Sıvı beslenme nedir? Nasıl yapılır?

Sıvı diyetlerin tamamen kişiye bağlı olduğunu kaydeden Juitox Kurucusu Dilşat Erdil, “İsterseniz yoğun iş temponuzun arasında akıp giden zamana entegre edin, isterseniz hafta sonu dinlenerek, masaj ve saunaya giderek kendinize ödül vererek arının” dedi.

Sıvı diyetlerin tamamen kişiye bağlı olduğunu kaydeden Juitox Kurucusu Dilşat Erdil, “İsterseniz yoğun iş temponuzun arasında akıp giden zamana entegre edin, isterseniz hafta sonu dinlenerek, masaj ve saunaya giderek kendinize ödül vererek arının” dedi. Juico Kurucu Ortaklarından Sedef Dördüncü, sıvı beslenmenin tamamen taze olarak hazırlanmış, pastörize olmayan, katkı maddesiz, sebze meyve suyu karışımları ve kuru yemişli içeceklerle yapıldığını söyledi. Yine Juico Kurucu Ortaklarından Deniz Dördüncü ise, “Beslenme programını bir kaç gün önceden değiştirmeye başlamak vücudun sıvı beslenmeye geçişinde kolaylık sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Büşra Sözen

Günümüzün en temel problemlerinden birinin sağlıklı yaşam olduğunu söyleyen Juitox Kurucusu Dilşat Erdil, “Hızlı şehir hayatı, zamansızlık, kötü beslenme vb. çeşitli etkenler ile vücudumuz yoruluyor, kendisini dinlendirme ve yenileme fırsatı bulamıyor. Doku kirliliğinden kurtulmanın tek yolu detoks, yani arınmadır. Bu noktada sağlıklı yaşam için gerekli olan vitamin, mineral ve enzim depolarımızı doldurmamız için sebze ve meyve suları devreye giriyor” dedi.
Glisemik indeksi yüksek olan herşeyin kan şekerini arttırdığını ve sürekli yemek yeme ihtiyacı duyulduğunu belirten Erdil, “Sebze ve meyveler glisemik indeksi en düşük besinlerdir. Kilolarca sebze yemek, içmekten daha zordur. Özellikle çiğ formda sebze neredeyse hiç tüketmiyoruz, ayrıca o sebzede vücudumuzun işine yarayacak herşey pişirme esnasında yok oluyor. Normalde yediğimiz bir sebze yemeğinde sindirim sistemimiz en fazla yüzde 70'ini sindirebiliyor. Ancak bu yiyeceklerin suyunu çıkarıp içtiğimizde sindirim sisteminiz zayıf bile olsa, yüzde 99'unu absorbe edebiliyor ve bunu yaparken sindirim için kullandığımız organları yormamakla birlikte, dinlendiriyor; çünkü organlarımızın iş yükünü azaltmış oluyor. Juitox, belirli bir süre boyunca katı yiyecek tüketmeyerek, sindirim sisteminizin dinlenmesine yardımcı olan bir sağlıklı yaşam programıdır. Her paketimizde 6 adet ürün bulunmaktadır ve şişe üzerindeki numaralara göre sırasıyla 2-3 saatte bir tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Eğer duramam diyorsanız ara veya ana öğün olarak kullanabilirsiniz.
Hamile ve emziren annelere cleanse yapmalarını önermiyoruz fakat besin takviyesi olarak tekli ürünlerimizi kullanabilirler” şeklinde konuştu. Sıvı diyetlerinin tamamen kişiye bağlı olduğunu kaydeden Dilşat Erdil, “İsterseniz yoğun iş temponuzun arasında akıp giden zamana entegre edin, isterseniz hafta sonu dinlenerek, masaj ve saunaya giderek kendinize ödül vererek arının. Fakat haftada bir mutlaka 1 gün, mevsim geçişlerinde yani 3 ayda bir minimum 3-4 günlük bir detoks yapılmasını tavsiye ederim. Hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir, dönemsel kilo fazlalıklarınızdan kurtulur, hem de toksinlerinizden arınırsınız” ifadelerini kullandı. Erdil sıvı diyeti ile ilgili şu önerileri paylaştı: “İlk seçtiğiniz temizlenme gününe 3-5 gün kala temizlenme hazırlığı başlatın. Yavaş yavaş hayvansal gıdaları azaltın ve kahve, alkol, şeker ve rafine gıda tüketimini bırakın. Cleanse öncesi ve sonrası sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenizi tavsiye ediyoruz. Detox sonrası 2. Gün itibariyle tahıl ve baklagilleri, üçüncü gün itibariyle ise yumurtayı ve hafif asidik hayvansal gıdaları menünüze dahil edebilirsiniz.”

