farklı sunumuyla sektörün en kapsamlı fuarı olan Sirha İstanbul, 24-26 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde misafirlerini ağırlayacak. Bu uluslararsı etkinlikte ziyaretçiler Anadolu’dan Peru’ya uzanan bir gastronomi şölenine tanık olacak.


Etkinliğin amacı en geniş network ağını oluşturmak
Sirha İstanbul 2016’da; gıda ve içecek ürünlerinden, mutfak ekipmanlarına, pasta ve fırıncılık ürün ve ekipmanlarından, mobilya, sofra üstü takımları, tekstil, hijyen ve teknoloji alanındaki yenilikleri kapsayan geniş yelpazesiyle 450 katılımcı ve marka hedefleniyor. Sirha İstanbul her sene olduğu gibi bu sene de otel, restoran sahiplerinden yöneticilerine, pasta şefleri, F&B müdürleri, satın alma müdürleri, barmen ve baristalara kadar 13 binden fazla sektör profesyonelini bir araya getirmeyi hedefliyor.

Peru mutfağı Sirha’da
Peru mutfağı bu sene Sirha İstanbul’a konuk oluyor. Peru’dan gelen özel tatlar ziyaretçilerin tadımına sunulacak. Madrid’in ünlü restoranı KENA’nın Peru’lu efsane şefi Luis Arevalo özel sunumuyla, Peru ürünleri ile mutfakta nasıl fark yaratılacağının sırlarını paylaşacak.
Anadolu Lezzet Envanteri projesi; Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş, birbirinden değerli ürünlerini üreticileriyle beraber ziyaretçilerle buluşturuyor. Şeflerin bu ürünlerle hazırlayacakları menülerden, üreticiler ile yapılacak söyleşilere kadar birçok etkinlik Anadolu Lezzet Envanteri projesiyle ziyaretçilere sunuluyor.

Gerçek anlamda uluslararası etkinlikler

24 ve 25 Kasım, Yarışma alanı
Birbirinden değerli sekiz şef, bu sene Bocuse d’Or Türkiye Ön Seçmelerini kazanarak 2017 Bocuse d’Or Türkiye Finaline geçiş hakkı kazanmayı hedefliyor. Türkiye Akademi başkanlığını ünlü şef Rudolf Van Nunen’in yaptığı ve alanında söz sahibi olan yerli ve yabancı jüriler tarafından değerlendirilecek olan bu müthiş yarışma, izleyicilerine ve katılımcılarına heyecanlı ve keyifli dakikalar yaşatacak.

24-25-26 Kasım, konferans alanı
‘Mutfakta Yaratıcılık Festivali’ olan dünyaca ünlü Omnivore’da, Neolokal Maksut Aşkar, Basta Street Food Bar Kaan Sakarya’nın da aralarında bulunduğu on iki yenilikçi şef, mutfak sırlarını sektör profesyonelleri ile paylaşacak.

26 Kasım, yarışma alanı

Sektöre yönelik son trendler, Gastronomi Turizmi Derneği tarafından organize edilecek olan zengin içerikli bir sunum ile ziyaretçiler ile buluşacak. Bu senenin önemli temaları ‘Restoran mı Açıyorsun?’ ve ‘Turizm ve Gastronomi’de marka olmak’ olarak belirlendi. Bu etkinliğin konuşmacıları arasında; UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına katılan mutfağıyla ünlü şehrimiz Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma Şahin, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Sn. Nedret Apaydın, Big Chef’s’ in kurucusu Gamze Cizreli, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe yer alacak.

26 Kasım, konferans alanı
Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önem kazandığı günümüzde, Dünya Gıda Dergisi tarafından organize edilecek olan konferansta, konu başlığı ‘Menünüzde glutensiz seçenek var mı? Moda mı? İhtiyaç mı?’ olarak belirlendi.

**************************
Sirha; Lyon haricinde Cenevre, Budapeşte, Rio de Janeiro ve Meksika'da da düzenleniyor ve bu sayede uluslararası sektörel bir ağ oluşturuyor.
Sirha İstanbul, kendi alanında bir Dünya devi olan GL events Exhibitions ve Türkiye’deki ofisi GL events Fuarcılık işbirliğiyle düzenleniyor.