Sunar, yatırımda hız kesmiyor

Geniş ürün gamını 5 kıtada 100’den fazla ülkeye ihraç eden Sunar Şirketler Grubu, Uzakdoğu Asya’dan, Amerika kıtasına kadar dünyanın çeşitli bölgelerindeki pazarlarda rekabet halinde. Sunar CEO’su Hasan A. Özkan, ülke ekonomisine katma değer sağlamak için yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

Yüksek Ziraat Mühendisi Nuri Çomu tarafından 1970'lerin ilk yarısında çırçır ve çeltik alanında yaptığı yatırımlarla temelleri atılan Sunar Grup bünyesinde; Sunar Özlem, Sunar Mısır, Elita Gıda, NÇS Tarım ve Sunar Pazarlama şirketleri bulunuyor. Grup şirketlerinin faaliyetlerini anlatan CEO Hasan A. Özkan, şu bilgileri verdi:
“Sunar Mısır’ın ürün gamında 40’a yakın ürün bulunuyor. Gıda, ambalaj, tekstil, kâğıt, inşaat, kozmetik, boya ve ilaç gibi birçok sektöre hizmet veren Sunar Mısır, ayrıca katma değerli ürünler ile ülkemizin cari açığını kapatmaya katkıda bulunuyor. Elita Gıda; tarladan sofraya ve tam entegre üretim modeliyle mısır ve ayçiçeği başta olmak üzere soya, kanola ve aspir yağları üretiyor. Kurulduğu günden bugüne kapasitesini üç kat artıran Elita Gıda, İstanbul Sanayi Odası tarafından Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasındaki, TİM 1000 listesindeki ve ekonomi dergilerince hazırlanan sıralamalardaki yükselişi ile dikkat çekiyor. İSO İkinci 500 Listesine giren ve listedeki yükselişini sürdüren Sunar Özlem şirketimiz ürettiği un ve yem ürünleri ile sektörünün öncü kuruluşları arasında yer almaktadır. Sunar Özlem bir önceki yıla oranla istihdamını yüzde 166 oranında artırarak, Ekonomist Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması kapsamında ‘istihdamını en çok artıran ikinci şirket’ ödülünü aldı. NÇS Tarım; Global GAP ve İyi Tarım Uygulamaları ile taze meyve ve kuru meyve çeşitleri üretimi ve satışı gerçekleştiriyor. Grup şirketlerimizde sezonluk işçilerle birlikte yaklaşık 3 bin kişi istihdam ediyoruz. Ürettiğimiz katma değeri yüksek ürünler ile dünya devi olarak nitelenen rakiplerimizle Uzakdoğu’dan, Amerika’ya kadar dünyanın çeşitli pazarlarında rekabet halindeyiz. 5 kıtada 100’den fazla ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Yıllık yaklaşık 1 milyon ton yağlı tohum ve hububat işleyen grup şirketlerimiz, nişasta – glikoz ve mısır yağı ürün grubu ihracatında Türkiye lideri.”

Topluma katkıda bulunmanın da önemine inanıyoruz

Ekonomik büyüklükler kadar topluma katkıda bulunmanın da önemine inandıklarını belirten Özkan “Şirketlerimizin Şeref Başkanı Nuri Çomu’nun; bugüne dek yaptırdığı okullar, camiler, köprüler, verdiği öğrenci bursları nedeniyle ‘TBMM Üstün Hizmet Ödülüne’ layık görülmesi ve bu ödülünü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin takdimi ile alması hepimiz için bir iftihar vesilesi olmuştur. Nuri Çomu Bey hem ekonomiye katkısı, hem de topluma katkısı nedeniyle ekonomi dergilerince hazırlanan ‘Anadolu’nun En Etkin 50 İnsanı’ arasında yer almaktadır” dedi.

