Sudan öe... Suyun farklı dünyası ve fonksiyonel içecekler...

Son zamanlarda fonksiyonel içeriğe sahip içecekler, içecek pazarında en çok tercih edilen ürünler haline gelmiştir (ACE, BCE vitaminli, mineral katkılı meyve suları gibi). Bu gelişime su pazarının kayıtsız kalması imkansız. Artan su tüketimiyle beraber, hızlı bir büyüme gösteren su sektörü göz önüne alındığında, “fonksiyonel su” olarak...

Filiz Çakıcı
Teknik Müdür
ROTEL AŞ

Son zamanlarda fonksiyonel içeriğe sahip içecekler, içecek pazarında en çok tercih edilen ürünler haline gelmiştir (ACE, BCE vitaminli, mineral katkılı meyve suları gibi). Bu gelişime su pazarının kayıtsız kalması imkansız. Artan su tüketimiyle beraber, hızlı bir büyüme gösteren su sektörü göz önüne alındığında, “fonksiyonel su” olarak pazarda yerini alacak yeni ürünlerle birlikte sektörün daha da gelişmesi kaçınılmaz olacak.
Değişen tüketim alışkanlıkları ve sağlıklı içecekler konseptine verilen önemin artması ile tüketiciler, sudan daha fazlasını beklemekte ve bu yeni konsept, gün geçtikçe daha da popülarite kazanmaktadır. Sudaki tüketim alışkınlarının değişim sürecine baktığımızda gelişim şu şekilde seyretmektedir:

· Suya yakın içeceklere doğru oluşan eğilim – yenilikçi ürünler için büyük talep
· Sudan daha fazlası – düşük kalorili, lezzetli alternatifler
· Su + Meyve – çeşitlilik ve hafiflik

İlk kez Japonya'da ortaya çıkan ve daha sonra Avrupa'da kabul gören suyun farklılaştırılması konsepti, beraberinde getirdiği sağlık ve fonksiyonellik yaklaşımları ile yaşadığımız bu dönemde, modern, güncel ve mega-trend haline gelmiş ve pek çok içecek firması ve bunların tedarikçileri için yeni açılımlar doğurmuştur. Avusturyalı Aroma firması Esarom'un da “Sudan Daha Fazlası”  yaklaşımı, suyun pozitif özellikleri (sahip olduğu mineraller, kalorisiz olması vs.) ile mükemmel meyvemsi tatları ve insan vücudu için yararlı olan bileşikleri (L-carnitin, guarana, ginkgo, lif...) bir araya getirerek bu konsepte ciddi bir katkı sağlamaktadır. Sularda kullanılabilecek aktif bileşiklerin yararlarına bakacak olursak;

Guarana
· Zinde tutar, bedenen sağlıklı olmamızı sağlar.
· Konsantrasyonu arttırır ve kuvvet verir.
· Doğal kafein içerir, fiziksel ve zihinsel performansı arttırır.
· Guarana'nın içinde bulunan lifler, kafein salınımını yavaşlatır, böylece kafeinden dolayı meydana gelebilecek yan etkiler ortadan kaldırılmış olur.
· Stres semptomlarını engeller.

L-Carnitin
· Vücutta biriken yağın enerjiye dönüştürülmesinde rol oynar.
· Metabolizma üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir
· Spor yapanlar, özel bir diyet takip edenler ve vejetaryenler için dışarıdan takviyesi gerekli hale gelmiştir.

Ginkgo
· Hafıza kaybı, unutkanlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde, hafıza güçlendirmede kullanılır.
· Zihinsel konsantrasyonu arttırır.
· Dikkat, enerji ve performansı arttırır.

Lif
Sindirim enzimlerine dayanıklı, bitkisel kaynaklı selülozik besin ögeleri olan lif, yaşamın her döneminde, başta sindirim sistemi ve bağırsak fonksiyonlarını desteklemesinin  yanı sıra, kalp hastalığı riskinin de azalması yönünde katkı sağlamaktadır. Su da tamamen çözülebilen yeni nesil lifler, değişik içecek çeşitleri ile de kombine edilerek, günlük lif ihtiyacımızın karşılanmasına destek olur.