Sıvı beslenmede bol su içmek önemli

Sıvı beslenme programına başlamadan o¨nce olası sıvı beslenme belirtilerini azaltmak için hazırlık yapmanın çok o¨nemli olduğunu söyleyen Juico Kurucu Ortaklarından Deniz Dördüncü Derman, “Sıvı beslenmeye başlamadan en az 2-3 gu¨n o¨nce kafein, alkol, işlenmiş yiyecekler, kırmızı et, şeker, sofra tuzu, su¨t u¨ru¨nleri, beyaz ekmek, un ve makarnadan uzak durmaya çalışmak gerekiyor. Bunlar yerine bol taze meyve-sebze, ceviz, fındık, sağlıklı tohumlar, baklagiller, kinoa, karabuğday gibi yiyeceklere ağırlık verebilirsiniz. Bu¨nyeniz her gu¨n kahve veya çay içmeye alışıksa, bir iki gu¨n o¨ncesinden mutlaka azaltmaya çalışın. Beslenme programını bir kaç gu¨n o¨nceden değiştirmeye başlamak vu¨cudun sıvı beslenmeye geçişinde kolaylık sağlayacaktır” dedi. Sıvı beslenme programlarının kısa su¨reli olması amaçlanan beslenme programları olduğunu belirten Juico Kurucu Ortaklarından Sedef Dördüncü, “ Sıvı beslenme, tamamen taze olarak hazırlanmış, pastörize olmayan, katkı maddesiz, sebze meyve suyu karışımları ve kuru yemişli içeceklerle yapılır. Gu¨n boyunca sırasıyla ve yaklaşık 2 saat arayla bu 6 adet karışım içilir. 3 ana öğün 3 ara öğün gibi tasarlanmış bu 6 şişe, ihtiyacınız olan gu¨nlu¨k besin ihtiyacını karşılayacağı için normalde sıvı beslenme sırasında başka bir şey yemiyorsunuz, fakat bol su içmeniz önemli. Biz idealde 3 günlük sıvı beslenme paketlerini öneriyoruz. Bunu ayda bir tekrarlayabilirsiniz. Fakat bu süre, herkesin vu¨cudu ve beslenme alışkanlıkları farklı olduğu için kişiye göre daha kısa veya daha uzun olarak değişebiliyor. 3 gu¨nlu¨k bir program yapmaya kendinizi hazır hissetmiyorsanız başlangıç olarak 1 veya 2 gu¨n de deneyebilirsiniz. Sıvı beslenme esnasında ayrıca bir besin tüketmeye gerek olmuyor ancak arzu edilirse bir iki salatalık, havuç ve çok tatlı olmayan çiğ meyve-sebzeler, yarım avokado, belki bir sebze çorbası (yağsız ve tuzsuz) düzene ilave edilebilir. Kafeinsiz yapamayanlar da gün içinde küçük bir fincan su¨tsu¨z, şekersiz kahve ya da çay içebilir” ifadelerini kullandı. Deniz Dördüncü sıvı diyeti yapanlara önerilerini şu şekilde paylaştı: “Bahsettiğimiz gibi, sıvı beslenmeye başlamadan önce birkaç gün hazırlık yapmak çok önemli, buna dikkat edilmesini tavsiye ederiz. Sıvı beslenme boyunca özellikle ilk defa yapılıyorsa kendinizi dinlemeniz ve bir şey çiğnemek istediğiniz noktada bunu saymış olduğumuz yiyeceklerle uygulamanız da tüm süreci sizin için çok daha keyifli ve verimli bir hale getirecektir. Sonraki seferlerde zaten deneyime alıştığınız için çiğneme isteği de azalacaktır. Son olarak sıvı beslenme boyunca bol su içmeyi lütfen unutmayın.”