Sürdürülebilirlik çalışmalarında 45 yıl

Sürdürülebilirlik olgusunun bugün devletlerin ve şirketlerin ajandalarına girmeden çok daha önce, kurulduğundan bugüne, çevre, ekonomi ve sosyal alanlardaki tüm faaliyetlerde Sunar şirketleri tarafından benimsediğini ifade eden Özkan, şöyle devam etti:
“1985 yılından itibaren Nuri Çomu’nun Çukurova’nın Türkiye’nin mısır ambarı haline gelmesinde öncü olmasıyla sürdürülebilir tarım çalışmalarına başladık. Devletimizin yağlı tohumda dış ticaret açığının kapatılması için attığı destekleme adımlarını takiben Çukurova’da yağlı tohumları işleyecek tesis eksikliği nedeniyle bitkisel yağ sektörüne giriş yaptık. 2012 yılında gerçekleştirilen ’Doğuya Ayçiçeği Doğuyor’ projesi kapsamında; öncesinde yaygın olarak yağlık ayçiçeği tarımı yapılmayan Muş’ta 2012 yılında, Erzurum’da ise 2016 yılında sözleşmeli tarım modeli ile çiftçilere alım garantisi verilerek ayçiçek ekimi konusunda çiftçimizi teşvik ettik. Milli ekonomiye katkı sağlayan bu çalışmalarımızı sürdürülebilir tarım ilkelerinin tamamına dokunacak hale getirerek, Adana’nın Aladağ ve Karaisalı ilçelerinde, 3 yıldır uygulanmakta olan Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk sürdürülebilir ayçiçek tarımı ile taçlandırdık. Kısa sürede önemli mesafeler kat edilen proje kapsamında şimdiye kadar 2000 çiftçi ailesine dokunuldu. Her yıl, çiftçinin sürdürülebilir ayçiçek tarımı hakkında bilgilendirilmesi ve istişare toplantıları ile başlayan süreçte, sürdürülebilir tarımın tüm ilkeleri ve prosedürleri yerine getiriliyor. Sözleşmeli tarım, toprak analizleri, besin yönetim planları, tarla başı eğitimleri, hasat ve uygun depolama aşamaları ile uzun bir süreci kapsayan proje, SCS Global tarafından uluslararası ölçekte sertifikalandırılan Türkiye ve Avrupa’daki ilk sürdürülebilir ayçiçek tarımı projesi. Çiftçiye sürdürülebilir tarım ilkeleri, bitki koruma operatörlüğü, hijyen, iş sağlığı ve güvenliği, atık yönetimi, biyoçeşitlilik, enerji ve su yönetimi gibi konularda eğitimler de verilmesi sağlanırken, ürün verimleri takip edilerek çiftçiye yüksek kazanç ve izlenebilir, kaliteli, sağlıklı ürünler elde ediliyor.”

Yatırımlar tüm hızla devam ediyor

Sektör standardının üzerinde olan Ar-Ge harcamalarını katlayarak büyütme hedefinde olduklarını belirten Özkan “Bu amaçla sektörümüzdeki ilk Ar-Ge Merkezi’ni kurduk. Şirket olarak belirlediğimiz temel politika, Türkiye’de üretimi olmayan, dışa bağımlı olduğu öncü ve katma değerli yeni ürünler üreterek, ithalat kaynaklı cari açığın yerli üretimle kapanmasına katkı sağlamak. Bugüne dek ülkemizde ilkleri ürettik, bundan sonra da yüksek teknolojili ürünlere odaklanacağız. Şu anda yatırımını yeni tamamladığımız ‘flake’ tesisimiz var. Sunar Yem markamız için mısır flake tesisi yatırımımıza ilaveten niş ve özel yemlerin üretimi amaçlı yatırımlarımız devam edecek. Süt ve besi hayvanlarının dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlayan Sunar Yem mısır flake tamamlayıcı yem ürünümüzü, 2019 yılı itibariyle yetiştiricilerimizin kullanımına sunduk” dedi.