Sporcu içecekleri / izotonik içecekler
 Son zamanlarda sporcu içecekleri, alkolsüz içecekler sektöründe, ciddiye alınması gereken ve tahminlere göre, gelişmesi öngörülen, en önemli kategoriyi oluşturmaktadır. Bu durum, sporcu içeceklerini oldukça cazip bir segment haline getirmektedir.
Spor aktiviteleri sırasında, terleme sonucu, su ve mineraller kayba uğrarlar ve vücut tarafından büyük miktarlarda yeniden depolanmaları gerekir. Sporcu içecekleri, yüksek oranlarda sıvı alımını teşvik ederler ve vücut için gerekli olan minerallerin daha hızlı ve etkili yoldan alımını sağlarlar. Kan dolaşımının, kardiyovasküler sistemin ve vücut ısısının dengelenmesini mineral açığını giderecek şekilde takviye sağladıkları için, performansın artmasına yardımcı olurlar.
Sporcu içecekleri içerisinde özel bir grup oluşturan izotonik içecekler, vücudumuzdaki kan serumu ile aynı ozmotik basınca ve aynı oranda mineral içeriğine sahiptirler. Böylece içecek içerisinde çözünmüş halde bulunan mineral ve karbonhidratlar su ile beraber kan dolaşımına daha kolaylıkla karışabilirler.
İzotonik içecekler, minerallerle zenginleştirilirler; böylece terleme sonucunda kaybedilen su ve mineral kaybı dengelenir.
 
Esarom ve yeni trendler
“Üstün Tada Erişmek …” sloganı ile, Avusturya'da ilk faaliyete geçtiği yıllardan itibaren, her zaman kaliteli ürünleri ile pazara önderlik eden bir firma olan Esarom, yıllardır aromaları, meyve suyu ve içecek sanayi için özel karışımları, hazırladığı emülsiyonları ile tüketiciye kaliteli ürün sunmaktadır. Esarom, değişen tüketim alışkanlıkları ile son zamanlarda önem kazanan fonksiyonel içecekler konseptine ilgi duyan tüketiciler için,  terzi işi - müşteri odaklı çözümleri hakkında daima iyi  bir alternatif oluşturmakta, Avrupa pazarındaki bu husustaki bilgi birikimini ve tecrübesini sizlerle paylaşmayı hedeflemektedir.

ADM-matsutanı ve fibersol-2
Fonksiyonel ve sağlıklı içecekler tasarlanırken faydalanılabilecek, lif alanında oldukça yeni, sindirime dirençli bir tür lif olan FIBERSOL-2 Archer Daniels Midland ve Matsutani tarafından Amerika ve Japonya ‘da üretilmektedir.

 Fibersol-2,
· İnsan vücudu için birçok fizyolojik etkiye sahip yüksek lif kaynağıdır. Minimum % 90 oranında lif içermektedir. (AOAC Metodu 2001.13 ile min. %90 DSB).  
·   1 g Fibersol-2'de bulunan şeker miktarı maksimum 0.05g'dır.
· Fibersol-2'yi bütün liflerden ayıran en büyük özelliği, herhangi bir opak kalıntı oluşturmadan tamamen suda çözülerek, suyun şeffaf görüntüsünü bozmadan içeceklere bir katma değer sağlamasıdır.
· Düşük pH ve yüksek sıcaklık uygulamalarına karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir.
· Düşük ve yüksek molekül ağırlığına sahip çözülebilir lif karışımı olduğundan, sindirim sistemindeki fermantasyon hızı oldukça yavaştır. Bu yüzden bağırsaklarda gaz ve asit oluşumu minimum düzeyde olur.
· Yemek sonrası kanda meydana gelen ani glikoz yükselmelerini engelleyerek, dengeler ve düzene sokar.
· Bağırsak mikroflorasının gelişimini düzenler ve iyileştirir.
·   Tat ve koku üzerinde herhangi bir etki oluşturmaz.
·   Viskozitesi oldukça düşüktür.

Katma değeri yüksek ve sağlıklı ürün kategorisinde sunulabilecek  ürünler tasarlamak için, kullanabileceğiniz çeşitler hakkında daha fazla bilgi almak için ROTEL İÇ VE DIŞ TİC A.Ş. olarak bizlere ulaşın, çözüm ortağınız olalım.