Şişecam'dan geri dönüşüm etkinliği

Şişecam Topluluğu, Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Cam Yeniden Cam” kapsamında, Ataşehir Belediyesi işbirliğiyle 15 Kasım'da İçerenköy’de bulunan semt pazarında “Cam Geri Dönüşümü Pazar Aktivitesi” ne imza attı.

Yapılan aktivitede camın geri dönüşümün sürecine ve geri dönüşümün önemi vurgulandı. Etkinlikte, en sağlıklı ve en çevreci ambalaj malzemesi olan camın hem sonsuz kez hem de yüzde 100 geri dönüşebilme özelliği anlatılırken, bu gücün çöpe atılmaması gerektiğinin altı çizildi.

“Getir Boş Cam Şişeyi, Kurtar Geleceği” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte, standı ziyaret edenlere ise içecek ikramında bulunuldu. Katılımcılar boş cam şişeleri stantta bulunan cam kırıcı ile cam kumbarasına atıp geri dönüşüme katkı sağladı. Yaklaşık 3 bin kişinin ziyaret ettiği tezgah aracılığıyla pazarda 3 bin adet cam şişe geri dönüşüme kazandırıldı.

220 binden fazla öğrenciye geri dönüşüm eğitimi verildi

Şişecam Topluluğu’nun camın en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olmasından hareketle 2011 yılında hayata geçirdiği “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında bugüne kadar;

220 bini aşan ilköğretim öğrencisine cam geri dönüşümü hakkında eğitim verildi.
Başta cam ambalaj atıklarının yoğun olduğu büyük şehirler olmak üzere toplamda 22 ildeki 148 ilçe belediyesiyle işbirliği yapıldı. Belediyelere 16 bin 700 adet cam kumbarası hibe edildi.
Bugüne kadar 670 bin ton cam, bir başka deyişle 2 milyar adedi aşan cam şişenin çöpe atılması önlendi.
Şişecam Topluluğu şirketlerinin üretimde kullandığı geri dönüştürülmüş cam atık/ cam kırığı oranı 2011 yılında yüzde 8 iken, Cam Yeniden Cam projesi kapsamında 2015 sonunda bu oran yüzde 19’a çıkarıldı. Bu oranın önümüzdeki 5 yılda yüzde 45’e çıkarılması hedefleniyor.


1 adet cam şişe bir televizyonu 20 dakika çalıştırıyor

Cam üretiminde yüzde 10 oranında cam kırığının girdi olarak kullanılması, hammaddenin yüzde 12, enerjinin yüzde 2,5 ve karbon emisyonlarının ise yüzde 5 oranında azaltılmasını sağlıyor. Hiçbir kalite kaybına uğramadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen bir ambalaj malzeme olan cam ile 1 adet cam şişe üretmek için girdi olarak 1 adet cam şişe atığı kullanmak yeterli oluyor. 1 adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar da elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.