Sirha İstanbul, ziyaretçilere kapılarını açtı

Gastronomi sektörünün en büyük buluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de fark yaratan Sirha İstanbul, 6.kez kapılarını açtı.

Gastronomi sektörünün en büyük buluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de fark yaratan Sirha İstanbul, 6.kez kapılarını açtı. Bu sene 29 Kasım – 1 Aralık 2018 tarihleri arasında Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmekte olan Sirha İstanbul bir kez daha Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfakları ile buluştururken, dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergiliyor.

2017’deki Sirha İstanbul’a gıda ve içecek ürünlerinden mutfak ekipmanlarına, pasta-fırıncılık ürün ve ekipmanlarından mobilya ve sofra üstü takımlarına, tekstil ve hijyenden teknolojiye kadar uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce katılımcı yer aldı. 2017’de Sirha İstanbul’da yer alan katılımcı ve marka sayısı bir önceki yıla göre yüzde 45’lik artışla 431’e ulaşırken, fuar 11.379 profesyonel tarafından ziyaret edildi. Bu yıl ise bu sayının 13 bine ulaşması bekleniyor.
Türkiye pazarını oldukça önemseyen Sirha, geçtiğimiz sene başladığı yurt dışı alım heyeti çalışmalarını bu yıl da devam ettiriyor. Balkanlar ve Ortadoğu ülkelerinden önemli ve yeni satın almacılar bu yıl Sirha İstanbul’u ziyaret edecek.

2018 yılında Omnivore başrolde

Öte yandan, Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri daha da geliştirilmiş olarak yer bulacak. Bu yıl heyecanla beklenen etkinlikler arasında Omnivore başrolde. Mutfakta Yaratıcılık Festivali olarak dünyanın önemli gastronomi merkezlerinde düzenlenen Omnivore’un İstanbul ayağı, her sene olduğu gibi 2018’de de Sirha İstanbul kapsamında düzenleniyor. 2006 yılından beri organize edilen Omnivore, yemek pişirme sanatına yepyeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. Yenilikçi şeflerle avangart ve alternatif bir yaklaşım sunan Omnivore’un en temel amacı yerel lezzetleri, lokal ürünleri kullanarak, ön plana çıkarmak ve yeni yetenekler, kültürler ve teknikler ile Omnivore mutfak sanatının şartlandırılmış tanımlarını yıkmak. Omnivore Türk şefleri, İtalya’dan, Rusya’dan, Kanada’dan ve Fransa’dan ilk kez gelen uluslararası platformlarda tanınan şeflerle bir araya getiriyor. Dünyaca ünlü davetli şefler arasında, sınırları zorlayan yaratıcılığı ile bilinen sakatatçı İtalyan şef Diego Rossi, ‘Food Truck’ konsepti ile tanınan Rus şef Ivan Shishkin,dondurma tutkusu, değişik lezzetleri karıştırmasıyla ünlü Fransız şef Henri Guittet ve Kanada’nın en iyi restoranları arasında gösterilen Candide’den John Winter Russel bulunmakta. Omnivore kapsamında çeşitli çalışmalar yer alıyor. 3 gün boyunca sürecek olan Sirha İstanbul kapsamında 25 Master-class(oturum)’den fazla organize ediliyor. Her master-class esnasında farklılıklarıyla öne çıkan şefler kendi kurallarını ve reçetelerini anlatacak. Bu sayede şefler ve sektör profesyonelleri hem yeni fikirler ediniyor, menülerini geliştiriyor hem de yeni trendleri yakalayabiliyor. Yöresel ürünlerden beslenen, her ülkenin öz dinamiğini açığa çıkaran ve kültürel değerlere önem veren Omnivore bu yıl Sirha İstanbul’un en dikkat çeken etkinliği.

Sirha istanbul’da her yıl olduğu gibi yenilikler devam ediyor

Sirha İstanbul’da bu seneki bir diğer yenilik ise yükselen bir trend olan dondurmaya özel bir alan bulunuyor. Sunum ve workshoplarla sektörün beklentilerine yanıt verecek olan bu alanla, Sirha İstanbul sektörde fark yaratmaya devam ediyor.
Gastronomi sektöründe çatı görevi gören Sirha İstanbul’da, tüm bu etkinliklerin yanı sıra sektördeki yerel ve uluslararası son trendler, yenilikler, sektörün ihtiyaçları ve beklentileri özel konferanslarda masaya yatırılıyor.
Sirha İstanbul’u organize eden firma GL Events Genel Müdürü Gülperi Erkanlı ise fuar ile ilgili şu şekilde konuştu: “Günümüzde satın alınan nesnelerden çok edinilen ve hayat boyu da bellekte, damakta ve ruhlarda güzel izler bırakan deneyimler ön planda. Bu bakış açısının en etkili bileşenlerinin başında ise seyahat ve gastronomi geliyor. Biz, 30 yılı aşkın bir süredir Lyon’da edindiğimiz ve Budapeşte, Sao Paulo, Cenevre gibi şehirlerdeki etkinliklerimizle pekiştirdiğimiz Sirha deneyimini 6 yıldır da Istanbul’da sektöre sunarken, aslında gastronomi, turizm, otelcilik, gıda hizmet ve ekipman sekörlerinin tamamına da global ve yenilikçi bir vizyon getiriyoruz. Genç şeflerin gelişmesi ve farklı bakış açıları edinmesi, lokal ürün üreticilerinin gerek dünyaya açılması gerekse yurtiçindeki pazar paylarının büyümesi, toplamda ülkemizin gastronomi turizminden çok daha büyük paylar alabilmesi adına gelişimi gibi pek çok farklı noktada Sirha ile Türkiye’de de başarı hikayemizi devam ettiriyoruz.”